Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tunery satelitarne w polskich platformach satelitarnych

Koniec lat 80 i początek lat 90 to złota era telewizji satelitarnej w Polsce. Wiele osób kupowało zestawy telewizji satelitarnej poprzez sklep Pewex lub sprowadzało z RFN, a później z Niemiec. Dla tych osób było to jakaś odskocznia od TVP i okno na „lepszy świat”. W 1996 roku na rynek wszedł nowy standard telewizji satelitarnej DVB-S, który oferował EPG, lepszy obraz i dźwięk itp. W Polsce znanym kanałem, który był emitowany w systemie Telewizji satelitarnej analogowej był TVN, który został wyłączony w 2008 roku. Niemcy długo nie chcieli rozstać aż do 30 kwietnia 2012. Pierwszą platformą w Polsce była platforma o nazwie Pakiet MultiChoice , który oferował kilka kanałów (Filmnet, który był w języku polskim, Discovery,CMT, MTV), który został przejęty przez Canal+, który oferował dostęp do swoich kanałów za pomocą dekodera SAT lub dekodera, który działał w systemie TV naziemnej. W systemie cyfrowym pierwszą platformą była Wizja TV, a kilka miesięcy później Cyfra+. W 2000 roku powstał Polsat 2 Cyfrowy, który oferował telewizje bez płatności. W 2002 roku Wizja TV poszła w zapomnienie dzięki Cyfra+. Po kilkunastu miesiącach zmian związanych z fuzją Wizja TV znikła z rynku. W 2006 roku powstaje platforma n, która otworzyła Polaków na telewizje HD. Konkurenci nowej platformy musieli nadgonić nowinkę na rynku Polskim oferują dekodery w standardzie DVB-S2 oraz wprowadzaniu kanałów w jakości HD. Po zamieszaniu, które udało się nowej platformie i dostosowanie konkurencji do nowych standardów telewizji zastała cisza, aż do 2011. 2011 prasa związana z TV Sat dostaje informacje „Cyfra+ nawiązuje współpracę z Telewizją Nowej generacji n”. Wiele osób spekulowało fuzje, czyli zabawa w powtórkę z 2002 roku lub wspólna wymiana kanałami lub prawami do sportu lub wytwórni filmowych. Taka enigma trwała aż do 21.III.2013 roku godziny 10:00. Wiele osób podawało na forach fałszywe informacje że najdroższy pakiet będzie kosztować 500 zł, czy nowy dekoder nie jest produkcji ADB itp. Konferencja prasowa ukazała wszystkie karty tajemniczego projektu. Rozlało wśród klientów n i Cyfry+ czar goryczy. Przymusowa migracja czy kanały niegwarantowane były na języku każdego abonenta. Po gorącym okresie od marca do maja nc+ zmieniło ofertę, wizerunek itp. dla dobra swego interesu. Rok 2015 to ciężki okres dla techników, konsultantów i samych klientów. Dwie platformy przechodzą jedynie na standard DVB-S2. Cyfrowy Polsat przełożył ostatnie dni transponderów w systemie DVB-S do 1 października bieżącego roku, a nc+ w czerwcu br.

Z czterech platform (n,Cyfra+, Cyfrowy Polsat, Orange(do 2012 TP)) pozostało od 2013 tylko trzy, ale Orange moim zdaniem można traktować jako platforma wirtualna, bo ma swój sprzęt i kodowanie, ale ofertą był zależny na początku z Cyfrą+, a później z n. Po fuzji n i Cyfry+ platforma IPTV/SAT jest zależna ofertą z nc+

Cechy dekodera dedykowanego przez operatora

 • Sparowana karta z dekoderem
 • Ograniczony system przez operatora
 • Brak listy kanałów (w przypadku dekoderów nc+)
 • Usługi operatora np. radio internetowe, usługi VOD
 • Czasem niedopracowany system
 • Zabezpieczenia zawartości w kanałach premium (znaki wodne, numer karty wyświetlany w odstępie kilku sekund na programach) szczególności na wydarzeniach sportowych, które mogą być przekazywane w czasie rzeczywistym do Internetu

Prezentacja sprzętu w Polskich platformach cyfrowych

nc+

Platforma w dniu zaprezentowania posiadał dekodery z palety Cyfry+ i n. W trakcie reklamy przed premierą platformy widać było nowy dekoder, który dzień przed konferencją został zaprezentowany to był mediaBOX+. Dla nc+ produkuje sprzęt polsko-szwajcarski ADB oraz francuski Sagemcom. Po prawie dwóch latach linia dekoderów została ujednolicona.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)

