Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kubuntu 16.04.02 LTS, jako główny system — notatka z porzucenia Windowsa 10

Jakiś czas temu stwierdziłem, że Windows 10 nie jest potrzebny mi na używanym przeze mnie laptopie. Laptop od kilku miesięcy wykorzystuje tylko do przeglądania internetów, oglądania filmów i pisania postów na blog. Pierwotnie miał być Arch Linux, ale nie miałem zbytnio czasu na jego konfigurację. Czy Kubuntu ,jest dobrym pomysłem jako główny system. Wiem, że prawie rok temu opisywałem tę dystrybucję, ale wtedy system był zainstalowany na jedyną dobę i na komputerze z Core 2 Duo, 2GB ram.

Zachowanie laptopa po instalacji Kubuntu

System porównaniu do Windows 10 Home startuje bardzo szybko, mimo iż laptop posiada tylko dysk talerzowy. Kubuntu wymaga krótszego czasu na „ogarnięcie się” po starcie, ponieważ nie mam nic w auto starcie i nie startują niepotrzebne usługi. Bateria w Windows 10 wytrzymywała do czterech godziny, a w Linuksie wytrzymuje równe 4h 30 minut. Wszystko działało od razu po instalacji. Czas ten poświęciłem na skonfigurowanie systemu pod swoje potrzeby.
Laptop musiał mieć ustawione działanie chłodzenia, ponieważ cały czas działał wiatrak i domyślną kartę graficzną z Nvidia 820M na zintegrowaną. Takie działania zwiększyły czas pracy na baterii, a pozostały rzeczy działały bez potrzeby konfiguracji po instalacji.

Nie będzie działać Ci drukarka i wiele różnych rzeczy, które podłączasz pod laptopa

Mogę powiedzieć czystym sumieniem, że urządzenie wielofunkcyjne HP działała od razu po dodaniu z listy znalezionych drukarek w obrębie mojej sieci bezprzewodowej. Ficzer w postaci wyłączenia gładzika po podłączeniu myszki na USB działa znakomicie, jakbym zainstalował sterownik w Windowsie. Urządzenia oparte o Bluetooth, czyli słuchawki i głośnik działają bez przerwania. Wszystko jest zależne, jakie mamy urządzenia i czy producent laptopa nie dał egzotycznych podzespołów, które wymagają instalacji sterowników. Z pomocą przychodzi społeczność, która jest nakierowaną na daną dystrybucję.

Na Linuksa nie ma oprogramowania, a instalacja jedynie przez terminal — teza powiedziana przez jednego ze znajomych

Kiedyś podczas jakieś rozmowy spytał mnie znajomy, dlaczego korzystam z systemów opartych o Linuksa, jak nie ma dla niego oprogramowania. A instalacja wymaga żmudnych komend. Oczywiście jego opinię wywróciłem z przysłowiowego rowerka. Programów typu Adobe Photoshop oczywiście nie mamy, ale wiele programów, które znamy, z Windowsa zostały przeportowane na wersje dla Linuksa. Skala trudności instalacji Albatrosa

  • Bardzo łatwy — instalacja za pomocą paczek *deb, *rpm, lub Centrum Oprogramowania
  • Łatwy — instalacja za pomocą jednej komendy sudo apt-get install XX (gdzie XX znaczy nazwę oprogramowania)
  • Średni — instalacja kilkuetapowa (dodanie repozytorium, aktualizacja, instalacja za pomocą apt-get install XX), lub .tar.gz, .sh

Przeważnie wiele programów instaluje się z pliku np. *deb, a potem kieruje nas instalator GDebi, lub inne rozwiązane stworzone przez twórców środowiska graficznego.

Powiedz mi, dlaczego KDE? Przecież jest wiele fajnych środowisk graficznych

KDE jest moim ulubionym środowiskiem graficznym, ponieważ wygląda prosto, a oprogramowanie działa z harmonią, z tym że GUI. Po odpowiedniej konfiguracji ten interfejs nie jest prądożerny w przypadku korzystania z laptopa. Kupiło mnie funkcją KDE Conncet, która umożliwia na sprawdzanie powiadomień z poziomu pulpitu. Przyzwyczaiłem się do bugów i problemów związanych z K Desktop Environment. Wiem, że jest wiele fajnych i mniej awaryjnych środowisk graficznych, ale jak to mawiam — przyzwyczajenia górą.

