Aero2 wprowadza testy CAPTCHA: koniec darmowego Internetu dla urządzeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć data wygląda jak pretekst do żartu (1 kwietnia), to żartem niestety nie jest. Od jutra Aero2, spółka znana przede wszystkim jako dostawca usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) wprowadza dodatkowy mechanizm uwierzytelnienia, który utrudni życie wszystkim tym, którzy z BDI korzystają intensywniej, niż usługodawca by sobie życzył.

Kiedy w listopadzie 2009 roku Aero2 zdobyło koncesję na pasmo 2570-2620 MHz, warunkiem otrzymania koncesji było uruchomienie dostępu do Sieci jako darmowej, publicznej usługi, bez żadnych specjalnych ograniczeń. Ograniczenia pojawiły się jednak od samego startu usługi w 2011 roku. Aby korzystać z BDI, należy przejść procedurę rejestracyjną, wpłacić depozyt za kartę SIM oraz przesłać dowód wpłaty depozytu i oddzielnie dowód opłaty za przesyłkę karty SIM. Jeśli kogoś to nie zrazi, to otrzyma rozłączane co godzinę połączenie o maksymalnym transferze 512 Kb/s.

Co sprytni problem rozłączania rozwiązali już dawno temu. Przykładowo użytkownicy Windows XP i Windows 7, zamiast szukać okna aplikacji obsługującej połączenie i klikać połącz, korzystają z opracowanej przez internautę harona konfiguracji sieci, pozwalającej automatycznie wznawiać połączenie. Jeszcze lepiej mają użytkownicy nowoczesnych modemów komórkowych, które połączenia wznawiają bez wiedzy użytkownika.

Niestety te metody okażą się niebawem nieskuteczne. Od jutra, aby uzyskać dostęp do Internetu, trzeba będzie rozwiązać test CAPTCHA. Co gorsze, z tego co można było zobaczyć podczas testów, jest to koszmarna reCAPTCHA, wykorzystująca zdeformowane fragmenty zeskanowanych starodruków. W ramach walki ze sztucznymi inteligencjami, rozwiązującymi reCAPTCHĘ automatycznie, poziom deformowania tekstu doszedł do takiego poziomu, że coraz więcej ludzi odkrywa, że jednak nie jest ludźmi.

Przez pierwszy tydzień nowy mechanizm uwierzytelnienia będzie wprowadzany sukcesywnie, by przyzwyczaić użytkowników do nowej niedogodności. W tym czasie nie będzie trzeba wpisywać kodu przy każdym wznowieniu sesji. Po tygodniu uwierzytelnienie za pomocą testu CAPTCHA będzie wymagane co godzinę. Przy ponownym połączeniu połączenie internetowe z przeglądarki zostanie przekierowane na stronę z testem. Po jego rozwiązaniu strona poinformuje użytkownika o przyznaniu mu 60 minut dostępu do Sieci.

Trzeba przyznać, że Aero2 dobrze przygotowało się do wprowadzenia tego utrudnienia. Aby uniknąć zarzutów o blokowanie dostępu osobom niepełnosprawnym, dla których CAPTCHA będzie barierą nie do przejścia, wprowadziło procedurę dla osób niewidomych i słabowidzących. Mogą one złożyć wniosek o wyłączenie CAPTCHA, któremu musi towarzyszyć dokument potwierdzający niepełnosprawność w tym zakresie.

Nie wiadomo, jak zareaguje na taką zmianę UKE. W zasadzie trudno przyczepić się do zmiany od strony prawnej. Co prawda punkt 4.c.c decyzji rezerwacyjnej mówi: jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych, jednak w tym wypadku trudno mówić o ograniczeniach treści czy protokołów. Przeciętny, korzystający z przeglądarki internauta, wciąż będzie mógł korzystać z Sieci na takich samych warunkach jak dotąd – po prostu zmęczy się przy teście.

W teorii można by było wskazać na użytkowników nie korzystających z przeglądarek, np. uruchamiających sobie Linuksa w trybie tekstowym, ale usługa BDI była pomyślana jednak dla osób „wykluczonych cyfrowo”, a raczej do takich wspomniana grupa użytkowników nie należy. Największymi poszkodowanymi będą przede wszystkim użytkownicy sieci P2P oraz właściciele rozmaitych systemów automatycznych – kamerek IP, rozmaitych czujników, koparek bitcoinów, którzy wykorzystywali usługę Aero2, by zapewnić swojemu sprzętowi darmową łączność.

Zapewne niektórzy z nich będą szukali sposobów na zautomatyzowanie rozwiązywania testów CAPTCHA. Z tego co widać, czarny rynek poradził sobie z tym całkiem dobrze. Oferowane na nim usługi wykorzystują najczęściej działające 24/7 ludzkie farmy, ale w ostatnich miesiącach pojawiły się też usługi czysto maszynowe, wykorzystujące deskryptory Fouriera i pozwalające na udane rozwiązanie testu nawet w 79% wypadków. Ich dostępność dla przeciętnego użytkownika jest jednak niewielka, zapewne więc większość właścicieli kamerek IP i podobnych urządzeń po prostu kupi normalne karty SIM od któregoś z komercyjnych operatorów. Koszty płatnego mobilnego dostępu do Sieci stają się bowiem już znośne.

© dobreprogramy
s