Tunery satelitarne w polskich platformach satelitarnych

Koniec lat 80 i początek lat 90 to złota era telewizji satelitarnej w Polsce. Wiele osób kupowało zestawy telewizji satelitarnej poprzez sklep Pewex lub sprowadzało z RFN, a później z Niemiec. Dla tych osób było to jakaś odskocznia od TVP i okno na „lepszy świat”. W 1996 roku na rynek wszedł nowy standard telewizji satelitarnej DVB-S, który oferował EPG, lepszy obraz i dźwięk itp. W Polsce znanym kanałem, który był emitowany w systemie Telewizji satelitarnej analogowej był TVN, który został wyłączony w 2008 roku. Niemcy długo nie chcieli rozstać aż do 30 kwietnia 2012. Pierwszą platformą w Polsce była platforma o nazwie Pakiet MultiChoice , który oferował kilka kanałów (Filmnet, który był w języku polskim, Discovery,CMT, MTV), który został przejęty przez Canal+, który oferował dostęp do swoich kanałów za pomocą dekodera SAT lub dekodera, który działał w systemie TV naziemnej. W systemie cyfrowym pierwszą platformą była Wizja TV, a kilka miesięcy później Cyfra+. W 2000 roku powstał Polsat 2 Cyfrowy, który oferował telewizje bez płatności. W 2002 roku Wizja TV poszła w zapomnienie dzięki Cyfra+. Po kilkunastu miesiącach zmian związanych z fuzją Wizja TV znikła z rynku. W 2006 roku powstaje platforma n, która otworzyła Polaków na telewizje HD. Konkurenci nowej platformy musieli nadgonić nowinkę na rynku Polskim oferują dekodery w standardzie DVB-S2 oraz wprowadzaniu kanałów w jakości HD. Po zamieszaniu, które udało się nowej platformie i dostosowanie konkurencji do nowych standardów telewizji zastała cisza, aż do 2011. 2011 prasa związana z TV Sat dostaje informacje „Cyfra+ nawiązuje współpracę z Telewizją Nowej generacji n”. Wiele osób spekulowało fuzje, czyli zabawa w powtórkę z 2002 roku lub wspólna wymiana kanałami lub prawami do sportu lub wytwórni filmowych. Taka enigma trwała aż do 21.III.2013 roku godziny 10:00. Wiele osób podawało na forach fałszywe informacje że najdroższy pakiet będzie kosztować 500 zł, czy nowy dekoder nie jest produkcji ADB itp. Konferencja prasowa ukazała wszystkie karty tajemniczego projektu. Rozlało wśród klientów n i Cyfry+ czar goryczy. Przymusowa migracja czy kanały niegwarantowane były na języku każdego abonenta. Po gorącym okresie od marca do maja nc+ zmieniło ofertę, wizerunek itp. dla dobra swego interesu. Rok 2015 to ciężki okres dla techników, konsultantów i samych klientów. Dwie platformy przechodzą jedynie na standard DVB-S2. Cyfrowy Polsat przełożył ostatnie dni transponderów w systemie DVB-S do 1 października bieżącego roku, a nc+ w czerwcu br.

Z czterech platform (n,Cyfra+, Cyfrowy Polsat, Orange(do 2012 TP)) pozostało od 2013 tylko trzy, ale Orange moim zdaniem można traktować jako platforma wirtualna, bo ma swój sprzęt i kodowanie, ale ofertą był zależny na początku z Cyfrą+, a później z n. Po fuzji n i Cyfry+ platforma IPTV/SAT jest zależna ofertą z nc+

Cechy dekodera dedykowanego przez operatora


 • Sparowana karta z dekoderem
 • Ograniczony system przez operatora
 • Brak listy kanałów (w przypadku dekoderów nc+)
 • Usługi operatora np. radio internetowe, usługi VOD
 • Czasem niedopracowany system
 • Zabezpieczenia zawartości w kanałach premium (znaki wodne, numer karty wyświetlany w odstępie kilku sekund na programach) szczególności na wydarzeniach sportowych, które mogą być przekazywane w czasie rzeczywistym do Internetu

Prezentacja sprzętu w Polskich platformach cyfrowych

nc+

Platforma w dniu zaprezentowania posiadał dekodery z palety Cyfry+ i n. W trakcie reklamy przed premierą platformy widać było nowy dekoder, który dzień przed konferencją został zaprezentowany to był mediaBOX+. Dla nc+ produkuje sprzęt polsko-szwajcarski ADB oraz francuski Sagemcom. Po prawie dwóch latach linia dekoderów została ujednolicona.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)