 • wifiBOX+, czyli Sagemcom DSIW74. Dekoder został zaprezentowany w wakacje 2014 to nic innego jak Sagemcom DSI83/DSI87 w nowej obudowie i zawierający moduł WiFi. System operacyjny jest oparty o Linux.
 • WiFi Premiumbox+ czyli ADB NCP-4740SF. Dekoder został zaprezentowany kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Oprócz dodanego modułu WiFi, czy odpinany dysk 500GB nie różni się od poprzedników. Mamy słynny system autorstwa ADB o nazwie Carbo, który został dostosowany do standardu nc+. Wadą jest to że nie ma wyświetlacza VHD, który wyświetla oprócz numeru kanału też nazwę ID kanału , czy powiadomienia typu: HDMI OFF, REC
 • mediaBOX+ , czyli ADB 3740SX. Pierwszy dekoder w Historii nc+, który zmienił styl dekoderów PVR, które były grubo ciosane. Zgrabny dekoder oferuje system tak sam jak WiFi Premiumbox+, czy Turbobox+. Dekoder jest następcą Turbodekodera z n i Pace 500GB z Cyfry+. W porównaniu do Turbobox+ posiada nowy układ, czy większą pamięć RAM. Został nagrodzony na wystawie IBC 2013 oraz na Satkrak 2013.
 • turboBOX+, czyli ADB 5720SX. Znany z n-ki Turbodekoder, który tak jak mediaBOX+ posiada 500 GB. W limitowanej ilości jest również wersja 1TB. W 2009 był rewolucją, dzięki interfejsowi Carbo.

TurboBOX+ i jak mediaBOX+ nie są produkowane jako nowe. Są dostępne wersje odnowione przez nc+.

Wady/Zalety dekoderów nc+

+ Interfejs, który jest inny od dekoderów konkurencji

+ Rozwiązania, które umożliwiają oglądanie telewizji poza domem

+ DLNA, Aktywne porty USB

+ Pilot do TV/STB

- Brak otwartości systemu na dodawanie innych kanałów niż na liście i tworzenie list
kanałów

- Niedopracowany trochę soft w wifiBOX+

- Prądożerny mediaBOX+ i turboBox+

- Dysk w 50% zajęty przez System i bibliotekę VOD

- W dekoderze WiFibox+ nie można ustawić satelity Astra

Cyfrowy Polsat

Na początku platformy Polsat 2 Cyfrowy mogę stwierdzić iż byli przodkami Smart TV oferując usługi interaktywne oraz przeglądarkę Internetową w dekoderze. Reklamowali się iż nie potrzeba do Internetu komputera. Mogliśmy dzięki dekodera zamówić rzeczy poprzez sklep internetowy , zakupić wycieczkę czy sprawdzić stan konta. Opcjonalnie zamiast pilota do obsługi „Smart TV” mogliśmy dokupić klawiaturę. Z kolejnymi latami projekt „Smart TV” porzucili. Aktualnie dekodery produkują sami w Polsce jako spółka Cyfrowy Polsat Technology . Dawniej dla Polsatu produkował : Sagem, Samsung, Echostar i Sagemcom. Jako pierwsi w Polsce zaoferowali klientom dekoder PVR.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)

W porównaniu do głównego konkurenta jakim jest nc+ zamiast dekodera możemy wybrać moduł CI+, który daje możliwość używania tunera SAT niezależnego , czy oglądania kanałów z oferty CP za pomocą tunera SAT wbudowanego w TV

