Asystent od Google w rękach Albatrosa

Od pewnego czasu stałem się fanem inteligentnego asystenta od Google, który miał swoją premierę na konferencji deweloperskiej w maju 2016 roku, a w lutym bieżącego roku został zaimplementowany do aktualizacji aplikacji Google na Androida. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić działanie asystenta i jego konfigurację.

Konfiguracja urządzenia do współpracy z Google Assistant

Mając skonfigurowany np. telefon pod region polski, to niestety uruchomi się Google Now. Musimy zmienić region i język. Region na United States, a język na English US. Po tej operacji musimy udać się do sklepu Play w celu reinstalacji aplikacji Google. Po ponownej instalacji aktualizacji wyszukiwarki przytrzymujemy klawisz „Home” i przechodzimy do konfiguracji asystenta zgodnie ze zrzutami ekranu.

Jakich komend najczęściej używam, czyli przegląd przykładowych instrukcji dla sztucznej inteligencji

"Call"

Przeważnie tę komendę wykorzystuje podczas prowadzenia samochodu, ponieważ fabryczna stacja multimediów nie posiada polskich komend głosowych, a angielskie nie rozumieją polskich nazw z książki telefonicznej.

„What’s the weather like”
Za pomocą tejże komendy możemy sprawdzić pogodę – nic specjalnego.

„Show me”

Ta komenda ma wiele funkcji . Może wyświetlać np. informację o korkach, obrazki z grafiki Google.

„Tell me a joke”
Podobnie, jak Cortana, o której mówiłem na łamach swojego blogu sypie żartami, jak prowadzący „Familiadę”.

„Tel me a story”
Zamiast suchara asysystent opowiada zaprogramowane przez programistów historyjki.

„Sing a song”

Jak przeważnie każdy inteligentny asystent potrafi śpiewać

Inteligentni asystenci, a sprawa polskiego języka

Żaden na rynku inteligentny asystent nie potrafi porozumiewać się językiem polskim. Dotarłem na jednym z polskich portali technologicznych zapytanie do głównego szefa projektu Cortana.

„Na języku jednak się nie kończy. To, jak twierdzi Ash, jest istotne, ale najmniejsze z wyzwań. Równie ważne są kwestie kulturowe i obyczajowe, a każdy z narodów bardzo się od siebie różni. Oczekiwania względem asystentki i język, z jakim się z nami porozumiewa (mam na myśli jego formę), są bardzo odmienne w tych krajach. „~ Spider’s Web artykuł „Kiedy pojawi się Cortana w Polsce? Zapytałem się o to osobę odpowiedzialną za cały projekt” z dnia 31 marca 2016 roku

Odnosząc się,do cytatu można powiedzieć, że tworzenie każdego regionu to nie tylko implementacja języka, ale również nauka norm i kultury w danym regionie. Polski region dla programistów jest małym Mont Everestem możliwości. Moim zdaniem, jest również obawa przed brakiem udziału asystenta w danym regionie.

Słowem podsumowania

Google Assistant moim zdaniem mógłby być pierwszym krokiem milowym w sprawie polskiego regionu. Google traci trochę na tym, że Android króluje w Polsce. Jest łatwy w obsłudze niż Cortana oraz ani razu nie miałem sytuacji, że asystent nie rozumiał ,to co mówiłem. Komendy są takie same jak w każdym asystencie. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.
Prezentowany cytat z podpunktu „Inteligentni asystenci, a sprawa polskiego języka” jest zgodny z art. 29 ustawy o prawie cytatu.

Pod tym odnośnikiem znajduje się pełen artykuł wzięty do cytatu