Dlaczego warto zrobić obraz dysku? – na przykładzie programu CloneZilla

Czasem bywa, że nasz system idealnie nie działa po paru miesiącach po ostatniej reinstalacji.

Co przeważnie robi przeciętny użytkownik?

Reinstaluje system, a potem instaluje sterowniki. To czasem trwa wieczność, jak nie mamy na dodatek sterowników. Ktoś mi powie, ale jest program, który instaluje aktualne sterowniki.
Jednak nie mam jakoś zaufania do takich programów.
Zawsze zależy nam na czasie oraz na szybkim dostępie do komputera. Po co marnować czas. A wystarczy tylko stworzyć obraz dysku lub partycji z systemem.
W szkole przy jednakowym sprzęcie obraz dysku dla administratora pracowni daje szybką aktualizację oprogramowania lub naprawę problemów z systemem.

Narzędzia do tworzenia obrazu

Na łamach mojego bloga przedstawiłem dwa narzędzia do tworzenia obrazu dysku. Redo i narzędzie wbudowane w Windows. Jednak jestem małym opiekunem dla kilku komputerów. Przeważnie jest tam zrobiony obraz za pomocą Ghost’a. Z darmowych polecam CloneZillę. I dziś przedstawię za jego pomocą stworzenie obrazu partycji z systemem, a następnie jego odzyskanie.

Warunki do stworzenia obrazu

System dla którego robimy obraz musi być pozbawiony problemów. Instalujemy aktualne oprogramowanie oraz wszystkie sterowniki.
Dla potrzeb stworzenia obrazu zmotywowałem przeinstalować system na swoim komputerze stacjonarnym. Po dwóch miesiącach mój komputer stał się małym żółwiem i CCeaner wzywał, że chcę pozbyć się co raz więcej śmieci.

Ja zawsze robię obraz systemu tylko ze sterownikami.

CloneZilla – pobieramy i tworzymy bootowalnego pendrive

Zawsze takiego typu narzędzia mam nagrane na płytach CD. Tak wiem, że mogę trafić na komputer lub laptopa, który nie potrafi odpalić bootowalnego pendrive. Wszystkie obrazy pobieramy z oficjalnych stron internetowych, więc przechodzimy do załączonego linku. I wybieramy zakładkę „Downloads” i wybieramy opcję, które załączyłem w ilustracjach.

Po pobraniu obrazu ISO. Pobieramy Rufusa i tworzymy obraz w systemie DD.
System DD daje pewność, że uruchomimy bezproblemowo również na starszych komputerach ;).

CloneZilla – tworzymy obraz

Laptopa przed tworzeniem obrazu lub odzyskiwania należy podpiąć pod zasilanie. Ja na swoim komputerze robię obraz na drugi dysk twardy, który mam zainstalowany w komputerze.

Uwaga!

Tworzymy obraz systemu na pendrive, lub na dysku zewnętrznym

CloneZilla – odzyskujemy system za pomocą obrazu

W poprzednim podpunkcie i w tym nie ma zdjęć, ponieważ zbyt późno się obudziłem podczas robienia obrazu i jego odzyskiwania.

UWAGA!

Podepnij przed włączeniem komputera urządzenie, na którym znajduje się obraz

Słowem podsumowania

Podczas pisania dwóch podpunktów wykorzystałem nowy system tworzenia notatek podczas pracy. Tak mogłem bezproblemowo wytłumaczyć, co zrobić w przedstawionym narzędziu. Tworzenie obrazu jest proste i ułatwia życie. Przy jednakowym sprzęcie np. w pracowni komputerowej można stworzyć obraz i przesłać za pomocą sieci lokalnej.
Tak, jak na przykładzie tego filmu:

Pozostawiam również w powiązanych artykuły do innych narzędzi, których dzięki będziesz mógł/mogła stworzyć obraz systemu.
Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.