 • PVR HD 7000 jest konkurentem dekodera mediaBOX+ i został wydany kilkanaście miesięcy później po mediaBOX+. Posiada ten sam system co każdy dekoder produkcji CPT, czyli oparty o Linuksa. Dysk 320 GB nie jest obciążony partycją systemową, czy bibloteką VOD. Jak na PVR przystało jest Timeshift oraz Ipla. Ma dwa porty USB 2.0, ale nie są aktywne systemowo. Możliwe jest podpięcie usb Stick z tunerem DVB-T lub zasilanie do modułu WiFi.
 • Sagemcom ESI88 jest kultowym oraz dobrze ocenianym dekoderem PVR. Ma wyjmowany dysk 320GB , czy 500GB, który był oferowany poprzez Internet. Jest inny system operacyjny niż dekodery rodziny CPT, ale oferuje tak samo otwartość i możliwości dla użytkownika. Dekoder jest oferowany jako odnowiony. Został pokazany światu w 2010 roku.
 • HD 5500s jest najnowszą konstrukcją Cyfrowy Polsat Technology. W porównaniu do HD 5000/6000 posiada dotykowe przyciski, skalowanie do 1080p, 2 porty USB, który jeden umożliwia do podpięcia dysku twardego, a drugi do zasilania modułu WiFi , który jest w opcjonalnym wyposażeniu. Posiada nowy procesor, który umożliwia sprzętowi bezproblemową pracę
 • HD 6000/HD 5000 są konstrukcjami podobnymi w wyglądzie, ale różnią się ilością pamięci i procesorem, rozmieszczeniem portów. HD 5000 jest pierwszym dekoderem HD od CPT w którym został pokazany nowy interfejs. Na początku był krytykowany za stabilność pracy.
 • Mini HD 2000/3000 są następcami dekodera Mini SD i M100. Dekodery z tej serii nie różnią się niczym. Ten sam układ, te same rozmieszczenie portów. Różnicą między Mini HD 2000, a HD 3000 jest logo Ipla na froncie w HD 3000.

Wady/Zalety dekoderów Cyfrowego Polsatu

+ Otwarty system, który umożliwia dodawanie kanałów oprócz oferty operatora i tworzenie list kanałów

+ Polska produkcja dekoderów

+ Reagujący dział oprogramowania CPT, który daje kilkanaście poprawek w roku

+ Prosty interfejs

- Starodawny design interfejsu

- Jedynie Ipla z usług interaktywnych

- Na dzień dzisiejszy jedynie dedykowany dysk dla tych dekoderów możemy podłączyć w celu PVR Ready, ale Cyfrowy Polsat pracuje nad nowym softem, który będzie umożliwiał podpinanie innych dysków niż dedykowane

- Początkowe serie dekoderów mają wady (jak każdy sprzęt z początku serii)

Orange

Opisując sprzęt operatora miałem dylemat czy dać Orange wraz z nc+ czy oddzielny podpunkt. Orange jest platformą moim zdaniem wirtualna, która jest zależna od oferty programowej nc+. Platforma w porównaniu do konkurencji ma tylko 2 dekodery. Hybrydowy (SAT+DVB-T+IPTV) i od niedawna też jedynie satelitarny. Platforma IPTV i Sat jest niszowa, a nikogo nie znam żeby miał od tego operatora telewizję. Do 2012 roku jako platforma TP. Dla Orange produkuje francuska firma Sagemcom.

Aktualna paleta dekoderów (stan na marzec)

 • Sagemcom UHD88 jest dekoderem z opcją wynajmu dysku PVR, który jest zamykany w specjalnej zatoce. Dekoder hybrydowy, który umożliwia oglądanie telewizji w standardzie DVB-S/DVB-S2, DVB-T MPEG4, IPTV. Oprócz anteny satelitarnej jest wymagane stałe połączenie z internetem. Wyglądem przypomina Lifebox 3.0.
 • Sagemcom WHD80 młodszy brat Sagemcoma DSI87 z Cyfra+/nc+. Posiada w porówaniu do UHD88 możliwość oglądania telewizji z usługi SAT oraz moduł WiFi. Standardem jak w dekoderach konkurentów jest PVR ready.

Wady/Zalety dekoderów Orange

+ Interfejs trochę lepszy od Carbo by ADB

+ VOD nawet w dekoderze bez dysku

+ Możliwość wynajmu dysku PVR, bo niektórzy nie potrzebują tej funkcji

- Stałe podłączenie przez Internet

- Ograniczone do minimum możliwości sprzętu

-/+ Design dekodera UHD88, który mi się podoba, ale nie wiem jak dla niektórych przypomina Fiata Multiplę wśród dekoderów

Słowem podsumowania

Operatorzy często traktują użytkowników dekoderów jak ograniczone stado baranów blokując niektóre rzeczy. Często działa ideologia „3 Easy Steps” znane z reklam iMac , bo często nawet karta dostępowa do kanałów jest włożona do czytnika. Starałem nie być stronniczy wśród platform. Plusem tych urządzeń jest brak miana porzucenia wsparcia po kilku miesiącach, bo operator wie iż sprzęt do odbioru Jego platformy powinien działać bez problemowo przez wiele lat. Patrząc opiniotwórczym okiem polskie platformy już wyrastają z „tandetności” wśród swego sprzętu. Platformy czołowe podążają za trendem wyłączania systemu DVB-S, gdyż system ten zamierał od kilkunastu lat, a wspierany był jak Windows XP dla dobra użytkowników, którzy mają stary system DVB-S. Stwierdzam fakt iż każdy operator to inny zamysł na sprzęt. W nc+ dekoder ma być sprzętem, który oprócz oglądania telewizji ma być miejscem rozrywki poprzez usługi interaktywne. Cyfrowy Polsat oferuje sprzęt z systemem otwartym, ale z interfejsem nie obrażając użytkowników przestarzałym,ale prostym do obsługi.
Zapraszam do komentowania mojego postu.  

