Dell XPS 12 - Ubuntu

'Swoje' sprzęty testowali z Ubuntu już msnet oraz Areh. Ja również postanowiłem sprawdzić jak spisuje się Dell XPS 12 na Ubuntu 13.10.

Przyjąłem metodykę podobną do tej opisanej przez @msnet'a - uruchomiłem Ubuntu z pendriva, nie instalowałem żadnych niestworzonych rzeczy. Pozwoliłem sobie jedynie na zaktualizowanie pakietów.

Ubuntu na Dellu uruchamia się bardzo szybko pomimo tego, że ładuje się z pendriva. Czasu ze stoperem nie mierzyłem, nie uważam, żeby 10 sekund różnicy w tą lub tamtą stronę robiło różnicę dla jakiegokolwiek systemu. Osobiście swojego laptopa tylko hibernuję, restartuję go średnio może raz na dwa tygodnie więc po prostu nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Interfejs

Ekran

Dotykowy ekran działa bez najmniejszego problemu. Przyznam szczerze że to miłe zaskoczenie - miałem już styczność z komputerami Della typu All-in-One z preinstalowanym Ubuntu, na którym dotyk zwyczajnie nie działał. Co więcej, działał również dotyk wieloma palcami. Standardowa konfiguracja Ubuntu udostępnia gesty z wykorzystaniem trzech oraz czterech palców, które działają bez problemu (ale już scrollowanie strony jednym palcem nie działa - możliwe, że to problem samego Firefoxa, w którym sprawdzałem). Niestety nie działa automatyczne obracanie ekranu, nie ma chyba też standardowych skrótów klawiaturowych do tego. Można oczywiście skonfigurować xrandr, no ale... ;)

Touchpad

Touchpad oczywiście działa, bo z urządzeniami HID zazwyczaj dużych problemów nie ma. Przynajmniej jeżeli chodzi o podstawową obsługę. Problem zaczyna się gdy zechcemy skorzystać z obsługi gestów większą ilością palców - ta po prostu nie działa. Pewnie dało by się obchodzić problem z jakimiś dodatkowymi sterownikami albo zabawą z xinput, ale nie o to tutaj chodzi przecież.

Klawiatura i klawisze

Pod Ubuntu działały wszystkie klawisze na klawiaturze ;)
Działały również klawisze regulacji głośności oraz niektóre klawisze Fn (kontrola głośności, regulacja podświetlenia ekranu, regulacja podświetlenia klawiatury). Nie działały klawisze Fn do włączenia trybu samolotowego oraz do sprawdzenia stanu baterii. Jak wspomniałem wcześniej obracanie ekranu nie działa, więc niedane mi ocenić czy działał przycisk obracania ekranu.

Łączność

Wifi

Wifi działa od początku bez żadnego problemu. Zresztą zdziwił bym się gdyby było inaczej, w dzisiejszych czasach trzeba trafić naprawdę na dziwną kartę by były jakieś problemy (no może popularnymi Atherosami).

Bluetooth

Bluetooth teoretycznie również działa już od startu, ale jak już koledzy pisali mieli oni problem z przesyłaniem plików. Ja osobiście odpuściłem sobie nawet ten test gdyż nawet pod Windowsem 8.1 po sparowaniu urządzeń nie byłem w stanie przesłać pliku ze swojego telefonu.

NFC

Niestety, działanie NFC mogłem przetestować tylko na Windowsie, później nie miałem już dostępu do żadnego urządzenia z takim modułem.

WiDi

Kolejny krótki paragraf - nie działa (ale o tym będzie osobny artykuł). Z tego co wyczytałem Intel nie zamierza udostępnić sterowników dla systemów innych niż Windows 7 i 8.

Podsumowanie

Ogólne wrażenia z używania Ubuntu na XPS 12 są pozytywne, przypuszczam, że gdyby poświęcić chwilę czasu bez większych problemów można by rozwiązać wszystkie problemy.

Codziennie używam Ubuntu jako podstawowego (właściwie jedynego) systemu operacyjnego w domu. Gdybym miał korzystać dłużej z XPS 12 pewnie też bym postawił na nim Ubuntu, ale pomimo tego, że byłem sceptycznie nastawiony do Windowsa 8/8.1 zostawił bym go zapewne obok. ModernUI sprawia wrażenie znacznie lepiej dopasowanego do dotykowych ekranów i praca z aplikacjami ModernUI jest przeważnie bardzo przyjemna. Liczę jednak na to że w niedalekiej przyszłości Canonical sporo nadrobi w tej kwestii.

P.S.
Wybaczcie jakikolwiek brak zdjęć, liczyłem że dorobię kilka w późniejszym czasie, ale tego zwyczajnie zabrakło.