Aero2 zmienia test CAPTCHA. Nowa wersja jest znacznie przyjaźniejsza dla ludzi

Strona główna Aktualności

O autorze

Głośno wyrażane niezadowolenie użytkowników usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu od Aero2 z wprowadzonego do niego mechanizmu uwierzytelniania, wykorzystującego test reCAPTCHA od Google, przyniosło najwyraźniej rezultaty. Już za kilka godzin koszmarne „łaciate” napisy, które łatwiej odczytać maszynom niż ludziom, zostaną zastąpione bardziej przyjaznym dla ludzi testem.

Już kilka dni temu pojawiło się podejrzenie, że operator wycofuje się powoli z retoryki przedstawiania reCAPTCHA jako najlepszego, najprzyjaźniejszego, najbezpieczniejszego i w ogóle naj testu do odróżniania ludzi od botów. Na stronie Aero2BDI na Facebooku pojawił się wpis z prowokacyjnym nieco pytaniem: czy tęczowa CAPTCHA jest czytelniejsza niż łaciata?, któremu towarzyszył zrzut ekranu z nowym testem: do odczytania był „kod” kolorowych, pofalowanych liter.

Chyba wkrótce potem ktoś w Aero2 zapoznał się z wynikami badań, z których wynika, że kolorowanie ciągów znakowych w niczym nie zwiększa trudności rozwiązania stosujących je testów przez maszyny – i zdecydował się usunąć „tęczowe” elementy. Google'owy test reCAPTCHA zostanie zastąpiony przez znacznie przyjemniejszy, monochromatyczny test. W ciągu tekstowym pojawi się tylko osiem znaków alfanumerycznych, bez żadnych spacji i łatek. Litery będą większe, a podstawowym zabezpieczeniem przed zautomatyzowanym OCR ma być falista linia przeprowadzona wzdłuż wyświetlanych znaków.

Rozwiązanie wygląda na zdecydowanie bardziej czytelne i powinno uspokoić użytkowników BDI, reagujących nierzadko bardzo ostro na to, co do tej pory wyświetlało im Google w teście zapewniającym dostęp do Sieci. Może nie będzie już tak dobrze, jak w czasach przed wprowadzeniem testu, ale osoby, które korzystają z usługi okazjonalnie, szczególnie na urządzeniach mobilnych, powinny docenić zmianę.

© dobreprogramy
s