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
  #1 12.03.2015 21:34

Drobne błędy, ale ogólnie prawidłowo. :)

xomo_pl   24 #2 12.03.2015 21:37

dekodery od operatorów są nic nie wartym dziadostwem. Na szczęście coraz więcej TV zawiera wbudowany tuner DVB-S i można się łatwo pozbyć tych kiepskich urządzeń....

AlbatrosZippa   14 #3 12.03.2015 21:41

@xomo_pl: Niestety sprzęt operatora jest niekiedy tworzony "miedzy wódką, a zakąską", ale w przypadku nc+ jedynie moduł CI udostępnia w ofercie nc+ telewizja na kartę i w NC+ MIX. W zwykłym abonamencie nici z modułu.

video   10 #4 12.03.2015 21:58

Ale DVB-S to staroć. S2. Niemniej nic nie będzie miało więcej możliwości od HTPC z tunerem, przy czym HTPC jest zbyt ogólną kategorią. Chodzi mi o x86.
Drugą stroną są koszty i komplikacje sprzętowo programowe. Niestety nie ma tanio i prosto, nawet na czymś z Openelec i tunerem USB...
Sam mam tuner Prismcube z XBMC(tak to nie Kodi), który szczerze działa słabo, ale ma 2 głowice w ludzkich pieniądzach i karton ARMowych dongli.
Ostatnio zamówiłem boxa z Atomem i W8.1, który do mnie jedzie od półtora tygodnia(tak z Chin :)), bo żaden Openelec nie ma wszystkich materiałów dostępnych z zwykłej przeglądarki...
Ja chyba jestem z tych, którzy mając smatr TV i tak podłączyli by coś co ma większe możliwości, co ma swoje minusy. W domu wołają mnie że coś przestało działać(najczęściej oscam się wiesza), bo tego nie ogarniają. Ba sam wpadam w lekką panikę jak jestem o kogoś i leżą z 3 wielkie batony z milionem przycisków(nikt nie wpadł na to by z tyłu pisać TV, SAT, DVD)...

AlbatrosZippa   14 #5 12.03.2015 22:03

@video: Dlatego nc+/CP wymienia dekodery DVB-S na DVB-S/DVB-S2. Nie są to dekodery wysokiego polotu pod czas wymian. Dla użytkownika to nowy sprzęt, a dla operatora tylko więcej miejsca na transponderach.
HTPC z tunerem satelitarnym to był niezrealizowany plan przed kilkoma miesiącami.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #6 12.03.2015 22:09

@AlbatrosZippa: na bieżąco oferty sprzętowej NC+ nie śledzę ale na pewno wystarczy być klientem jeszcze z czasów N/Cyfra+ i normalnie bez przeszkód można mieć taki moduł do tv.

AlbatrosZippa   14 #7 12.03.2015 22:12

@xomo_pl: Nie, ale jest oferta jedynie kartą kodową w technologii Cameleon. Są to pakiety Start+ Extra, Start+ Sport&Film. To co słuchy przychodzą ta technologia zostanie wyparta w raz z Conax w jednolity system kodowania, a dekodery oparte o Conax dostaną tunelowanie Nagra-Conax. Można będąc klientem Cyfra+ posiadający moduł CI/CI+ migrować do ofert nc+

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #8 12.03.2015 22:27

@AlbatrosZippa: nie problem przecież kupić na wolnym rynku adapter do nc+
do tego jak masz sprzęt z czasów c+/n to przecież cudów nie ma i musi to działać normalnie jeśli tylko tv ma DVB-S i dokupisz sobie moduł do tv.
Swego czasu NC+ miało normalnie w ofercie te moduły ale widać wolę łupać naiwnych na te tandetne dekodery w chorych cenach, często nie na własność a na wynajem do tego.
Np. dla klientów mających kartę po cyfrze+ cały czas możesz użyć Aston Crypt modułu do tv

Kpc21   10 #9 12.03.2015 22:31

Trzeba było wspomnieć jeszcze o planowanym na bieżący rok przejściu na standard MPEG4. To będzie podobna rewolucja do tych wspomnianych w artykule - już w tym roku.