 • wifiBOX+, czyli Sagemcom DSIW74. Dekoder został zaprezentowany w wakacje 2014 to nic innego jak Sagemcom DSI83/DSI87 w nowej obudowie i zawierający moduł WiFi. System operacyjny jest oparty o Linux.
 • WiFi Premiumbox+ czyli ADB NCP-4740SF. Dekoder został zaprezentowany kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Oprócz dodanego modułu WiFi, czy odpinany dysk 500GB nie różni się od poprzedników. Mamy słynny system autorstwa ADB o nazwie Carbo, który został dostosowany do standardu nc+. Wadą jest to że nie ma wyświetlacza VHD, który wyświetla oprócz numeru kanału też nazwę ID kanału , czy powiadomienia typu: HDMI OFF, REC
 • mediaBOX+ , czyli ADB 3740SX. Pierwszy dekoder w Historii nc+, który zmienił styl dekoderów PVR, które były grubo ciosane. Zgrabny dekoder oferuje system tak sam jak WiFi Premiumbox+, czy Turbobox+. Dekoder jest następcą Turbodekodera z n i Pace 500GB z Cyfry+. W porównaniu do Turbobox+ posiada nowy układ, czy większą pamięć RAM. Został nagrodzony na wystawie IBC 2013 oraz na Satkrak 2013.
 • turboBOX+, czyli ADB 5720SX. Znany z n-ki Turbodekoder, który tak jak mediaBOX+ posiada 500 GB. W limitowanej ilości jest również wersja 1TB. W 2009 był rewolucją, dzięki interfejsowi Carbo.

TurboBOX+ i jak mediaBOX+ nie są produkowane jako nowe. Są dostępne wersje odnowione przez nc+.

Wady/Zalety dekoderów nc+

+ Interfejs, który jest inny od dekoderów konkurencji

+ Rozwiązania, które umożliwiają oglądanie telewizji poza domem

+ DLNA, Aktywne porty USB

+ Pilot do TV/STB

- Brak otwartości systemu na dodawanie innych kanałów niż na liście i tworzenie list
kanałów

- Niedopracowany trochę soft w wifiBOX+

- Prądożerny mediaBOX+ i turboBox+

- Dysk w 50% zajęty przez System i bibliotekę VOD

- W dekoderze WiFibox+ nie można ustawić satelity Astra

Cyfrowy Polsat

Na początku platformy Polsat 2 Cyfrowy mogę stwierdzić iż byli przodkami Smart TV oferując usługi interaktywne oraz przeglądarkę Internetową w dekoderze. Reklamowali się iż nie potrzeba do Internetu komputera. Mogliśmy dzięki dekodera zamówić rzeczy poprzez sklep internetowy , zakupić wycieczkę czy sprawdzić stan konta. Opcjonalnie zamiast pilota do obsługi „Smart TV” mogliśmy dokupić klawiaturę. Z kolejnymi latami projekt „Smart TV” porzucili. Aktualnie dekodery produkują sami w Polsce jako spółka Cyfrowy Polsat Technology . Dawniej dla Polsatu produkował : Sagem, Samsung, Echostar i Sagemcom. Jako pierwsi w Polsce zaoferowali klientom dekoder PVR.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)

W porównaniu do głównego konkurenta jakim jest nc+ zamiast dekodera możemy wybrać moduł CI+, który daje możliwość używania tunera SAT niezależnego , czy oglądania kanałów z oferty CP za pomocą tunera SAT wbudowanego w TV


 • PVR HD 7000 jest konkurentem dekodera mediaBOX+ i został wydany kilkanaście miesięcy później po mediaBOX+. Posiada ten sam system co każdy dekoder produkcji CPT, czyli oparty o Linuksa. Dysk 320 GB nie jest obciążony partycją systemową, czy bibloteką VOD. Jak na PVR przystało jest Timeshift oraz Ipla. Ma dwa porty USB 2.0, ale nie są aktywne systemowo. Możliwe jest podpięcie usb Stick z tunerem DVB-T lub zasilanie do modułu WiFi.
 • Sagemcom ESI88 jest kultowym oraz dobrze ocenianym dekoderem PVR. Ma wyjmowany dysk 320GB , czy 500GB, który był oferowany poprzez Internet. Jest inny system operacyjny niż dekodery rodziny CPT, ale oferuje tak samo otwartość i możliwości dla użytkownika. Dekoder jest oferowany jako odnowiony. Został pokazany światu w 2010 roku.
 • HD 5500s jest najnowszą konstrukcją Cyfrowy Polsat Technology. W porównaniu do HD 5000/6000 posiada dotykowe przyciski, skalowanie do 1080p, 2 porty USB, który jeden umożliwia do podpięcia dysku twardego, a drugi do zasilania modułu WiFi , który jest w opcjonalnym wyposażeniu. Posiada nowy procesor, który umożliwia sprzętowi bezproblemową pracę
 • HD 6000/HD 5000 są konstrukcjami podobnymi w wyglądzie, ale różnią się ilością pamięci i procesorem, rozmieszczeniem portów. HD 5000 jest pierwszym dekoderem HD od CPT w którym został pokazany nowy interfejs. Na początku był krytykowany za stabilność pracy.
 • Mini HD 2000/3000 są następcami dekodera Mini SD i M100. Dekodery z tej serii nie różnią się niczym. Ten sam układ, te same rozmieszczenie portów. Różnicą między Mini HD 2000, a HD 3000 jest logo Ipla na froncie w HD 3000.

