Pocket PC – o technologi przed rewolucją smartphone

Kiedyś na łamach swojego bloga opisywałem Wam mój palmtop z funkcją telefonu, czyli Qtek S110. Jednak przeglądając materiał, sprzed kilku miesięcy stwierdziłem ,że czegoś tu brakuje, więc opiszę kilka słów o tej platformie.

Handheld PC, Palm-size PC – prekursorzy mobilności

Microsoft w czasach, kiedy telefonia komórkowa w Polsce się rozwijała, stworzyła system Windows CE. Windows CE będzie się Wam kojarzyć z urządzeniami nawigacyjnymi i z chińskimi laptopami. Jednak Microsoft rozwija do dziś tą gałąź systemów dla inteligentnych rozwiązań oraz dla fabrycznych nawigacji, które można nabyć u producenta samochodów.
Ten, że system na początku był zaprojektowany dla Handheldów oraz Palm-size PC.
Handheld PC był urządzeniem, który był moim zdaniem mobilnym dodatkiem do stacjonarnego komputera. Miał dotykowy ekran, klawiaturę oraz działał dobrze w tych czasach na baterii. Producent takiego komputerka musiał spełniać pewne standardy procesora, ekranu i wielu innych rzeczy. System używał pamięci ROM, więc po wyczerpaniu baterii zabezpieczającej zapis groził nam hard reset. Palm-size PC był prekursorem PDA, lecz nieudanym przez kilka niedopatrzeń Microsoftu. System nie miał standaryzacji takiej jak Handheld, więc bywało, tak że producent takiego palmtopa dawał procesor z rodziny x86.
Obie te technologie synchronizowały się z komputerem za pomocą ActiveSync (w systemach od Windows Vista Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile)
Na załączonych filmach przedstawiam Wam, jak wglądał Windows CE na Hanheld-PC i na Palm-size PC.


Pocket PC – Microsoft zrozumiał błędy swoich poprzedników

W 2000 roku Microsoft zaprezentował następcę technologi Palm-size PC. Teraz producent takiego inteligentnego asystenta musiał dostosować się do specyfikacji giganta z Redmond. Microsoft od tego czasu wie, że trzeba się otworzyć również na możliwość korzystania z technologi GSM, więc w Windows Mobile 2002 była możliwość wykorzystania modułu GSM. HTC w erze PPC był producentem outsourcingowym, czyli tworzył urządzenie, a taki Orange, O2 czy inny operator naklejał swoje logo. W 2003 roku Era oferowała swojej ofercie urządzenie Era MDA, które było oparte o Windows Mobile 2002, a w 2005 Idea kilka tygodni przed re-brandingiem oferował produkt SPV C500, który miał system Windows Mobile 2003 for Smartphone.
Od wersji Windows Mobile 2003 mieliśmy kilka wersji systemu:


  • Windows Mobile 2003 for Pocket PC Premium Edition
  • Windows Mobile 2003 for Pocket PC Professional Edition
  • Windows Mobile 2003 for Smartphone
  • Windows Mobile 2003 for Pocket PC Phone Edition

Smartphone w tamtych czasach był to telefon pozbawiony dotykowego ekranu, a jego interfejs był dostosowany do używania klawiszy.

Microsoftowi udał się projekt PPC i wytrzymał nawet czas, kiedy wystartowała wielka dwójka mobilnych systemów operacyjnych, czyli iOS i Android. Windows Mobile 6 próbował konkurować z wielką dwójką. Został stworzony Marketplace, który był ubogi. W roku 2009 Microsoft wydał ostatnią wersję WM 6.5, a rok później pierwsze wydanie Windows Phone.
Podobnie jak starsi bracia takie urządzenie komunikowało się z komputerem za pomocą ActiveSync (w systemach od Windows Vista Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile)
Na załączonym filmie jest przedstawiony PPC z systemem Pocket PC 2000.

PDA + XP – ActiveSync

ActiveSync jest programem, który umożliwia użytkownikowi Pocket PC synchronizować swoje dane z komputerem. ActiveSync udostępnia takiemu urządzeniowi dostęp do internetu i synchronizuje datę i godzinę.

W załączonym poście przedstawiono ostatnią wersję tego narzędzia

Interfejs

Pierwsza konfiguracja

PDA + Windows 10 - Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile

Microsoft w czasach Visty postanowił pożegnać się z ActiveSync, a jego następcą zostało Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile. Dziś w czasie, kiedy Windows 10 jest na tapecie ,w rodzinie Windows NT można podpiąć urządzenie z Windows Mobile/CE i je synchronizować.
To narzędzie ma podobne funkcje jak ActiveSync.
W artykule zaprezentowano wersję, która znajduje się na ilustracji.

Nie udało się mi sprowokować komputera do podłączenia urządzenia z tym komputerem. Może być to wina sterowników.

Gdzie znajdę obecnie aplikacje i jak to zainstalować?

Kilka lat temu jeszcze było wiele różnych stron, gdzie można było pobrać aplikacje.
W załączonym linku jest jeszcze dostępna baza darmowych aplikacji. Są dwie szkoły instalacji aplikacji na urządzenie. Jedna jest za pomocą komputera, a druga z pliku *cab.
Instalacja z pliku *cab

Instalacja przy pomocy instalatora *exe

Komputer,na którym chcemy instalować oprogramowanie,dla urządzenia musi mieć zainstalowany ActiveSync, lub Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile.

Do czego wykorzystuje swój palmtop z funkcją dzwonienia, czyli słowem podsumowania

Mój Qtek S110 wykorzystuje jako przenośny sprzęt MP3, ponieważ gra lepiej od mojego smartphone. Wytrzymuje dłużej na baterii. Po Pocket PC nikt nie będzie płakać, ponieważ mamy teraz smartphone z iOS, Android czy też Windows Mobile 10. Trochę szkoda, że Microsoft przy tworzeniu platformy Windows 10 nie pomyślał o wskrzeszeniu Handheld-PC, który byłby nowoczesnym dodatkiem do smartphone, komputera. By był tani i oferował prawie to samo co komputer z Windowsem. Mogę powiedzieć, że za parę lat będę mógł wspomnieć o platformie dość niedocenianej przez deweloperów, czyli Windows Phone. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag, a na pożegnanie łapcie materiał promocyjny systemu Pocket PC 2000.