Windows 10 i 7 na jednym urządzeniu — gdzie, co i jak?

Z Windowsa 10 korzystam od czasu premiery, czyli od 29 lipca 2015 roku. Przez ten okres wyrobiłem opinię, że ten system przypomina rollercoaster. Raz jest wszystko dobrze, a na drugi dzień wyskakuje jakiś problem. Na moim laptopie zainstalowałem obok dziesiątki Windowsa 7, ponieważ chciałem stabilny system do pracy z programami, które mam na swoim komputerze stacjonarnym. Dziś w swoim artykule chciałem pokazać jak skonfigurować laptopa, czy też komputer, który ma tablicę partycji GPT i działa w trybie UEFI.

Włączamy Secure Boot oraz zmieniamy z GPT na MBR

Bohaterem naszego doświadczenia, będzie laptop Dell Inspiron 3542. Jeśli używasz laptopa innej marki, to należy znaleźć informację w Internecie jak uruchomić tryb Secure Boot. Aktualnie nowe urządzenia mają tablicę partycji GPT. Niestety, jeśli chcemy zainstalować czy to Windowsa 10, czy Windowsa 7 w bez konwersji tablicy partycji to Windows wyświetli taki błąd. W takiej sytuacji należy zrobić tak jak w następującej instrukcji.

Na załączonym filmie prezentuje uruchomienie Secure Boot dla Della Inspiron 3542

Konwertowanie tablicy partycji z GPT na MBR

Achtung!

Zanim przystąpisz do prze konwertowania tablicy partycji z GPT na MBR, musisz przekopiować dane na pendrive/dysk zewnętrzny/chmurę itd. Przeciwnym razie twoje pliki pójdą do otchłani. Autor tego bloga nie odpowiada za utratę Twoich plików.


  1. Po uruchomieniu instalatora Windowsa 10 (zalecam na sam początek wgrać 10) naciśnij kombinację klawiszy Shift+10
  2. Powinien uruchomić się Wiersz poleceń i wpisujemy diskpart
  3. Musimy zlokalizować, jaki numerek ma nasz dysk i wprowadź list disk
  4. Nasz przykładowy dysk ma numer X – teraz musimy go wybrać za pomocą komendy select disk X (X jest numerem Twojego dysku)
  5. Po wyborze dysku ,na którym będziemy manipulować przystępujemy ,do wyczyszczenia wszelkich partycji (patrz „Achtung!”) wprowadź clear
  6. Po sformatowaniu dysku możemy już przystąpić, do zmiany tablicy partycji – wpisz convert mbr
  7. Jeśli przetrwałeś ten poradnik — wychodzimy z tego programu po wpisaniu komendy exit

A teraz nie pozostało Ci nic niż zainstalowanie Windowsa 10, a potem jego konfiguracja.

Windows 7 – skąd wziąć sterowniki i konfiguracja BCD

Producenci sprzętu chętnie udostępniają sterowniki dla Windows 7. Jednak, kiedy nie chcę nam walczyć, ze stroną producenta wchodzimy na tę stronę. Wpisujesz markę i model swojego sprzętu. Znajdziesz tam nawet sterowniki dla Windowsa XP.
Konfiguracja BCD

Jeśli zainstalowałeś wpierw Windowsa 10, a potem siódemkę to nie masz problemów z konfiguracją z BCD. Jeśli uruchamia się jedynie Windows 7,to skieruj się pod ten link.

Windows 10 lub 7 jako główny system

Zmiana czasu decyzji, który system ma się uruchomić

Jak sprawnie przełączyć się na Windows 7, będąc na Windows 10

W moim przypadku ekran wyboru systemu podczas uruchamiania systemu operacyjnego, uruchamia losowo zależnie od humoru. Ja znalazłem sposób na szybkie przełączenie się na siódemkę ,będąc na dziesiątce.

Słowem podsumowania

Dla kogo jest to rozwiązanie?


  • Dla osób, które używają oprogramowania, które nie działa poprawnie w Windows 10
  • Ma użytkownika, który musi używać tego systemu
  • Chcę używać komputera do pracy i do domowego użytku

Windows 7, a licencja Windows 10

Na potrzeby tematu zainstalowałem Windowsa 7, który nie został zaktywowany żadnym kluczem, lub aktywatorem. Jeśli chcesz zainstalować Windowsa 7 na licencji, która została użyta do aktualizacji Windowsa 10,to aktywacja nie przejdzie. Musimy mieć licencje BOX lub OEM, którą nabyliśmy dla potrzeby Dual Boot.