Polsat już od prawie roku przeprowadza akcję wymiany starych dekoderów. Wymieniają nawet te, które nie mają aktywnego żadnego pakietu (nawet od lat) i służą jako tunery FTA. Jeśli mamy gdzieś zalegający np. na strychu - albo i używany na co dzień do odbioru programów niekodowanych z satelity - dekoder po Polsacie (może być nawet taki z czasów wspomnianych eksperymentów Polsatu z telewizją interaktywną, z wbudowanym modemem telefonicznym), to warto przejść się z nim do punktu sprzedaży i wymienić, bo tuner FTA DVB-S MPEG4 drogą nie chodzi. Ceny najtańszych to ok. 150-200 zł za urządzenie. A tu dostajemy sprzęt pozwalający również odbierać kodowane kanały Polsatu, o ile tylko opłacimy odpowiedni pakiet.

Przejście ze standardu DVB-S MPEG2 na MPEG4 ma w przypadku Polsatu nastąpić we wrześniu. Ale jako że platformy obecnie współdzielą kanały na satelicie, dodając im tylko odpowiednie systemy kodowania, będzie to z ogromnym prawdopodobieństem dotyczyć również Cyfry.

Warto tu dodać, że niektóre kanały niekodowane, w tym Tele 5 i Polonia 1, przeszły już na standard MPEG4 i na starych dekoderach się ich nie odbierze.

AlbatrosZippa   14 #10 12.03.2015 22:38

@xomo_pl: Najlepszy przykład w mediaBOX+ na kanale Canal+ Sport HD co kilka sekund wyświetla numer karty i znika. Niby to zabezpieczenie przed relacjonowaniem po przez internet, a frustrujące przy oglądaniu. Moduły Aston Crypt słyszałem o nich bardzo wiele i są docenianie za niezawodność. Wynajem sprzętu się nie opłaca. Płacę za sprzęt, który po kilku latach nc+ da w super ofercie na kartę, bo będzie musiał się tego pozbyć. Wole żeby był na własność i pod czas wymówienia oddać kartę. Bo taki mediaBOX+ jakby się dało i były porty z dreambox był by świetny dekoder oparty o Enigma 2 tak jak ADB 5800s/5800sx.

foreste   16 #11 12.03.2015 22:39

Dekodery c+/nc+ to totalna lipa posiadam http://dekoder.com.pl/photos/dekoder-sagem-com-dsi83-cpi-hdtv-2512145911.jpg podpiety pod komputer przez s-video , interfejs lipa lista ulubionych programow nie da się sortować i inne czyności

Autor edytował komentarz.
ettidinad   6 #12 12.03.2015 22:50

"W 1996 roku na rynek wszedł nowy standard telewizji satelitarnej DVB-S, który oferował EPG, lepszy obraz i dźwięk itp. W Polsce znanym kanałem, który był emitowany w systemie Telewizji satelitarnej analogowej był TVN, który został wyłączony w 2008 roku."
Jeśli chodzi o TVSat analog to jakość obrazu była bardzo dobra, a nawet lepsza niż cyfrowe SD, które możemy teraz oglądać.
Kilka lat temu można było to jeszcze organoleptycznie sprawdzić porównując 2 takie same kanały np. na Astrze - jeden analog drugi cyfrowy,
Na jednym transponderze był jeden kanał telewizyjny, a teraz można umieścić dużo więcej kanałów - jednak ich jakość zależy od bitrate. Pojemność jest jednak ograniczona i jeśli jeden ma lepszą jakość, to drugi musi mieć gorszą. Jeśli dzięki kompresji przesyłane jest kilku-, bądź kilkunastu krotnie więcej programów, to odbija się to na jakości. Obecnie na jednym transponderze może być wiele kanałów telewizyjnych o jakości podobnej VHS lub gorszej + FHD, które jest często degradowane przez wysoką kompresję, co widać oglądając TV. Warto poszukać kanałów o wysokim bitrate i porównać jak to wygląda z innymi. Ciekawe doświadczenie :) Nie oszukujmy się, mogło by być 16 kanałów w ofercie o maksymalnej jakości, ale ile osób by to wybrało i za jaką cenę...
Na plus sygnału cyfrowego jest większa odporność na zakłócenia. Jednak przy złej pogodzie będzie pikseloza, szatkowanie . W przypadku analogowej mogły być dropy, ale dało się oglądać i słuchać. Przy wyjątkowo złych warunkach to brak obrazu w obu przypadkach :-)
Mógłbym coś napisać na ten temat, ale musiałbym znaleźć też trochę czasu, żeby to wszystko zebrać w całość :)