A po okresie dwóch tygodni znalazłeś wady tego rozwiązania?

Znalazłem tylko dwie małe wady tego rozwiązania. Pierwszą jest to, że po każdym uruchomieniu systemu muszę wprowadzać hasło do sieci bezprzewodowej,z którą poprzednio się łączyłem. Pewnie to wina, że nie skonfigurowałem usługi portfela. Druga to jest to wina opisywanego ostatnio WPS Office, która nie lubi się ze środowiskiem graficznym i wybija od czasu do czasu jakiś błąd. Jednak ten pakiet biurowy został odinstalowany.

Słowem posumowania

Linux może być idealny dla osób, które wykorzystują sprzęt tylko do przeglądania internetu, pracy z dokumentami. Kubuntu, jako główny system spełnia swoje obowiązki i nawet w niektórych miejscach, jest lepszy od Windowsa 10. Wybrałem wersję LTS, ponieważ mam dłuższe wsparcie przez deweloperów *buntu i po kilku aktualizacjach taki system jest stabilniejszy od wydań wydawanych co pół roku.
Oprogramowanie, które wykorzystywałem, na Windowsie ma swoje wersje na Linuksa, lub wykorzystuje alternatywne rozwiązanie.
Zapraszam do komentowania i zwrócenia uwag.

 

linux hobby inne

Komentarze

0 nowych
Farkas   12 #1 21.05.2017 21:23

KDE the best :D Gnome może trochę lepiej dopracowane, ale błędy w KDE są drobiazgowe, nieprzeszkadzające w normalnym korzystaniu z środowiska :-)

AlbatrosZippa   14 #2 21.05.2017 21:26

@Farkas: Pamiętam Kubuntu 11.10 i foch w postaci "Mam gdzieś że musisz wydrukować zadanie z biologii, bo muszę wywalić serwer Neopunk"
Do GNOME 3 nie mogę jakoś się przyzwyczaić

Autor edytował komentarz w dniu: 21.05.2017 21:26
  #3 21.05.2017 21:43

Ciekawe ile wytrzymasz :) ja już kilka razy próbowałem i nie ma takiego środowiska graficznego które by mi odpowiadało

Xyzz   5 #4 21.05.2017 22:15

"Znalazłem tylko dwie małe wady tego rozwiązania. Pierwszą jest to, że po każdym uruchomieniu systemu muszę wprowadzać hasło do sieci bezprzewodowej,z którą poprzednio się łączyłem. Pewnie to wina, że nie skonfigurowałem usługi portfela."

Kwallet jest przekomplikowany - trzeba lekkiej gimnastyki, aby keychain odblokowywał się po zalogowaniu. Ta opcja ma też swoje ograniczenia - dostępna jest tylko opcja szyfrowania blowfiish oraz baza kluczy musi mieć nazwę kdewallet. Dodasz osobną, nową bazę kluczy? Już nic się przy zalogowaniu nie odblokuje. Kwallet to chyba najbardziej problematyczna rzecz z "K-aplikacji".

AntyHaker   23 #5 21.05.2017 22:16

Tylko Unity :) No ale obecnie korzystanie niego mija się z celem, więc przystosowałem sobie odpowiednio Gnome 3 i praktycznie nie odbiega teraz od Unity :P

  #6 21.05.2017 22:42

Ext73-jak dobrze skonfigurować KDE?

dragon321   12 #7 21.05.2017 22:49

@AlbatrosZippa: "Do GNOME 3 nie mogę jakoś się przyzwyczaić"

Ciężko się do niego przyzwyczaić. Z paroma wtyczkami dopiero robi się przyjemny. Jak dla mnie minimalny zestaw to Dash to dock oraz Topicons Plus. Reszta to już dodatki bardziej uprzyjemniająca pracę. A no i GNOME Tweak Tool.

wielkipiec   16 #8 21.05.2017 22:59

@dragon321: GNOME Panel 3.24! <3

  #9 21.05.2017 23:20

"Laptop od kilku miesięcy wykorzystuje tylko do przeglądania internetów, oglądania filmów i pisania postów na blog"

A można coś więcej robić na laptoku?

