Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Asystent od Google w rękach Albatrosa

Od pewnego czasu stałem się fanem inteligentnego asystenta od Google, który miał swoją premierę na konferencji deweloperskiej w maju 2016 roku, a w lutym bieżącego roku został zaimplementowany do aktualizacji aplikacji Google na Androida. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić działanie asystenta i jego konfigurację.

Konfiguracja urządzenia do współpracy z Google Assistant

Mając skonfigurowany np. telefon pod region polski, to niestety uruchomi się Google Now. Musimy zmienić region i język. Region na United States, a język na English US. Po tej operacji musimy udać się do sklepu Play w celu reinstalacji aplikacji Google. Po ponownej instalacji aktualizacji wyszukiwarki przytrzymujemy klawisz „Home” i przechodzimy do konfiguracji asystenta zgodnie ze zrzutami ekranu.

Jakich komend najczęściej używam, czyli przegląd przykładowych instrukcji dla sztucznej inteligencji

"Call"

r   e   k   l   a   m   a

Przeważnie tę komendę wykorzystuje podczas prowadzenia samochodu, ponieważ fabryczna stacja multimediów nie posiada polskich komend głosowych, a angielskie nie rozumieją polskich nazw z książki telefonicznej.

„What’s the weather like”
Za pomocą tejże komendy możemy sprawdzić pogodę – nic specjalnego.

„Show me”

Ta komenda ma wiele funkcji . Może wyświetlać np. informację o korkach, obrazki z grafiki Google.

„Tell me a joke”
Podobnie, jak Cortana, o której mówiłem na łamach swojego blogu sypie żartami, jak prowadzący „Familiadę”.

„Tel me a story”
Zamiast suchara asysystent opowiada zaprogramowane przez programistów historyjki.

„Sing a song”

Jak przeważnie każdy inteligentny asystent potrafi śpiewać

Inteligentni asystenci, a sprawa polskiego języka

Żaden na rynku inteligentny asystent nie potrafi porozumiewać się językiem polskim. Dotarłem na jednym z polskich portali technologicznych zapytanie do głównego szefa projektu Cortana.

„Na języku jednak się nie kończy. To, jak twierdzi Ash, jest istotne, ale najmniejsze z wyzwań. Równie ważne są kwestie kulturowe i obyczajowe, a każdy z narodów bardzo się od siebie różni. Oczekiwania względem asystentki i język, z jakim się z nami porozumiewa (mam na myśli jego formę), są bardzo odmienne w tych krajach. „~ Spider’s Web artykuł „Kiedy pojawi się Cortana w Polsce? Zapytałem się o to osobę odpowiedzialną za cały projekt” z dnia 31 marca 2016 roku

Odnosząc się,do cytatu można powiedzieć, że tworzenie każdego regionu to nie tylko implementacja języka, ale również nauka norm i kultury w danym regionie. Polski region dla programistów jest małym Mont Everestem możliwości. Moim zdaniem, jest również obawa przed brakiem udziału asystenta w danym regionie.

Słowem podsumowania

Google Assistant moim zdaniem mógłby być pierwszym krokiem milowym w sprawie polskiego regionu. Google traci trochę na tym, że Android króluje w Polsce. Jest łatwy w obsłudze niż Cortana oraz ani razu nie miałem sytuacji, że asystent nie rozumiał ,to co mówiłem. Komendy są takie same jak w każdym asystencie. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.
Prezentowany cytat z podpunktu „Inteligentni asystenci, a sprawa polskiego języka” jest zgodny z art. 29 ustawy o prawie cytatu.

Pod tym odnośnikiem znajduje się pełen artykuł wzięty do cytatu
 

urządzenia mobilne hobby inne

Komentarze