Wady/Zalety dekoderów Cyfrowego Polsatu

+ Otwarty system, który umożliwia dodawanie kanałów oprócz oferty operatora i tworzenie list kanałów

+ Polska produkcja dekoderów

+ Reagujący dział oprogramowania CPT, który daje kilkanaście poprawek w roku

+ Prosty interfejs

- Starodawny design interfejsu

- Jedynie Ipla z usług interaktywnych

- Na dzień dzisiejszy jedynie dedykowany dysk dla tych dekoderów możemy podłączyć w celu PVR Ready, ale Cyfrowy Polsat pracuje nad nowym softem, który będzie umożliwiał podpinanie innych dysków niż dedykowane

- Początkowe serie dekoderów mają wady (jak każdy sprzęt z początku serii)

Orange

Opisując sprzęt operatora miałem dylemat czy dać Orange wraz z nc+ czy oddzielny podpunkt. Orange jest platformą moim zdaniem wirtualna, która jest zależna od oferty programowej nc+. Platforma w porównaniu do konkurencji ma tylko 2 dekodery. Hybrydowy (SAT+DVB-T+IPTV) i od niedawna też jedynie satelitarny. Platforma IPTV i Sat jest niszowa, a nikogo nie znam żeby miał od tego operatora telewizję. Do 2012 roku jako platforma TP. Dla Orange produkuje francuska firma Sagemcom.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)


 • Sagemcom UHD88 jest dekoderem z opcją wynajmu dysku PVR, który jest zamykany w specjalnej zatoce. Dekoder hybrydowy, który umożliwia oglądanie telewizji w standardzie DVB-S/DVB-S2, DVB-T MPEG4, IPTV. Oprócz anteny satelitarnej jest wymagane stałe połączenie z internetem. Wyglądem przypomina Lifebox 3.0.
 • Sagemcom WHD80 młodszy brat Sagemcoma DSI87 z Cyfra+/nc+. Posiada w porówaniu do UHD88 możliwość oglądania telewizji z usługi SAT oraz moduł WiFi. Standardem jak w dekoderach konkurentów jest PVR ready.

Wady/Zalety dekoderów Orange

+ Interfejs trochę lepszy od Carbo by ADB

+ VOD nawet w dekoderze bez dysku

+ Możliwość wynajmu dysku PVR, bo niektórzy nie potrzebują tej funkcji

- Stałe podłączenie przez Internet

- Ograniczone do minimum możliwości sprzętu

-/+ Design dekodera UHD88, który mi się podoba, ale nie wiem jak dla niektórych przypomina Fiata Multiplę wśród dekoderów

Słowem podsumowania

Operatorzy często traktują użytkowników dekoderów jak ograniczone stado baranów blokując niektóre rzeczy. Często działa ideologia „3 Easy Steps” znane z reklam iMac , bo często nawet karta dostępowa do kanałów jest włożona do czytnika. Starałem nie być stronniczy wśród platform. Plusem tych urządzeń jest brak miana porzucenia wsparcia po kilku miesiącach, bo operator wie iż sprzęt do odbioru Jego platformy powinien działać bez problemowo przez wiele lat. Patrząc opiniotwórczym okiem polskie platformy już wyrastają z „tandetności” wśród swego sprzętu. Platformy czołowe podążają za trendem wyłączania systemu DVB-S, gdyż system ten zamierał od kilkunastu lat, a wspierany był jak Windows XP dla dobra użytkowników, którzy mają stary system DVB-S. Stwierdzam fakt iż każdy operator to inny zamysł na sprzęt. W nc+ dekoder ma być sprzętem, który oprócz oglądania telewizji ma być miejscem rozrywki poprzez usługi interaktywne. Cyfrowy Polsat oferuje sprzęt z systemem otwartym, ale z interfejsem nie obrażając użytkowników przestarzałym,ale prostym do obsługi.
Zapraszam do komentowania mojego postu.