Adware kontra Zone Labs

Strona główna Aktualności

O autorze

Producent oprogramowania typu adware, 180Solutions, złożył w sądzie w Waszyngtonie pozew przeciwko Zone Labs - znanej firmie specjalizującej się w rozwiązaniach zabezpieczeń, będącej m.in. autorem popularnego narzędzia ZoneAlarm. W treści pozwu można przeczytać, że wspomniane narzędzie niesłusznie ostrzega o szkodliwości programu 180Solutions o nazwie Zango - informuje użytkowników, że może on monitorować klawiaturę oraz zapisywać odwiedzane strony internetowe. Taki stan rzeczy naraża producenta na liczne straty, nie tylko wśród użytkowników, ale także partnerów biznesowych, których odstrasza wykrywalność programu w narzędziach antyszpiegowskich.

Jakkolwiek program 180Solutions nie został stworzony z myślą o szpiegowaniu, to faktycznie śledzi on odwiedzane witryny w Internecie, lecz służy to do wyboru reklam mogących potencjalnie zainteresować użytkownika (Zango jest programem reklamowym - adware). Dane te są jednak zbierane anonimowo. Czy jednak użytkownicy życzą sobie takich działań? Wiekszość z pewnością nie, ale nie usprawiedliwa to firmy Zone Labs - powinna ona umieścić w alercie stosowną adnotację, a nie od razu rekomendować usunięcie programu.

O tej i podobnych sprawach z pewnością będzie jeszcze głośno, gdyż trudno jest tak naprawdę wychwycić granicę pomiędzy nieszkodliwą aplikacją, a programem adware/spyware. Czekamy zatem na werdykt sądu.

© dobreprogramy
s