Aktualizacja 5.0 dla PlayStation 4 nie spodoba się wielu dzieciom

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Sony chce uczynić ze swojej konsoli prawdziwe centrum rodzinnej rozrywki – z naciskiem na „rodzinnej”. Przygotowywana od kilku miesięcy aktualizacja firmware PlayStation 4 do wersji 5.0 właśnie trafia do pierwszych użytkowników, przynosząc przede wszystkim rozbudowany, a zarazem prosty w obsłudze system zarządzania uprawnieniami Family on PSN. Na pewno wiele dzieci zacznie teraz myśleć o zbudowaniu własnego gamingowego peceta, znacznie bardziej odpornego na rodzicielską kontrolę.

Family on PSN (po polsku Rodzina PSN) całkowicie zastępuje dotychczasowy system kont głównych i podrzędnych (Master/sub). Pierwszy z użytkowników zostaje teraz Menedżerem Rodziny, mogącym zakładać inne konta i przyznawać im uprawnienia takie jak Rodzic/Opiekun, Dorosły oraz Dziecko.

Zarówno Menedżer Rodziny, jak i Rodzice/Opiekunowie mogą teraz wprowadzać ograniczenia dla kont Dzieci, związane z dostępem do komunikacji z innymi graczami, możliwością uruchamiania gier, dostępem do przeglądarki internetowej oraz wydatkami w PlayStation Store. W Ameryce Północnej Sony chce pobierać 50 centów za sprawdzenie, czy dorosły jest faktycznie dorosły – jak to wyglądać będzie u nas, tego jeszcze nie wiadomo.

Skoro już o komunikacji ze znajomymi mowa, to spodobać się powinna nowa metoda zarządzania listą znajomych. Można teraz tworzyć Custom Lists (po polsku Listy niestandardowe), zbierające znajomych według określonych cech – np. tych, którzy grają w określoną grę. W wysyłanych do znajomych wiadomościach można będzie osadzić utwory muzyczne. Łatwiej też będzie opuszczać grupy dyskusyjne.

Kolejną ważną nowością jest rozbudowanie funkcji streamingowych konsoli. Posiadacze PS4 Pro i odpowiednio dobrego połączenia z Internetem będą mogli udostępniać swoje rozgrywki na Twitchu w 1080p i 60 FPS. Posiadacze przystawek wirtualnej rzeczywistości będą mogli też zobaczyć w trybie VR komentarze oglądających transmisję. A jeśli będą oglądać w VR filmy, to usłyszą dźwięki 5.1 i 7.1 surround, co pozwoli jeszcze głębiej zapaść w film.

Można będzie wreszcie wyłączyć wyskakiwanie powiadomień i komunikatów podczas oglądania filmów, jak również wyłączyć podgląd wiadomości w wyskakujących powiadomieniach i zmienić ich kolor z białego na czarne. Z kolei szybkie menu zaoferuje bezpośredni dostęp do powiadomień, także w trakcie pobierania i instalowania gier.

Wszystko na temat firmware 5.0 dla PlayStation 4 znajdziecie na blogu Sony. Nie podano jeszcze terminu, w którym zostanie ono udostępnione dla wszystkich, ci jednak, którzy otrzymali zaproszenia do testów beta, mogą sami zaprosić jeszcze dwóch znajomych.

© dobreprogramy