KDE jest moim ulubionym środowiskiem graficznym. Polubiłem za to, że jest przyjazny w użytkowaniu, a aplikacje są dobrze zintegrowane z tym środowiskiem. KDE Neon jest dystrybucją, która jest stworzona przez twórców środowiska KDE i została oparta na Ubuntu.
Instalacja
Instalacja wygląda jak na załączonym filmiku.
Czasem bywa jak w dniu wydania artykułu, że się nie da pobrać obrazu iso.
Spowodowane jest ciągłym udoskalaniem systemu oraz Plazmy. Obraz pobieramy i nagrywamy na płytę lub na pendrive przy pomocy Rufusa. Testuje wersję 5.8 z Plazmą 5.8.3. System występuje tylko w wersji 64-bitowej.
Co mi się podoba – zalety systemu
Podoba mi się w tej dystrybucji, że jest poprawiana regularnie i wdrażane są nowe wydania Plazmy. Mimo swoich drobnych problemów system jest stabilny. Można wyłączyć gładzik, kiedy podłączona jest mysz. Bateria wytrzymuje 3,5 godziny Co mi się nie podoba – wady systemu
Discover ma swoje problemy. Często nie da się zainstalować programu za pierwszym razem i trzeba zresetować komputer i ponownie spróbować pobrać i zainstalować przez Discover. Plazma się wysypuje. Czasem bywa, że mam włączone Google Chrome, Spotify i znika pasek zadań. Po chwili wraca wraz z takim błędem. Ubogo na starcie. Jest Mozilla Firefox, VLC oraz programy zintegrowane ze środowiskiem graficznym i tyle. Instalacja pakietu biurowego i otwarzacza audio
LibreOffice
- Otwieramy terminal
- Dodajemy repozytorium sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
- Aktualizujemy za pomocą komendy sudo apt-get update
- Instalacja za pomocą komendy sudo apt-get install LibreOffice
Amarok
- Otwieramy terminal
- Wpisujemy sudo apt-get install amarok
Terminal jest prosty i nie warto bać się jego. Słowem podsumowania
KDE Neon jest ciekawym systemem, który musi zostać ulepszony. Jest dość młodą dystrybucą, bo pierwsze wzmianki o tym systemie znalazłem w lutym.
KDE Neon jest rozwijany bez żadnych kompromisów i życzę dobrze temu projektowi, lecz wiele rzeczy powinno być poprawione.
Zapraszam do komentowania i wracania uwag.