reklama

Alphabet rozważa wybudowanie miasta od podstaw

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Nie minął rok, odkąd Larry Page zakomunikował na Google+ powstanie Sidewalk labs – ośrodka, któremu przyświeca ambitny cel podwyższania jakości życia w miastach. Nie mniej ambitne są nowe informacje na temat działalności Sidewalk – jego szef rozważa zbudowanie miasta.

Sidewalk zajmuje się rozwijaniem narzędzi, które mają udoskonalić wiele aspektów życia w mieście. Nie chodzi jedynie o samą urbanistykę, ale między innymi o zarządzanie ruchem. optymalizację kosztów usług komunalnych czy miejskie Wi-Fi. Również pod skrzydłami Alphabet Sidewalk działa prężenie i właśnie w tej ostatniej kategorii zaproponował urządzenie LinkNYC – hotspot Wi-Fi, który w Nowym Jorku zastąpił budki telefoniczne.

Sidewalk nie osiada na laurach. W udzielonym dla The Information wywiadzie, Dan Doctoroff, szef Sidewalka, został poproszony o skomentowanie doniesień, według których trwa rekrutacja osób, które posiadają wiedzę i kompetencje niezbędne do… zbudowania miasta od podstaw. Doctoroff nie mógł potwierdzić tych informacji, stwierdził jedynie, że to świetny pomysł.

Miasta są trudne. Są tam ludzie z różnymi zainteresowaniami, poglądami, przestrzenią fizyczną… ale technologia nie może zostać zatrzymana.

Miasto miałoby być oczywiście swoistym poligonem doświadczalnym, przestrzenią, gdzie możliwe byłyby testy opracowywanych przez Sidewalk rozwiązań ze zminimalizowanym ryzykiem. Pozostaje tylko żywić nadzieję, że miasta Alphabetu nie będą jedynie oferowały licencji na używanie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama