Internet mobilny na kartę – porównanie ofert i sprzętu

Za niedługo będzie potrzebny mi internet mobilny. Nie chcąc się, wiązać umowami stwierdziłem, iż dobrym rozwiązaniem ,jest udostępnianie internetu za pomocą smartphone, lub oferty na kartę. Wybrałem drugą opcję, bo internet w telefonie często się przydaje. W domu korzystam od kilku dni ze światłowodu, zatem dziś na łamach dzisiejszego bloga chciałbym przedstawić oferty internetu na kartę u operatorów, oraz sprzęt.

Moje wymagania, co do internetu mobilnego na kartę:

  • Ilość GB do wykorzystania po doładowaniu np. 50 zł
  • Dobry zasięg w moim miejscu zamieszkania i w centrum Katowic
  • Dodatkowa usługa np. nocny transfer itd.
  • Ważność GB po doładowaniu.

Moje wymagania kontra rzeczywistość

Oferty internetu mobilnego na kartę posiada:

  • Orange — Orange Free na kartę
  • Plus
  • Play – Play internet na kartę
  • T-Mobile

Kryteria ocen:

1. Ilość GB po doładowaniu 50 zł – 10 pt 

2. Zasięg w centrum Katowic i w Rajczy k. Żywca – każdy po 10 pt 

3. Usługi dodatkowe – 1 pt za usługę 

4. Ważność GB po doładowaniu – 10 pt 

5. Koszt startera i ilość GB na start – 5 pt 

Na co ten internet wykorzystuje:

Orange Free na kartę

Orange na naszym rynku będzie za rok świętował 15 lecie rebrandingu z Idea na Orange. Oferta wygląda na przejrzysta, a za każde doładowanie mamy przelicznik koszt doładowania = tyle GB dostaniesz. Ja założyłem, że będę doładowywał 50 zł, więc dostanę 50 GB ważne kwartał. Można przedłużyć ważność bonusowych GB. Starter kosztuje 5 zł i na start dostajemy 6 GB internetu.

Zamiast usług dodatkowych np. bez limitu nocą mamy pakiety Unlimited Voice + Text oraz dana ilość GB. Ciekawostką jest, że możemy mieć 1 TB transferu (25,05 GB w UE) na rok za jedyne 300 zł.

Zasięg

W przypadku Rajczy osiągalne jest LTE, lecz operator nie dopowiedział czy to jest wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz. W przypadku centrum Katowic wszędzie jest LTE i nieważne czy to wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz. 

Ocena

Plus

W Plusie posiadam jeszcze swój numer, lecz to lada chwila, kiedy ten operator zniknie z ekranu mojego telefonu. Starter zakupimy albo za 5 zł wtedy dostajemy na start 6 GB, albo dokładamy 10 zł i na start mamy 30 GB z roczną ważnością konta. W przypadku doładowania 50 GB dostaniemy 25 GB ważne 90 dni, a niewykorzystany transfer nie przepada, a jest przenoszony do Gigabanku — przykładowo wykorzystałem w maju tylko 20 GB transferu, to do Gigabanku jest przenoszone 5 GB i po kolejnym doładowaniu dostaje 30 GB. Dostajemy w przypadku doładowania 50 zł również darmowy transfer w przypadku Plus Music, Ipla, Facebook, Messenger i Viber. Możemy włączyć cykliczne taryfy Voice + SMS + Data, lecz to jest nieopłacalne.


Zasięg

Plus na swoich mapach twierdzi, iż w swojej lokalizacji mam LTE PLUS Advanced, tylko z mojego doświadczenia jedynie na zewnątrz budynku, bo wewnątrz budynku jest maksymalnie HSDPA+ i to w porywach. W przypadku centrum Katowic mamy wszędzie LTE PLUS Advanced,

Ocena

Play internet na kartę

W przypadku prepaidowego internetu z Playa mam doświadczenie, gdyż starter miałem zakupiony do swojego tabletu, który obsługiwał jedynie HSDPA+. Zasięg był tragiczny, a na Mazurskich wioskach nie było w ogóle zasięgu internetu mobilnego od fioletowego operatora. W Play mamy kwota doładowania tyle GB i za 50 zł mamy 21,62 GB bonusu po doładowaniu, więc dostaniemy 24 GB transferu ważnego 60 dni. Marnie w porównaniu do Orange. Można dokupić pakiety i Play „kupił mnie” internetem mobilnym bez limitu (po 100 GB zaczyna się lejek) za jedyne 49 zł. Również prepaidowy internet fioletowego operatora oferuje starter + mobilny router LTE, lecz cena jest o połowę droższa od starteru + sprzęt na wolnym rynku. Startery Playa są o nominałach 5 zł wtedy mamy 7 GB na start, 9 zł i wtedy mamy 10 GB na start, 19 zł wtedy 30 GB na start. 

Zasięg

W przypadku Rajczy mamy zasięg nawet internetu 4G LTE Ultra, lecz na zewnątrz budynku. W przypadku wewnątrz budynku mamy słaby sygnał. Mój dom jest na granicy zasięgu internetu mobilnego Play. W centrum Katowic mamy wszędzie zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Ocena


T-Mobile

Magnetowy operator oferuje nawet 111 GB, jednak trzeba co najmniej doładować 200 zł. Najlepszą rzeczą jest kumulacja GB po każdym doładowaniu tak jak w Plusie. Po doładowaniu 50 zł mam 25 GB ważne 60 dni, czyli mniej od Plusa, podobnie jak w Play, a słabo w przypadku Orange. Nie mamy żadnych pakietów głosowych, czy też dodatkowych transferów. Starter kosztuje 5 zł i na start dostajemy 7GB – podobnie jak w Play. Moim zdaniem to jest miszmasz oferty z Playa i Plusa.

Zasięg

W przypadku Rajczy LTE w T-Mobile jest osiągalne, lecz nie wiadomo czy na zewnątrz budynku, czy wewnątrz budynku, bo mapa podobnie jak w Orange i w Plusie jest mało precyzyjna. W przypadku centrum Katowic każda sieć daje sobie radę z LTE.

OcenaSprzęt

Jedynie Play oferuje routery mobilne LTE do ofert prepaid, jednak jak wspominałem, wychodzi drożej od routera mobilnego,lub modemu zakupionego na wolnym rynku + starter. Na popularnym serwisie aukcyjnym zamówiłem modem LTE za 104,90 zł (uwzględniając koszty przesyłki). Jest to Vodafone K5160, czyli Huawei E3372h-153. Ma zdjętego simlocka oraz wspiera nawet wymagania Areo2. Mobilny router LTE zakupimy już od 94,99 zł, lecz podobnie jak w przypadku modemu Vodafone jest to sprzęt po wszelakich testach typu „testuj internet LTE za 1 zł”, powystawowe lub zwroty od klientów. Mają branding na obudowie np. O2, i zdjętego simlocka.

Nie polecałbym obecnie zakupu modemu, czy też routera mobilnego wspierającego standard HSDPA+. Przeglądanie internetu w HSDPA+ jest istnym masochizmem w 2019, gdzie każda strona jest bardzo przeciążona.


Słowem podsumowania

Internet mobilny na kartę jest w ofercie Wielkiej Czwórki i zależnie do potrzeb można dopasować sobie ofertę. Przy moich potrzebach wygrał operator Orange w ilości punktów 52. To są potrzeby, przy których internet będzie potrzebny co weekend, co drugi tydzień na studiach, ale jako również zapasowy internet, kiedy będzie awaria . Planuje suplement do tego postu, gdzie przedstawię prędkość internetu LTE, oraz przedstawię modem z bliższej perspektywy. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

Tabela wyników