  #10 21.05.2017 23:23

@dragon321: "Ciężko się do niego przyzwyczaić. Z paroma wtyczkami dopiero robi się przyjemny. Jak dla mnie minimalny zestaw to Dash to dock oraz Topicons Plus. Reszta to już dodatki bardziej uprzyjemniająca pracę. A no i GNOME Tweak Tool."

Będę na czasie zmieniał maszynę i zobaczę co tam słychać, ostatnim razem widziałem gnoma na premierze debiana wheezy i to był w sumie jedyny raz ale romans za długo nie potrwał. Teraz coraz częściej słyszę pochlebne opinie , że już w miarę dojrzało i stało się używalne

Farkas   12 #11 22.05.2017 00:49

@Xyzz: U mnie wszystko działa ok przy wybraniu opcji z Blowfish. Po automatycznym logowaniu mam hasło do podania i to jedno podanie odblokowuje mi wszystko, co ma odblokować - automatycznie podłącza do wifi, udostępnia dane logowania do stron na Chrome itd. Prawdą natomiast jest, że podobno nie działa opcja z GPG, a mimo wszystko... widnieje jako wybór.

zakius   7 #12 22.05.2017 09:08

w takim czasie to sobie ogarniesz środowisko o możliwościach maka czy innego chromebooka, niektórym wystarczy, ale ciężko to polecić zwykłemu użytkownikowi (czyli takiego o wymaganiach większych, niż u blogera techmodowego)

  #13 22.05.2017 09:53

Porzucić Windows to mogą głównie nawiedzieni linuksiarze, bowiem dla mnie, jako grafika, alternatywy dla pakietu Adobe nie ma. Oto kolejny artykuł o tym samym na DP, na zasadzie - ja nie korzystam z Windows, to niech inni też. Bzdury.

Fhj   7 #14 22.05.2017 10:33

@AlbatrosZippa: Cinnamon będzie rozwiązaniem twoich problemów.

AlbatrosZippa   14 #15 22.05.2017 11:38

@Fhj: Muszę kiedyś spróbować te środowisko graficzne :)

Fhj   7 #16 22.05.2017 13:30

@AlbatrosZippa: Też do niedawna miałem KDE, użwałem od zawsze jeszcze od wersji 3. Niestety, nowsze wersje Plasmy były tak niestabilne, że przeszedłem na Cinnamona i nie żałuję. Stabilne jak Gnome3, nie tak ubogie jak LXDE czy inne Fluxboxy, nie tak brzydkie jak MATE, wsyzstko na miejscu i tak jak trzeba. Dodatkowo, możesz używać z Nautilusem i innymi programami z Gnome3, dobrze sie z nimi integruje, masz wszystkie ficzery z Gnome3, tyle że pulpit wygląda i działa normalnie - jak dla mnie, nie ma lepszego menedżera plików niż Nautilus

Autor edytował komentarz w dniu: 22.05.2017 13:35
  #17 22.05.2017 14:24

@AlbatrosZippa: Xfce 4 też ok z panelem na dole.

AlbatrosZippa   14 #18 22.05.2017 14:52

@Kinky (niezalogowany): Migrację na tym sprzęcie rozmyślałem przez kilka miesięcy. Nie jestem nawiedzonym linuksiarzem jestem zwykłym człowiekiem, który skorzysta z Win 10, Linuksa czy też Mac OS. Jestem uniwersalny z systemem operacyjnym. Przedstawiłem tylko swoje uwagi na temat czy Kubuntu nadaje się jako codzienne środowisko pracy. Kolejny artykuł o tym samym, ale punkt opinii zależy od punktu siedzenia (czyt. dystrybucji)

AlbatrosZippa   14 #19 22.05.2017 15:01

@AntyHaker: Unity z wersji na wersję jest używalny w stopniu zadowalającym. Mianowicie do samego GUI nie mam nic przeciwko tylko jest niedostosowane pod kilku letnie PC.

