[Aktualizacja] Allegro dojrzało do sprzedaży: kto kupi nasz najpopularniejszy serwis e-commerce?

Strona główna Aktualności

O autorze

Reuters poinformował, że południowoafrykański koncern mediowy Naspers, znany u nas przede wszystkim jako właściciel serwisu Allegro, zamierza sprzedać wszystkie swoje polskie aktywa – wśród nich właśnie także Allegro.

To nie jest oficjalna informacja, agencja prasowa powołuje się na anonimowego informatora, który miał stwierdzić, że biznes Allegro dojrzał. Naspers szuka kupca na wszystko. Inne, również anonimowe źródło Reutersa potwierdziło tę informację, donosząc przy okazji, że jest już cała lista potencjalnych kupców.

Wśród tych zainteresowanych są największe polskie portale internetowe, Wirtualna Polska i Onet. Trudno się im dziwić. Od lat Allegro całkowicie dominuje w polskim handlu elektronicznym. Z danych przygotowanych przez Gemiusa wynika, że 76% polskich internautów właśnie tę nazwę przywołało jako pierwszą, gdy pytano ich o zakupy w Sieci. Serwis aukcyjny (a w zasadzie sprzedażowy, gdyż aukcje od dawna stanowią w nim niewielki odsetek wszystkich ofert) jest najpopularniejszą w polskim Internecie platformą handlową, jeżeli chodzi o rynek sprzedaży odzieży, RTV, AGD czy multimediów.

Trudno powiedzieć, o jakie kwoty może chodzić w tego typu transakcji. Przypomnijmy jednak, że w 2008 roku koncern Naspers stał się właścicielem Allegro poprzez nabycie akcji holdingu Tradus, w skład którego wchodził poprzedni właściciel serwisu aukcyjnego QXL Ricardo. Inwestorzy z Południowej Afryki zapłacili wówczas niemal 950 mln funtów.

Już teraz za to udało się sprzedać jeden z serwisów należących do Grupy Allegro. Wydawca Pulsu Biznesu wykupił otóż w całości serwisy Grupy Bankier.pl, do której oprócz Bankiera należą takie serwisy jak Twoja-firma.pl, Vat.pl, Pit.pl czy Mambiznes.pl.

Ani Naspers ani Grupa Allegro nie skomentowały jeszcze doniesień Reutersa.

Aktualizacja

Rzecznik prasowy Naspersa zdementował doniesienia agencji Reuters, twierdząc, że nie zamierza sprzedać Allegro, które jest dobrze rozwijającym się, przynoszącym zyski przedsięwzięciem.

© dobreprogramy
s