Aktualizacja iTunes przynosi pełne wsparcie dla nowego systemu OS X Mavericks

Strona główna Aktualności

O autorze

Wraz z premierą systemu OS X Mavericks firma Apple udostępniła również aktualizację odtwarzacza muzycznego iTunes 11.1.2. Pierwsza wersja programu pojawiła się w 2000 roku i była efektem zakupu przez Apple popularnego odtwarzacza multimedialnego SoundJam MP. Steve Jobs by transakcja doszła do skutku otarł się nawet o szantaż, w którym padły słowa "sprzedajcie nam prawa do SoundJam'a bo w innym razie stworzymy własny, darmowy program i wygryziemy was z interesu".

Słowa te okazały się prorocze bo ówczesny właściciel płatnej aplikacji SoundJam, firma Casady & Greene istniała na rynku jeszcze dwa lata. SoundJam został całkowicie przebudowany, a wraz ze mianami wizualnymi postanowiono również zmienić nazwę na iTunes. Program na przestrzeni lat ewoluował i z prostego odtwarzacza przekształcił się w narzędzie do zarządzania muzyką na komputerach Mac. W wersji 2.0 aplikacji pojawiło się wsparcie dla obsługi urządzeń iPod, w wersji kolejnej wprowadzono obłogę playlist oraz systemu oceniania muzyki. Steve Jobs zastanawiał się czy tego typu funkcje w ogóle są potrzebne.

W 2003 roku po raz pierwszy iTunes przerodził się również w sklep muzyczny, a w październiku tego samego roku udostępniono wersje przeznaczone dla systemów z rodziny Windows. Z czasem pojawiła się funkcja Cover Flow, obsługa bezstratnego formatu audio AIFF stworzonego przez Apple, wsparcie dla nowych iPodów czy nowa ikonka programu zaprezentowana przez CEO Appla Steve'a Jobsa. Dzisiaj iTunes, przynajmniej dla użytkowników urządzeń Appla, to jedno z najlepszych narzędzi do zarządzania multimediami w tym kolekcją muzyki, filmów, aplikacji czy seriali.

W najnowszej wersji programu nie znajdziemy wielu zmian. Główna nowością jest dodanie wsparcia dla systemu OS X Mavericks i języków arabskiego oraz hebrajskiego. Producent wspomina również o poprawie wydajności i stabilności działania całej aplikacji. Poza tym użytkownicy systemu OS X Mavericks nie znajdą już w iTunes biblioteki z książkami, ponieważ została ona przeniesiona do programu iBooks for Mac. Więcej zmian pojawiło się w poprzednim wydaniu odtwarzacza. Apple dodało między innymi iTunes Radio do odkrywania nowej muzyki, wsparcie dla systemu iOS 7 czy możliwość tworzenia list ulubionych podcastów.

© dobreprogramy
s