AlbatrosZippa   14 #20 22.05.2017 15:03

@Anonin (niezalogowany): Jak na razie to jest 14 dni. Laptop został kilka miesięcy temu zdegradowany do poziomu mobilnego przedłużenia komputera stacjonarnego. To nie jest mój debiut z korzystania Linuksa (korzystam regularnie od 2011 roku)v

AntyHaker   23 #21 22.05.2017 15:19

@AlbatrosZippa: I nie musi być - nie to było dla nich priorytetem. Niemniej, teraz to i tak już nic ich nie interesuje.

  #22 22.05.2017 16:09

Może ktoś opisać na blogu jaki język programowania na rok 2017+ wybrać pod Linuksa?

SnackPL   7 #23 22.05.2017 16:29

Ja jak narazie siedzę z kolei na Linux MInt KDE, uważam go nawet za lepszą propozycję od Ubuntu dla początkujących, najbardziej brakuje gier i troszkę niektórych programów. Teraz mam pytanie: dlaczego Kodi mi się wykrzaczy gdy po pewnym czasie go włącze ponownie, czasem raz, czasem kilka razy, niemniej jest to dość uciążliwe. Jeśli chodzi o KDE nie ma sobie równych, niektórzy wolą Gnome, bo to 2 rywalizujące ze sobą środowiska, jednak to co oferuje KDE nie oferuje żadne inne ś.

  #24 22.05.2017 16:42

Trzymam kciuki za Twoje "przejscie" :) Nie dawno sam tego próbowałem na z tym że na minta. Niestety gtx970 niekoniecznie się dogaduje z najnowszą dystrybucja. Trochę mi zajela instalacja sterowników, ale dałem radę ˘?

Niestety padłem gdy próbowałem skonfigurować wirtualna maszynę z dostępem do sprzętu (na yt to wygladalo genialnie˘?) gdyby się to udało to bym został na Linuksie, ale niestety... Tego już nie udało mi się skonfigurować... Może kiedyś ˘?

pocolog   13 #25 22.05.2017 16:45

@AlbatrosZippa: Zastąp NetworkManagera przez wicd i zapomnij o problemach z siecią :P ...a poza tym nie integruje się z portfelem KDE tylko sam pamięta hasła ;)

  #26 22.05.2017 17:26

niech ktoś usunie tego bloga, koleś kompletnie pominął masę rzeczy które trzeba zainstalować i używać przez konsolę by móc w ogóle mówić o korzystaniu z komputera...

ja też tak mogę! przesiadłem się z linuxa na ios'a :) mam wszystko :)

tylko co to za wpis... miejcie wy litość i nie róbcie z ludzi debili, w tym wpisie jest wybiórczo pominięta masa niedogodności tego systemu

przemo996   6 #27 22.05.2017 19:36

@Kinky (niezalogowany): Oto kolejny niezalogowany, który nawet nie przeczytał ze zrozumieniem komentowanego tekstu. Tekst nigdzie nie namawia do porzucenia Windowsa a jedynie pokazuje, że do pewnych zastosowań nie jest on konieczny a czasem może nawet być gorszy.
Należy też wspomnieć, że sam w swoim oku kłody nie dostrzegasz, gdyż stwierdzasz, że Wndows niema alternatywy i mogą go porzucić jednie nieliczni.
Następnie odwołujesz się do tego co robisz zawodowo i stwierdzasz, że skoro Tobie potrzebny jest pakiet softu dostępny na Twój jedyny, najlepszy, nieposiadający wad system to wszyscy potrzebują tego systemu.
Racz zauważyć, że wpis już na początku informuje do czego komputer jest wykorzystywany, a co za tym idzie dla kogo może okazać się wskazówką.
Otóż większość ludzi potrzebuje komputera do takich prostych rzeczy a nie do profesjonalnej obróbki grafiki. Do korekty zdjęć z wakacji z powodzeniem można użyć Gimpa i innych darmowych programów. Pod pewnym względem soft od Adobe jest do tego nawet gorszy.
Słyszałeś może o Wine czyli środowisku uruchomieniowym dla aplikacji win32, które pozwala uruchomić wiele windowsowego softu w tym Photoshopa na linuksie?
A używałeś kiedyś Linuksa chociaż przez kilka tygodni i to tak z chęcią poznania a nie z nastawieniem, że na pewno się do niczego nie nadaje więc niema co się zagłębiać w to co potrafi?
Na pewno nie. Ty nawet nie przeczytałeś tego wpisu (i innych do których się odwołujesz) więc nie znalazłbyś czasu i chęci na coś bardziej wymagającego.
Linux nie jest dla każdego. Na razie z pewnych powodów nie jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Nie znaczy to jednak, że musisz swoją postawą hejtować tych, którzy chcą spróbować czegoś innego.

przemo188   8 #28 22.05.2017 20:49

Zainstalouj sobie drogi autorze wpisu KDE NEON. Nie potrzeba portfela do zapamiętania hasła. A jak o hasło poprosi to nic nie wpisujesz i dajesz enter. Gotowe. A WPS działa doskonale z Neonem. No i jedna, niezaprzeczalna zaleta KDE NEON - jest to autorska dystrybucja ludzi rozwijających KDE - masz zawsze najnowsze paczki KDE. Ja aktualnie mam 5.9.5 - działa rewelacyjnie. O ile w KDE 5.8 zdarzało się, że system graficzny się zamotał (w sumie to nawet tego często nie widać było , ze coś się stąło - po prostu koło zegarka pokazała się ikona awarii to 5.9.5 jest bezbłędna. Próbowałem MINTA i Kubuntu - mają opóżnienie z KDE.

e X t 7 3   10 #29 22.05.2017 22:09

Proponuje dodać nasze rozwiązania - będzie jeszcze lepiej ;)

http://www.netext73.pl/

AlbatrosZippa   14 #30 22.05.2017 22:13

@e X t 7 3: Właśnie instaluję wasze rozwiązanie. Jak zawsze będzie git majonez

  #31 22.05.2017 23:22

U mnie było tak. Lata temu próbowałem się z Ubuntu 9.xx, ale szybko laptop na którym zaistalowałem umarł sprzętowo i kupiłem nowego z win7 i zapomniałem o Linuxie... Po latach w tym laptopie spaliła się grafika 3D, onboard działa, ale win uparcie ją chce włączyć i siada, w biosie wyłączyć się nie da, z zasady nie naprawiam takich sprzętów, bo się nie opłaca, ale.. Coś mnie podkusiło zobaczyć jak sprzęt się zachowa pod Linxem. Ściągnąłem wersję bootowalną na usb i... Petarda. Działa i to jak. Poszło, sprzęt działa do dziś. Potem zdobyłem starego Latitude E6410, Ubuntu 16.04, muzyka, filmy, web, gry przeglądarkowe, ebook, zawsze go mam w plecaku... Cudny system. Równolegle mam zainstalowany win7 na tym dziadku, szybkość i wygoda pracy obu systemów to przepaść..
Na Linuxie się nie znam. Poza centrum oprogramowania nie potrafię nic zaistalować. Po prostu korzystam. Jeżeli nie jesteś graczem, to Linux to strzał w 10.

dragon321   12 #32 23.05.2017 00:03

@Anonim (niezalogowany): "Będę na czasie zmieniał maszynę i zobaczę co tam słychać, ostatnim razem widziałem gnoma na premierze debiana wheezy i to był w sumie jedyny raz ale romans za długo nie potrwał. Teraz coraz częściej słyszę pochlebne opinie , że już w miarę dojrzało i stało się używalne"

Spróbuj. Też byłem mocno negatywnie nastawiony (pierwsze wrażenie po premierze mnie odrzuciło), ale po jakimś czasie przysiadłem z neutralnym nastawieniem i polubiłem je. Nie takie, jakie jest z pudełka, ale jednak.

@wielkipiec: Co kto woli. Mój owtyczkowany Shell też daje radę :p

  #33 23.05.2017 10:46

"Kubuntu wymaga krótszego czasu na „ogarnięcie się” po starcie, ponieważ nie mam nic w auto starcie i nie startują niepotrzebne usługi. Bateria w Windows 10 wytrzymywała do czterech godziny, a w Linuksie wytrzymuje równe 4h 30 minut. Wszystko działało od razu po instalacji." Pierwsze słyszę, żeby bateria na Linuxie działa dłużej niż na winzgrozie. Jak bozi dozi, jeszcze takiego (niestety) przypadku nie spotkałem. A szkoda, bo m$ sucks, a linux is my <3...

"Laptop musiał mieć ustawione działanie chłodzenia, ponieważ cały czas działał wiatrak i domyślną kartę graficzną z Nvidia 820M na zintegrowaną. Takie działania zwiększyły czas pracy na baterii, a pozostały rzeczy działały bez potrzeby konfiguracji po instalacji." O ile rozumiem, to włączyłeś przełączanie kart graficznych Optimus tak? I faktycznie Ci się to udało bez bólu na *buntu?

ZjemCiChlep   5 #34 23.05.2017 16:08

@AlbatrosZippa: Jak możesz toczyć tyle wojen z systemem operacyjnym? zainstaluj coś raz na 5 lat i postaraj się przyzwyczaić.

lucas__   13 #35 23.05.2017 16:11

@AlbatrosZippa

Sądząc po zrzutach ekranu to Plasma 5.5? Powinieneś uaktualnić, kolosalna różnica w wydajności i stabilności. Tym bardziej, że Plasma 5.5 została wydana półtora roku temu. To niemal wieczność.

Autor edytował komentarz w dniu: 23.05.2017 16:20
AlbatrosZippa   14 #36 23.05.2017 16:14

@lucas__: Muszę tylko nie mam czasu

  #37 24.05.2017 00:17

Lekarstwem na hasło do Wifi jest instalacja innego środowiska - np Cinnamon. Możesz też spróbować wywalić portfel, ale pewnie apt-get autoremove wywali KDE.

J3rzU   5 #38 24.05.2017 11:54

A ja siedzę na BunsenLabs z ukochanym OpenBoxem ;D Dla mnie nie ma chyba lepszego środowiska, a próbowałem już chyba wszystkich :P

  #39 24.05.2017 21:08

@dragon321: #32 "Nie takie, jakie jest z pudełka, ale jednak. "

A słuchaj możesz dać nazwy jakich widżetów mniej więcej będzie potrzeba bo słyszałem, że trzeba trochę rzeczy dorzucić i doszlifować żeby nie było problemu z dostosowaniem gnoma pod siebie (szczególnie na Debianie gdzie środowiska nie są prekonfigurowane przez devów i trzeba sobie samemu wszystko podokręcać:). Na czasie zamierzam luknąć na virtualce i pogmerać czy mi podejdzie.

yuwo   10 #40 24.05.2017 21:10

@Farkas: "KDE the best :D Gnome może trochę lepiej dopracowane, ale błędy w KDE są drobiazgowe, nieprzeszkadzające w normalnym korzystaniu z środowiska :-)"

Drobiazgowe błędy w KDE :-)
Chyba nie wierzysz w to, co napisałeś :-)

  #41 25.05.2017 15:23

@J3rzU: Japoński crunchbang, nie ufam azjatom z zasady, lubią malware w kodzie umieszczać

  #42 27.05.2017 07:29

Przesiądź się na Cinnamon, a porzucisz KDE :P

Sinngel   4 #43 29.05.2017 01:39

Żeby nie wpisywać hasła,trzeba było kliknąć enter przy pustym polu i zatwierdzić.Kubuntu 16.04 jest trochę niestabilne ze względu na KDE z plasmą 5.

