Dell Inspiron 3542 – recenzja po ponad trzech latach użytkowania

Od listopada 2014 roku jestem użytkownikiem laptopa Dell Inspiron 3542. Ten laptop nie raz był bohaterem moich wypocin na moim blogu, a dziś chciałbym na łamach swojego bloga przedstawić opinię na temat tego laptopa po tak długim użytkowaniu.

Specyfikacja laptopa

Moim zdaniem ta konfiguracja laptopa, jest dobra do wykonywania podstawowych rzeczy takich jak: przeglądanie internetu, napisaniu dokumentu w Wordzie, oglądania serialów. Na tej konfiguracji dobrze działa CS GO, którego grałem na tymże laptopie. Ogólnie mówiąc Haswell, jeszcze daje sobie radę.

Czy coś się zepsuło?

Przez te trzy lata oprócz drobnych usterek pokroju zgubionych ślizgaczy i wypadających śrubek laptop dwukrotnie był zgłoszony do naprawy w ramach gwarancji. Dwukrotnie wymieniany był dysk. Raz po dwóch miesiącach od zakupu laptopa, a drugi raz półtora roku po pierwszej wymianie. Obecnie raz na jakiś czas laptop przestaje wykrywać dysk twardy, ale wystarczy wyjąć baterię i odczekać minutę.

Codzienne użytkowanie, czyli był kiedyś Windows , a teraz Ubuntu

System operacyjny – Windows 8.1

Fabrycznie ten, że laptop miał zainstalowany Windows 8.1. Producent laptopa potraktował ten system bardzo normalnie bez żaden dużej ilości crapware oprócz potrzebnych programów Della, pakietu Cyberlink, który jest dodawany przeważnie do laptopów nieważne czy to Dell, czy też HP. System działał stabilnie i nie było problemów z poprawnym użytkowaniem 

Fabrycznie można było zakupić laptopa z preinstalowanym Ubuntu 12.04.

System operacyjny – Windows 10

W dniu premiery Windowsa 10 zaktualizowałem tego laptopa, ponieważ trzeba iść do przodu z systemem operacyjnym i po raz pierwszy nowe wydanie Windowsa było dla użytkowników poprzedniego wydania za darmo w ramach aktualizacji. Sprzęt czy to po aktualizacji, czy też po świeżej instalacji działał normalnie, jak laptop z Windowsem. Wszystkie sterowniki dla Windowsa 8.1 dla tego laptopa są zgodne z Windowsem 10.

System operacyjny – Ubuntu i inni

Obecnie na tym laptopie użytkuje jedynie Linuksa, ponieważ muszę mieć jeden sprzęt z Linuksem. Korzystam z Ubuntu 17.10, ponieważ muszę odkryć nowy interfejs i popłakać nad upadkiem Unity. Ten laptop jest idealny dla użytkownika Ubuntu, ponieważ nieważne czy używasz Ubuntu, Fedorę, Open SUSE czy Arch Linux działają wszystkie rzeczy wbudowane w tenże laptop. Przecież Dell sprzedaje sprzęt z pre instalowanym Ubuntu.

Peryferia i audio

Klawiatura

Inspiron 3542 ma najwygodniejszą klawiaturę w laptopie, z jaką się spotkałem. Jest bardzo cicha i wodoodporna. Pewnego razy przyjęła „na swoją klatę” pół kubka kawy z mlekiem i dalej działała, a nawet płyn nie przepłynął na płytę główną. Tylko ostatnio zaczęła spacja żyć własnym życiem.

Touchpad

Touchpad działa bardzo normalnie i ma samą funkcjonalność jak typowy współczesny gładzik w laptopie, ale jest bardzo głośny przy klikaniu. Dźwięk klikania przypomina dźwięk zabawy metalową zakrętką od Frugo.

Dźwięk  

Laptop pod Windowsem ma sterownik wspomagany przez technologię MaxxAudio, która daje laptopowi na wbudowanych głośnikach przyjazny dla ucha dźwięk. Niestety wadą jest multi funkcyjny mini jack, który po ponad trzech latach się mocno wyrobił i często wypinają się same słuchawki.

Praca na baterii po ponad trzech latach

Sprzęt przez dwa lata trzymał na baterii około 6 godzin, lecz zużycie się ogniw spowodowały obniżenie pracy, lecz zdarzają się dziwne odchyły baterii. Po jednym ładowaniu sprzęt wytrzymuje ok. 3,5 godziny, a raz 50 minut. Raz zrobiłem kalibrację baterii, lecz to było na krótką metę. 


Czy twój laptop przegrzewa się?


Sprzęt po tym okresie ma prawo zacząć przegrzewać się, lecz trzeba z tym walczyć. Kilkanaście miesięcy temu rozebrałem sprzęt, a następnie wyczyściłem go zgodnie z tutorialem znalezionym na YouTube. Mianowicie obecnie od czasu do czasu przy większym obciążaniu grzeje się w miejscu, gdzie się znajduje układ graficzny i procesor, lecz uruchamia się wentylator. Dźwięk wentylatora jest bardzo nieprzyjemny i głośny. Muszę znaleźć chwilę czasu, aby rozebrać laptopa w celu wyczyszczenia oraz wymiany pasty termoprzewodzącej na procesorze i na układzie graficznym.


Pierwszy lepszy poradnik z YouTube pomoże rozwiązać problem z przegrzewaniem laptopa 

Słowem podsumowania

Jestem dalej zadowolony z tego sprzętu, mimo że ma swoje wady oraz drobne usterki spowodowane moim użytkowaniem. Kolejnym laptopem, który za kilka lat nabędę ,drogą kupna będzie coś od Della albo od Apple.

W załączonym podpunkcie przedstawię wady i zalety tego sprzętu po trzech latach użytkowania:

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania – nic nie skrzypi ani nic nie odpada z odbudowy
  • Wygodna klawiatura i touchpad
  • Logiczne rozmieszczenie portów
  • Podzespoły, które są wydajne po kilku latach
  • Idealnie współpracuje z Linuksem

Wady:

  • Brak portu VGA - trzeba użyć konwertera HDMI - VGA
  • Błyszcząca matryca
  • Uciekające ślizgacze
  • Wypadające śrubki
  • Słabej jakości matryca

Zapraszam do komentowania i zwracania uwag