Ale całkiem fajnie się czytało ten wpis :)

Autor edytował komentarz.
AlbatrosZippa   14 #13 12.03.2015 22:53

@foreste: Cyfrze+ nie udała się seria DSI od Sagemcom. Miałem w domu Sagemcoma DSI83, który był sprzętem takim że dało oglądnąć, PVR ready chodził ziemniaczanie, a DSI87 niestety działał jak T4. Włączał się po 5-10 min , zawieszał się, a raz wyłączył się sam

AlbatrosZippa   14 #14 12.03.2015 22:55

@ettidinad: Dziękuje

ettidinad   6 #15 12.03.2015 23:09

@xomo_pl: To prawda. Jednak są dwa od C+, które bardzo dobrze wspominam: Mediasat i "powizyjny" Philips DSX6010. Jeśli chodziło o jakość obrazu, to była bardzo dobra - nawet w porównaniu z nowszymi.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #16 12.03.2015 23:34

@AlbatrosZippa: sam mam właśnie DSI 87 i dopóki nc+ nie postanowiło go zaaktualizować do nowego menu to chodził jeszcze całkiem nieźle ale odkąd jest to nowe menu z logiem nc+ już to fakt, kiepsko to działa. Sam dekoder to jedno a drugie to pilot- takiej tandety ze świecą szukać nawet w najtańszych telewizorach. Dekoder jedynie ratuje funkcjonalność bo jest nieźle - timeshift, nagrywanie po podłączeniu dysku twardego ale i tak gdybym tylko mógł to bym się go pozbył na rzecz modułu ci+ jak to mam na 2 tv (niestety 1. tv nie ma tego modułu dla sat.)....
"Wynajem sprzętu się nie opłaca"
tylko często nie ma innej opcji niestety. Czasem można tylko utargować bezpłatny wynajem co zawsze jakimś plusem jest bo płacić za ten złom po 5 czy 10zł na miesiąc to trzeba na głowę upaść...

Autor edytował komentarz.
klisza   8 #17 13.03.2015 08:11

Przerabiałem wielu operatorów, pod względem sprzętu wygrywa NC+, zarówno jeśli chodzi o responsywność jak i o sam interfejs w ogóle. Jedyna rzecz, której mi brakowało, to przypomnienia o programach, niby banał, ale przydatny. Ale soft Carbo to faktycznie fajna sprawa. Nawet ten biały dekoder, który kiedyś był domyślny (zanim wszedł Carbo) a teraz jest dodawany do multiroom'ów, ma wygodny interfejs, chociaż nie wiem, czy był jakiś update i czy się coś zmieniło, bo był ewidentnie projektowany na potrzeby poprzednika NC+, czyli N. Bardzo tam niebiesko. Ale wygodnie posortowane kanały w EPG.

Gorzej wypada ta platforma natomiast, jeśli chodzi o obsługę klienta, ale to nie na temat.

Teraz w nowym mieszkaniu przesiadłem się na UPC i jestem zmiażdżony topornością softu dekoderów Pace, już nawet nie o wygląd chodzi, ale samo GUI jest wybitnie nie przemyślane (chociaż plus za przypomnienia). Nie wiem, jak z tym ich dekoderem Horizon, sprzęt wydaje się idealny, ale podobno (sam nie widziałem, nie licząc prezentacji na youtube) jest bardzo wolny. Ale dwustronny pilot z klawiaturą QWERTY jest ciekawy.

Właśnie, zapomniałeś o pilotach. Ten z NC+ też wydaje mi się najbardziej użyteczny.

Z Polsatem nie chcę mieć nic wspólnego.

WODZU   18 #18 13.03.2015 10:32

U moich rodziców zainstalowałem PVR HD 7000 i poza jednym przypadkiem, kiedy to tuner stwierdził, że dysk zniknął, nie było z nim problemów. Pomogło przywrócenie ustawień fabrycznych, a zawartość dysku nie uległa uszkodzeniu. Tuner uruchamia się w ciągu kilku sekund, w odróżnieniu od posiadanego niegdyś w NC+ Sagema, który startował około 2 minut.

