Aktualizacja firmware uziemiła smartzamek rekomendowany przez Airbnb

Strona główna Aktualności

O autorze

Niejednokrotnie już pisaliśmy o problemach z końcówkami Internetu Rzeczy, tych wszystkich nowoczesnych smart-urządzeń, które od swoich niesprytnych odpowiedników różnią się przede wszystkim dołożeniem mikroprocesora, interfejsu sieciowego i oprogramowania. Zwykle problemy dotyczą kwestii bezpieczeństwa, czasem jednak – podstawowej funkcjonalności, jak to było w wypadku smartzamka LS6i firmy Lockstate.

Solidny zamek drzwiowy LS6i jest o tyle ciekawym urządzeniem, że rekomenduje jego stosowanie Airbnb, największy na świecie operator rozproszonych usług noclegowych. Pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, integruje się automatycznie z przychodzącymi z Airbnb rezerwacjami, potrafi automatycznie wygenerować jednorazowe kody dostępowe dla gości, wysyła SMS-em powiadomienia o ich użyciu, łączy się przez Wi-Fi z domowym routerem, pozwala też przeglądać logi z jego użycia. Kupimy go za 469 dolarów, a później już tylko miesięczny abonament 99 centów – zupełnie jak w „Ubiku” Philipa K. Dicka.

Pod koniec zeszłego tygodnia kilkanaście tysięcy użytkowników LS6i otrzymało zdalną aktualizację firmware zamka do drzwi. Aktualizacja nie poszła zgodnie z oczekiwaniami. Część zamków się po niej po prostu zawiesiła i przestała działać. W praktyce oznacza to, że nie można było ich otworzyć. Kto był na zewnątrz, do środka już nie wszedł. Kto był w środku, no cóż, w wielu wypadkach trzeba było wołać ślusarza.

Lockstate próbowało bowiem zdalnie przywrócić do działania „uceglone” egzemplarze, ale nie zawsze się to udało. Producent nie podał żadnych liczb, ale przyznał, że niektórzy użytkownicy będą musieli wysłać swoje smartzamki do zresetowania – po tej procedurze zostaną do nich odesłane.

Kurier oczywiście na koszt producenta, do tego aby wynagrodzić kłopoty poszkodowani dostaną roczny abonament na „swój” zamek za darmo, ale to po prostu kolejna jaskółka nowego wspaniałego świata, w którym wszystko będzie podłączone do sieci, w którym zamek do drzwi będzie mógł nie tylko mechanicznie się zaciąć, ale też zawiesić po aktualizacji firmware, a może nawet zostać końcówką botnetu do rozsyłania spamu.

© dobreprogramy