Kubuntu 16.04.02 LTS, jako główny system — notatka z porzucenia Windowsa 10

Jakiś czas temu stwierdziłem, że Windows 10 nie jest potrzebny mi na używanym przeze mnie laptopie. Laptop od kilku miesięcy wykorzystuje tylko do przeglądania internetów, oglądania filmów i pisania postów na blog. Pierwotnie miał być Arch Linux, ale nie miałem zbytnio czasu na jego konfigurację. Czy Kubuntu ,jest dobrym pomysłem jako główny system. Wiem, że prawie rok temu opisywałem tę dystrybucję

Darmowe pakiety biurowe nie są złe – na przykładzie WPS Office

Przez wiele lat w moim domu królował Microsoft Office, który od dobrych trzech lat został zastąpiony przez darmowe odpowiedniki. Po tych trzech latach moja opinia jest taka, że dla użytkownika domowego, który nie potrzebuje funkcji oferowanych jedynie przez pakiet biurowy,z Redmond darmowy odpowiednik staje na wysokości zadania, w celu napisania jakiegoś dokumentu czy też wykonania zadania domowego przez dziecko. Na komputerach, którymi się zajmuje instalowany, jest LibreOffice, lub WPS Office. Wszystko zależne jest od upodobań użytkownika.

Przedstawiciel wyrobu a’la iPod Shuffle w rękach Albatrosa

Przez jakiś czas poszukiwałem taniego odtwarzacza MP3, ponieważ w niektórych sytuacjach noszenie 5,5” calowego smartphone grozi wymianą wyświetlacza. Na aukcjach internetowych znalazłem MP3 kosztujące od niecałych 5 zł aż do 20 zł wyglądające jak pewien produkt od Apple. Manta MM269 jest przedstawicielem wyrobu wyglądającego jak piąta woda po kisielu iPoda Shuffle drugiej generacji. Czy tani odtwarzacz nadaje się do czegoś?. Dziś na to pytanie odpowiem.

Pocket PC – o technologi przed rewolucją smartphone

Kiedyś na łamach swojego bloga opisywałem Wam mój palmtop z funkcją telefonu, czyli Qtek S110. Jednak przeglądając materiał, sprzed kilku miesięcy stwierdziłem ,że czegoś tu brakuje, więc opiszę kilka słów o tej platformie.

Handheld PC, Palm-size PC – prekursorzy mobilności

Microsoft w czasach, kiedy telefonia komórkowa w Polsce się rozwijała, stworzyła system Windows CE. Windows CE będzie się Wam kojarzyć z urządzeniami nawigacyjnymi i z chińskimi laptopami.

Windows 10 i 7 na jednym urządzeniu — gdzie, co i jak?

Z Windowsa 10 korzystam od czasu premiery, czyli od 29 lipca 2015 roku. Przez ten okres wyrobiłem opinię, że ten system przypomina rollercoaster. Raz jest wszystko dobrze, a na drugi dzień wyskakuje jakiś problem. Na moim laptopie zainstalowałem obok dziesiątki Windowsa 7, ponieważ chciałem stabilny system do pracy z programami, które mam na swoim komputerze stacjonarnym. Dziś w swoim artykule chciałem pokazać jak skonfigurować laptopa, czy też komputer, który ma tablicę partycji GPT i działa w trybie UEFI.

Powrót do przeszłości za pięć złotych – o „słuchawkach” z chińczyka

Jeszcze kilkanaście lat temu Bluetooth nie był powszechnie dostępny i kierowcy musieli montować dedykowane do danego modelu telefonu urządzenie głośnomówiące lub zakupić monofoniczną słuchawkę z mikrofonem podłączaną do złącza 2,5 mm, lub do autorskiego rozwiązania. Jest rok 2017 i ja zapomniałem słuchawek. Poszedłem do chińczyka i kupiłem słuchawki. Zapłaciłem i wyjąłem z opakowania produkt, a tu zonk. W cenie kawy dostałem monofoniczny zestaw słuchawkowy. Czy warto było? – sprawdźmy.

Wygląd słuchawki

Tak wygląda ta słuchawka.

Tworzenie domeny i dołączanie klienta do domeny – na przykładzie Windows Server 2008 R2

Active Directory jest jedną z ważniejszych rzeczy na egzaminie potwierdzającym kwalifikację E.13. Bez jego pomocy nie skonfigurujesz np. profilu mobilnego. Dziś na łamach postu pokażę Ci jak za pomocą maszyn wirtualnych stworzyć sieć opartą o domenę.

Maszyna wirtualna

O dodawaniu maszyny na listę nie będę opisywał. W przypadku Server 2008 R2 musisz mieć wsparcie dla wirtualizacji 64-bitowej. Często ta funkcja jest wyłączona w Twoim komputerze i włączysz ją w Biosie lub UEFI . Serwer musi mieć dwie karty sieciowe i konfiguracja jest pokazana na tej ilustracji.

Dell z gorączką, czyli dlaczego warto zadbać o chłodzenie laptopa

Od dwóch lat jestem posiadaczem laptopa Dell Inspirion 3542, który zaczął się grzać. Nie były to groźne temperatury, ale odbiegały one od normy. Jednak zamiast kupowania cudownej podkładki z wiatraczkiem wolałem wyczyścić dokładnie chłodzenie, klawiaturę oraz obudowę.

Narzędzia, które są potrzebne do pracy

  • Śrubokręty i wkrętaki
  • Niepotrzebna karta podarunkowa lub kostka gitarowa od odpinania zaczepów
  • Pędzelki
  • Pojemnik na śrubki
  • Sprężone powietrze

BHP podczas pracy

Messenger na diecie – o wersji Lite słów kilka

Od kilku dni porzuciłem kombajn o nazwie Facebook na rzecz wersji Lite. Głównym powodem było duże zapotrzebowanie energii oraz transferu danych. Facebook nie dawno przygotował również odchudzoną wersję Messengera, która nie jest dostępna w Google Play na terenie Europy.

Tylko podstawowe rzeczy – co zostało skasowane?

Messenger z wersji na wersję jest przeładowywany wieloma funkcjami. Najbardziej zdenerwowała mnie aktualizacja związana z dodaniem funkcji mój dzień, gdyż każda aktualizacja powodowała obniżenie stabilności całego systemu.