Wpis fajny i obrazowo podsumowuje najważniejsze zagadnienia.

  #19 13.03.2015 10:36

Zacząłem czytać, ale tak chaotycznie napisany, że się zmęczyłem zanim skończyłem. Chyba autor go nie przeczytał ani razu po napisaniu. Nie mówiąc o tym, że jedna linijka zaczyna się u mnie od przecinka :)

binet-xp   5 #20 13.03.2015 14:08

W nc+ też można wziąć ofertę z modułem CAM (NC+ MIX). Najpierw miałem rok czasu wg oferty dla MIX, a po roku przedłużyłem na zasadach takich samych jak dla zwykłych abonentów z dekoderem.

AlbatrosZippa   14 #21 13.03.2015 16:24

@klisza: nc+ w porównaniu do tego co było po fuzją zmieniło stosunek klient- nc+. Oczekiwanie w call center to jedyne 1 min, a ostatnio od razu połączyło z konsultantem. Posiadam nbox HDTV w ostatniej partii dla multiroom z zmienionym logiem na nc+ na froncie i pilotem podobnym do tego co dodawali do n-ki w wersji nc+. W "klocach" nie zmienili nic, ale do 5800sx planuje nc+ dać jakiś upgrate. Sprzęt ma swoje lata i z telewizorem na rok modelowy 2012 Philipsa lubi sobie wywalić błąd HDCP

AlbatrosZippa   14 #22 13.03.2015 16:29

@PM (niezalogowany): Oddawałem znajomemu, który powiedział że jest zdatny do czytania i publikacji. Ja czytałem ten post ok 3 razy, ale za 3 razem zdawało mi się iż da czytać i publikować

AlbatrosZippa   14 #23 13.03.2015 16:31

@WODZU: Dziękuje :). To taka bolączka PVR HD 7000 z brakiem wykrywania dysku,ale coś CPT planuje wydać jakąś aktualizacje dla PVR HD 7000

AlbatrosZippa   14 #24 13.03.2015 16:41

@szymon9904 (niezalogowany): Dziękuje :) Trzymałem się źródeł, które są dostępne w internecie

Kuba Informatyk   6 #25 13.03.2015 17:18

Mam tego Sagemcoma UHD 88, dla mnie to jest crap, Orange wgrało tak beznadziejny soft, że nie ma tygodnia, żeby dekoder nie zawiesił się "na amen"...

wojtekadams   19 #26 13.03.2015 23:42

@AlbatrosZippa: Co do błędu HDCP to często-gęsto to wina telewizorów PHILIPS. Warto zmienić w nich soft na nowszy lub po prostu ostatni.

Co do Twoich plusów i minusów jeśli chodzi o same dekodery to pamiętaj, że zawsze klient (w tym momencie to operator) zwraca się/żąda jakiś konkretnych funkcjonalności i producent wprowadza to według specyfikacji. Więc na przykład brak funkcji dodawania innych kanałów na liście to wymóg operatora, a nie producenta oprogramowania. Idąc dalej jeśli chodzi o prądożerność dekoderów, trzeba mieć na uwadze ze moment, w którym prowadzimy takie pomiary, a to już temat na "doktorat". W nc+ te 50% dysku jest zajęte tylko przez bibliotekę VOD, podpięcie pod to systemu to duża przesada.

wojtekadams   19 #27 13.03.2015 23:52

@klisza: mówisz, że w Carbo nie ma opcji przypomnień o danym programie na jakimś kanale?

Pablo_Wawa   9 #28 14.03.2015 16:53

Temat ciekawy, ale przestałem czytać po 3 minutach z powodu kaleczenia języka polskiego (mnóstwo literówek, błędów w odmianie, brak znaków przestankowych, itd.). Taką formę możesz używać w swoich osobistych notatkach, ale jeśli udostępniasz to ogółowi, musisz się bardzie przyłożyć.

klisza   8 #29 14.03.2015 20:46

@wojtekadams: jeśli ostatnio nie było aktualizacji, to nie, nie ma.