Sinngel   4 #44 29.05.2017 01:44

@AntyHaker: Dni Unity są policzone.

AntyHaker   23 #45 29.05.2017 02:05

@Sinngel: Wiem i to mnie niestety martwi - dlatego też zawczasu przerzuciłem się na Gnome, które przeobraziłem na modłę Unity :P

  #46 29.05.2017 03:13

Propagandy ciąg dalszy. Taaa system super ALE trzeba było dokończyć konfigurację grafiki bo wył wiatrak, ciągle trzeba wpisywać hasło wifi, pakiet biurowy się sypie, desktop ma bugi, a instalacja softu to przecież proste polecenie apt-get magia.

Tak, niby sterowniki są ale te wbudowane nie mają wszystkiego (np. dodatkowych unikalnych rzeczy typu czyszczenie tonera, wyrównywanie głowic, powiadomienia, z kart muzycznych np. nie ma equalizera, sprzętowego kompresora do mp3) - diabeł tkwi w szczegółach.

Przeciętny użytkownik dany program instaluje raz i moze wejść na strone producenta, dowiedzieć się o nowosciach. Soft ewoluuje, jest dzielony na Lite i prof albo z powrotem. Na swojej stronie producent poda ważne rzeczy typu zalecana wersja, ograniczenia, róznice, nowości etc. apt-get tych niuansów nie powie. Przykład z brzegu - nodejs - są dwie wersje LTS i najnowsza, tam są informacje która jest dla kogo i jaki jest cykl wydawniczy.

Wystarczy poczytajć o instalacjach dla windows (jedna wersja dla win7 i nowsze ew jeszcze x64 dla kobył) i albo litanie dla paru linuksów albo parę linijek instalatora lub co gorsza z dodawaniem ppa. A jak przy apt-get wyjdą konflikty to szukaj wiatru w polu.

Shinu   5 #47 29.05.2017 08:49

Ja od lat używam Kubuntu do pracy - web development.

AlbatrosZippa   14 #48 29.05.2017 19:44

@coo... (niezalogowany): To jest jedynie moja opinia, notatka w sprawie migracji z Windowsa na Linux, a nie How to.
Obecnie Linux stał się systemem, który z łatwością ogarnia osobą używająca Windowsa. Instalacja oprogramowania typowo podstawowego ograniczyła się do Centrum Ubuntu, lub innego agregatora oprogramowania. Zależności od punktu siedzenia i potrzeb nawet Linuks po instalacji może być "Ready to work" ;).
Pozdrawiam Galla Anonima

Farkas   12 #49 05.06.2017 16:34

@yuwo z początku przejmowałem się tym "niepełnym szlifem" środowiska przez co rósł on do rangi poważnego problemu. Wraz z upływem czasu przyzwyczaiłem się, bo zamiast analizować, oglądać i testować w specyficznych sytuacjach owe środowisko, to zacząłem z niego po prostu korzystać. A wtedy działa jak należy.

Na ten moment KDE Neon z KDE 5.8.7. Już od dawna nie miałem żadnego crasha, a mniejsze niedoróbki są po prostu poprawiane. Jedyny uciążliwy błąd jaki utkwił mi w pamięci to ten, że domyślny motyw Breeze ma niewidoczny tekst w tooltipach programów opartych na GTK. Wystarczyło jednak wyłączyć opcję ich dopasowania kolorystycznego do reszty środowiska. Ostatecznie różnica nikła, dalej integracja na dobrym poziomie, a wszystko działa jak należy. Wg mnie opcja ta powinna być domyślnie odznaczona.

Sinngel   4 #50 05.06.2017 23:48

@anonim (niezalogowany): Przyjdź do mnie i zobacz jak chodzi Mint na Asusie z i5 i podwójną grafiką.Po prostu poezja.Winda się nie umywa.

  #51 05.07.2017 21:22

Dell z i7 i grafą nvidia na KDE Neon śmiga jak marzenie.