reklama

Alternatywa dla Flash Playera, Lightspark, teraz również na Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Z wydaniem wersji 0.5.3 wtyczki Lightspark, która powstała jako otwartoźródłowa alternatywa dla Flash Playera, udostępniona została pierwsza jej wersja dla systemu Windows.

Wtyczka Lightspark znana jest użytkownikom Linuksa, którzy szukali alternatywy dla wtyczki firmy Adobe. Lightspark jest otwartoźródłowy, co czyni go przyjaźniejszym dla środowisk budowanych w całości z wolnego oprogramowania, a posiadanie alternatywnej wtyczki z pewnością zadowoli osoby, które nie kibicują firmie Adobe, ale jednak lubią od czasu do czasu zabawić się interaktywną animacją lub obejrzeć film. Komponent napisany został w językach C i C++, a renderowanie grafiki w całości opiera się na OpenGL. Odtwarzacz wspiera wirtualną maszynę AVM2 oraz większość nowych formatów opracowanych przez Adobe. Dzięki Lightsprakowi bez wtyczki Adobe można już pooglądać materiały na YouTube, Dailymotion (choć tu należy spodziewać się problemów z niektórymi filmami), lub już całkiem komfortowo posłuchać muzyki z Groovesharka.

Lightspark dla Windows składa się z odtwarzacza i wtyczki dla przeglądarki Firefox. Oczywiście poza przeniesieniem odtwarzacza na system Windows deweloperzy wprowadzili inne zmiany. W tym wydaniu skupili się głównie na łataniu wycieków pamięci i poprawie stabilności, ale dodano również obsługę strumieni RMTP z Flash Media Server.

Najnowszą wersję Lightspark dla Windowsa i Linuksa można pobrać z naszej bazy programów w dziale Programy -> Dodatki -> Rozszerzenia programów. Uzytkownicy szukający ciekawych alternatyw dla Flasha dla Linuksa mogą również wypróbować Gnasha lub Swfdec.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić