Aktualizacja 1.70 dla PS4 — edytor SHAREfactory, zgrywania materiałów na zewnętrzne pamięci i inne

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka tygodni temu Sony zapowiadało pokaźnych rozmiarów aktualizację systemową dla konsoli PlayStation 4, która ułatwić życie miała osobom przygotowującym materiały wideo z gier na potrzeby internetowych publikacji. Ponieważ firmware 1.70 dostaniemy już naprawdę niebawem, firma postanowiła bardziej szczegółowo opisać, czego należy się po nim spodziewać. Przede wszystkim dojdzie rozbudowany edytor SHAREfactory.

Dotąd żadnych operacji na zgranych fragmentach rozgrywki nie dało się przeprowadzić, poza oczywiście wrzucaniem filmików na Facebooka. Sony wzięło jednak przykład z opcji oferowanych przez Xboksa One i przygotowało prosty program do montażu. SHAREfactory umożliwi przycięcie klipów do pożądanej długości, połączenie kilku w jeden dłuższy, dodanie efektów przejścia w ramach tematów z różnorakich gier (jak choćby InFamous: Second Son), podłożenie muzyki z dostępnej biblioteki lub jej import czy dorzucenie komentarza, również w formie nagrania z kamerki od PS4.

Niestety dalej docelowym serwisem dla filmików jest FB (Xbox One oferuje już wrzucanie ich prosto na YouTube), choć Sony neci wizją rozszerzenia tej opcji też w aktualizacji 1.70. Na razie jednak siedzi cicho w tej sprawie. Póki co będzie musiało nam wystarczyć potwierdzone zrzucanie materiałów na zewnętrzne pamięci po USB, by potem zrobić sobie z nimi już to, co chcemy. Przy okazji pojawi się m.in. możliwość ustalenia, jak długi materiał nagra się po użyciu przycisku Share (domyślnie maksymalne 15 minut), z kim dzielimy się filmikami i obrazami, plus wyłączenia HDCP dla zgrywania po HDMI.

Z ciekawszych nowości producent wymienia jeszcze pójście na rękę wielbicielom przedpremierowego zamawiania gier w cyfrowej formie. Niebawem po wcześniejszym kupieniu gry w PlayStation Store, na kilka dni przed premierą (mówi się wstepnie o 4) zostanie ona automatycznie pobrana, by w chwili debiutu rynkowego gotowa była już do uruchomienia. Sony zapowiada, że to nie koniec niespodzianek, a wiele wprowadzanych funkcji jest efektem dyskusji z fanami. Daty premiery firmware 1.70 na razie nie ujawnia.

Przy okazji — sprzedaż PlayStation 4 na świecie przekroczyła już 7 milionów sztuk.

© dobreprogramy

Komentarze