Za co lubię środowisko K Desktop Environment?

Kde, Unity, Mate to są moje ulubione środwowiska graficzne i trochę jest mi szkoda, że Unity zostało zastąpione GNOME w przypadku Ubuntu, które ani jest ładne, ani niewygodne. Pierwsze spotkanie z KDE datuje na premierę wersji 11.10 Ubuntu. Unity po premierze Ubuntu 11.10 na poprzednim komputerze działało jak z krew nosa i trzeba było znaleźć alternatywę. Taa jasne spadłem wtedy z deszczu pod rynnę z Kubuntu 11.10, który działał, jak chciał. Codzienne wybijanie serwera Nepomuka oraz randomowe błędy coraz bardziej zniechęcały mnie do korzystania z tej dystrybucji i z tego środowiska graficznego. Kilka lat później KDE stało się moim ulubionym środowiskiem graficznym.


Za co lubię środowisko graficzne KDE z Plazmą 5?

Duże możliwości środowiska graficznego

Środowisko graficzne mogę w każdej chwili skroić na własną miarę. Wszystko w tym GUI można, zmienić począwszy od ikon, a skończywszy na dźwiękach powiadomień.Jedynie KDE umożliwia wyłączanie gładzika po podpięciu myszy

Używając środowisk graficznych m.in. GNOME, Unity czy też Mate brakowało mi funkcji wyłączenia touchpada, kiedy podepnę mysz do laptopa. W Windowsie za tą funkcję opowiada sterownik do płytki dotykowej dostarczany przez np. Synaptics .Najprawdopodobniej chyba jedynie KDE umożliwia tę funkcję i jest ona przydatna. Podczas pisania kursor nie lata jak szalony ,jak pracujemy z podpiętą myszą.


KDE Connect

Wiele razy mówiłem na temat tej funkcji. Jest to najfajniejsza funkcja, gdyż po dniu spędzonym w szkole zapominam wyciszyć telefon, a potem dostaje wiadomości, że nie można do mnie dodzwonić

To narzędzie przechwytuje informacje o połączeniach przychodzących, SMS-ach oraz powiadomienia z aplikacji. A za pomocą zainstalowanej w telefonie mogę wysyłać i odbierać pliki, sterować systemem i multimediami.

Idealny do migracji z Windowsa na Linuksa

Zawsze polecam osobom, które chcą zacząć użytkowanie Linuksa z korzystania Mate albo KDE. Wszystko zależne jest od możliwości sprzętu. Środowisko graficzne jest intuicyjne i zagorzały użytkownik Windowsa nie jest zdezorientowany.


Przyjazny interfejs na coddzień i nowoczesny styl

KDE jest idealnym środowiskiem graficznym do codziennego użytkowania laptopa jako miejsce przeglądania internetu. Środowisko w nowych wydaniach Plazmy wygląda bardzo nowocześnie. Mamy płaski interfejs, który nie krwawi oczów, jak jest w przypadku Windowsa 10.

Wady środowiska graficznego

Drobne niedociągnięcia interfejsu w przypadku ciemnego motywu

Korzystam z ciemnego motywu interfejsu, ponieważ nie razi w oczy, kiedy korzystam z laptopa w nocy. W ciemnym interfejsie zauważyłem, że wiele rzeczy jest niewidocznych jak na przykład nazwy w Centrum Oprogramowania Odkrywca czy też ikony w interfejsie LibreOffice.

Pochłaniacz baterii

Robiąc doświadczenie długości pracy na baterii systemów operacyjnych ze środowiskiem graficznym Cinnamon, Mate, KDE, Unity, które zostały skonfigurowane:

  • Instalacja wszystkich sterowników własnościowych (karta graficzna, chipset)
  • Normalna praca na urządzeniu (korzystanie z internetu, słuchanie muzyki)
  • Interfejsy graficzne nie zostały skonfigurowane poprzez np. Unity Tweak, Mate Tweak itd.
  • Jasność ekranu była domyślnie ustawiona

    Wyniki wyglądały tak przy baterii, która ma pojemność 63%:

Bez pewnych ustawień takich jak jasność ekranu, optymalizacja środowiska graficznego system z KDE może pracować 3 godziny na baterii.

Centrum oprogramowania „Odkrywca” ze swoimi humorami

Przedstawiając KDE Neon, wspominałem o problemach z instalacją programów za jego pomocą, że one instalują za którymś razem. Rok po publikacji oprogramowanie da się zainstalować, lecz z aktualizacjami jest zadymka jak u Gohy i Daniela Magicala. Zakładka z aktualizacjami jest zabugowana do takiego stopnia, że często przy instalacji Odkrywca wybija różnorodne błędy albo aktualizacja jest automatycznie anulowana. No cóż, trzeba z tym żyć.


Słowem podsumowania

K Desktop Environment, który od kilku lat korzysta z kolejnych wydań Plazmy 5 działa coraz lepiej oraz dobrze wygląda. System z KDE Plazma 5.X wymaga mocniejszego sprzętu ,niż tego, co korzystaliśmy kilkanaście lat temu. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag. I wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia ;).