Microsoft Office 2000 i 2016 – jak zmienił się Microsoft Office przez piętnaście lat

Na maszynie, na której użytkuje, do pisania postów na blog musiałem zainstalować Windows 2000 obok XP. Spowodowane było bardzo przestarzałym programem, który musiałem zainstalować. Ten program idealnie nie współpracował nawet z Windows XP. Oczywiście musiałem na tym systemie mieć również pakiet biurowy. Oczywiście miniOffice był zainstalowany, ale wymyśliłem, że porównam Microsoft Office 2000 oraz najnowszą wersje.

Microsoft Office 2000

Microsoft Office 2000 jest użyteczny po tych piętnastu latach. Interfejs jest przyjemny, lecz wstążka jest wygodniejsza.
Najciekawszą funkcją jest „Pasek skrótów pakietu Microsoft Office”. Jest dodatkowy pasek, za pomocą którego możemy np. nowy dokument lub e-mail.

Zawartość pakietu Microsoft Office 2000 wersja Premium

Zrzuty ekranu

Podsumowanie działu Microsoft Office 2000- Czy jeszcze jest użyteczny?

Microsoft Office 2000 jest pakietem biurowym, który w warunkach polowych lub przy słabym komputerze da się normalnie pracować. Wszystkie pakiety biurowe wspierają pliki zapisu 97-2003. Mało zajmuje na dysku oraz działa nawet na Windows 10. Wadą dla mnie był asystent, który w niektórych sytuacjach doprowadzał do szału.

Microsoft Office 2016

Najnowsza wersja w rodzinie programów Microsoft Office. Nowy produkt został nastawiony na współpracę z OneDrive i możliwość tworzenia dokumentu zdalnie z zaproszoną osobą. Przykładowo ja siedzę teraz w miejscowości X i mam zrobić projekt wraz z znajomym, który mieszka miejscowości Y. To przy pomocy współpracy możemy robić projekt w czasie rzeczywistym. Wgrywana wersja z Office 365 Personal, bo jeszcze mam subskrypcję aktywną na tą usługę.

Zawartość pakietu Microsoft Office 2016 z Office 365 Personal

Zrzuty ekranu

Microsoft Office 2016 - Warto, czy nie warto?

Najnowsze dziecko z rodziny Office jest odnowionym poprzednikiem. Oprócz funkcji pracy w trybie współpracy i duża koncentracja na usługach OneDrive. Prosty, lecz koszt prawie 640 zł lub 29,99 miesięcznie w ramach subskrypcji Office 365. Ponad 1GB zajmuje na dysku, lecz potrzebne szablony są pobierane.

Porównanie Office 2000 i 2016 - Interfejs oraz wyzwania

Interfejs każdego Office jest tworzony pod wychodzący system Windows. Musi przecież wyglądać spójnie. Office 2000 jest stworzony pod Windows 2000/ME, a Office 2016 pod Windows 10.

Przykładem będzie Microsoft Word

Wyzwania

Pakiet biurowy nie instaluje się, żeby zalegał na dysku twardym. Dla każdego składnika stworzyłem wyzwanie. Microsoft Office 2000, który mam zainstalowany nie ma Publishera, więc nie będzie brany pod uwagę. Też pokażę zachowanie plików po zapisie w Office 2000 i otworzeniu w 2016. Podobnie też 2016 i otwarcie w 2000. Otworzyłem po jednym pilku stworzonym w każdym z Office i działały bez problemów nawet stworzone przy pomocy LibreOffice zachowały spójność

Słowem podsumowania

Jeśli sporadycznie korzystasz z pakietów biurowych lub nie wymagasz fanfarów i zapachu wanilii przy starcie albo zainstaluj LibreOffice lub Microsoft Office 2000. Microsoft jeśli nie wymyśli braku wsparcia dla plików 97-2003 to długo może posłużyć prawie szesnastoletni pakiet biurowy.
W ramach nadchodzących świąt chciałbym życzyć Ciepłych, rodzinnych świąt. Gadżetów pod choinką oraz szalonego sylwestra