  #30 15.03.2015 13:08

ettidinad ....potwierdzam - Jakość analogu 720-576 był o niebo lepszy niż cyfrowy SD.Dodać należy,że telewizory były też analogowe i zbijały piksele do 480,ale SCART - RGB ratował jakoś sytuację. Niemcy czy Francuzi pokazywali ekstra przekaz.A to co oferował Polsat techniką.....poniżej krytyki.Dziś nie wiele pozytywnego dodać dla polskich pakietów.A urągające olewajstwo wobec polskiego odbiorcy przez właścicieli polskich pakietów,to bezczelnie przerywanie reklamami na płatnych emisjach.Na zachodnich pakietach one oczywiście są,Przykładem;-Discovery.,National Geo...pełne nie przerywane 45-50minut i różnica do godziny reklamą 10-15minut.Jaki klient,takie wymagania.A tu narzucone,bo tak kasę się robi,a klienta w wała.Podziękować naszym tetrykom.Im to nie wadzi.

wojtekadams   19 #31 16.03.2015 08:45

@klisza: fakt. sprawdziłem i nie ma reminderów :)

klisza   8 #32 16.03.2015 12:42

@wojtekadams: no więc właśnie - albo NC+ wychodzi z założenia, że zamiast przypominać, lepiej audycję nagrać (co jest bez sensu na dłuższą metę), albo nie potrafi tego zaimplementować. Bo faktu, że nie chce nie jestem w stanie pojąć, ludzie się o to prosili na forum nhdtv już daaaawno temu i cisza.

wojtekadams   19 #33 16.03.2015 13:13

@klisza: no tak z takiego założenia wychodzi chyba NC+, bo na innych platformach z Carbo taka funkcjonalność jest.

  #34 16.06.2015 22:12

Trochę dziwnym językiem pisany jest ten post,tak trochę się czuję ,jakby to był np. angielski tłumaczony przez Google translator :) Ale do rzeczy,ja przez 9 miesięcy męczyłem się w Multiroomie nc+ z dwoma dekoderami dodatkowymi Sagemcom DSI83 ,które zawieszały się , nie nagrywały zaprogramowanych filmów itd. Dzisiaj udało mi się wymienić jeden z nich na wifiboxa +, zobaczymy,jak się spisze :) Chociaż według autora postu to stary dekoder w nowym pudełku...Oby było inaczej !

  #35 05.12.2015 11:27

Kolego popraw błędy stylistyczne, ortograficzne i logiczne w tekście. Oddawaj swoje teksty do korekty albo weź się za j. ojczysty i podciągnij swoje umiejętności. Pozdrawiam.

1fiesta   3 #36 10.01.2016 14:47

Nie jest to forum o ortografii , ani też konkurs z języka polskiego.
Artykuł w/g mnie przydatny.
Ja zrezygnowałem z "nc+" ponieważ zaproponowali mi dużo gorszą ofertę za dużo mniej, co bym chciał. Oddam im tego "wynajmowanego" turboboxa bez żalu. A ten artykuł utwierdził mnie, że zrobiłem dobrze wypowiadając umowę.

AlbatrosZippa   14 #37 10.01.2016 14:57

@1fiesta: Tak nc+ u mnie ma minusa za to że oddałem do punktu dekoder uszkodzony i 48 godzin na przetestowanie i wyszło że wszystko jest ok!. Ale brak dźwięku i obrazu jak dekoder postoi parę dni na Stand-by

Autor edytował komentarz.
  #38 07.06.2016 16:38

czy dekoder polsatu mini hd 2000 działa w systemie Enigma2

AlbatrosZippa   14 #39 07.06.2016 16:57

@jopshika (niezalogowany): Systemem jest coś opartego o jądro Linux tylko by CPT

  #40 08.07.2016 17:27

W ostatnim okresie ze względu na bardzo ważne nagrania rodzinne-osobiste na dekoderze Polsatu chciałem od nich odkupić dekoder na własność.
Otrzymałem odpowiedź drogą elektroniczną, że nie ma takiej możliwości.
W ten sposób mnie i moją rodzinę pozbawiono unikatowych nagrań mających dla mnie i mojej rodziny bezcenną, niepowtarzalną wartość.

  #41 02.10.2016 11:58

Rewriting, to ciężki kawałek chleba. Tekst roi się od potknięć językowych.

  #42 17.11.2016 12:48

@Anonim (niezalogowany): Ale podpisując umowę z tym dekoderem wiedziałeś że dostajesz dekoder tylko na wypożyczenie i że będziesz musiał go oddać po rozwiązaniu umowy, a nc+ traktuje klientów gorzej bo sprzedaje w pre-paid dekodery na własność, także te z dyskiem, ale po wygaśnięciu doładowania one są blokowane i żeby odblokować to trzeba doładować