Airtop – wydajny komputer z Core i7 może być chłodzony pasywnie

Airtop – wydajny komputer z Core i7 może być chłodzony pasywnie

Airtop – wydajny komputer z Core i7 może być chłodzony pasywnie
01.03.2016 17:52, aktualizacja: 03.03.2016 11:35

Potężne komputery nie kojarzą się z chłodzeniem pasywnym, jesteśmy przekonani, że przeznaczone jest ono do urządzeń wyposażonych w mniej wydajne i przede wszystkim produkujące mniej ciepła podzespoły. Firma Comulab stworzyła jednak komputer, który jest w stanie obsłużyć cztery monitory 4K czy zapewnić płynną animację w nowej rozbudowanej grze, a przy tym odprowadzić ciepło wyłącznie z wykorzystaniem chłodzenia pasywnego.

Airtop przedstawiany jest jako niewielki komputer oferujący wysoką wydajność, a jego zaletą jest bardzo cicha praca. Nie mamy do czynienia ze specjalne zaprojektowanym wentylatorem, komputer pracuje naprawdę cicho, bo po prostu nie posiada żadnego wentylatora, całość chłodzona jest pasywnie. Twórcy chwalą się, że ich rozwiązania w kwestii chłodzenia odprowadzają do 200 W ciepła, co pozwala na zamontowanie procesora Intel Xeon czy karty graficznej przeznaczonej dla graczy.

Airtop Natural Airflow introduction

Airtop-W, czyli wersja przeznaczona do pracy jako stacja robocza wyposażona jest w procesor Intel Xeon E3 v4 (Broadwell) oraz kartę graficzną NVIDIA Quadro M4000. Natomiast Airtop-G dla graczy to Intel Core i7-5775C i NVIDIA GeForce GTX 950. Tak, to wszystko chłodzone jest pasywnie. Całość zamknięta jest w niewielkiej, aluminiowej obudowie i to właśnie jej boki pozwalają bezgłośnie odprowadzić nadmiar ciepła. Na bocznych panelach twórcy zamontowali szereg rurek wypełnionych powietrzem. Pozwalają one na odprowadzenie z jednego boku do 100W ciepła.

Wszystko brzmi naprawdę interesująco, ale czy chłodzenie sprawdzi się pod obciążeniem? Testy pokazują, że twórcy nie próbują wcisnąć nam przegrzewającego się komputera, który nie poradzi sobie z kilkoma minutami intensywnej pracy. Procesor Intel Core i7-5575C podczas testów wydajnościowych osiągał temperatury w przedziale od 34 do 80 stopni Celsjusza, dając średnią 55,5 stopni Celsjusza. Natomiast karta graficzna GeForce GTX 950 uzyskiwała od 31 do 81 stopni Celsjusza.

Obraz

Za konfigurację z procesorem Intel Core i5, kartą GeForce GTX 750Ti, 8 GB RAM i HDD 500 GB musimy zapłacić ponad 4,5 tysiąca złotych. Za dodatkową opłatą komputer może zostać przystosowany do pracy w bardziej ekstremalnych temperaturach, od -20 do 70 stopni Celsjusza. Na koniec mamy dobrą informację dla fanów pingwinów, komputer bardzo dobrze pracuje także pod kontrolą Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)