Alternatywa dla Photoshopa, alternatywa dla GIMPa

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzi finalna wersja 1.0 bardzo ciekawego programu graficznego, mogącego stanowić realną alternatywę zarówno dla popularnych aplikacji komercyjnych - Adobe Photoshop i Corel Paint Shop Pro, jak i darmowego GIMPa.

Pixel, bo o nim mowa, to mało znany i niedoceniany, choć rozbudowany program graficzny rozwijany od 1997 roku. Program obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (GIF, PNG, JPG, TIFF, BMP, PSD.). Oferuje możliwości edycyjne takie jak operacje na warstwach, ścieżkach, kanałach oraz selekcje, obsługę standardów RGB i CMYK, dostępne są również efekty specjalne i style warstw. Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest obsługa coraz popularniejszych obrazów HDRI z 32 bitową precyzją. Narzędzia służące do retuszu to zestaw pędzli i filtrów dołączanych do aplikacji jako wtyczki. Pixel udostępnia także narzędzia pozwalające na kontrolę pociętego obrazka przeznaczonego do publikacji jako strona WWW, a także zapewnia wsparcie dla tabletów (z obsługą siły nacisku). Warto podkreślić, że Pixel jest wieloplatformowy - można go uruchomić nie tylko pod systemami Windows ale także m.in. Linux, QNX, FreeBSD, MacOS X, O2/2, a nawet DOS. Program posiada m.in. polski interfejs.

Bardzo ciekawie prezentują się plany odnośnie docelowej funkcjonalności programu. Już w finalnej wersji 1.0 ma się pojawić obsługa ścieżek wektorowych z obsługą SVG, pełny import/eksport plików PSD, a także obsługa plugin'ów Photoshop'a. Plany odnośnie kolejnych wersji obejmują m.in. w pełni wektorowe warstwy z rozdzielonymi efektami czasu rzeczywistego dla każdego obiektu, prawdopodobnie warstwy 3D z trójwymiarowymi obiektami oraz Z-Buffer painting przy użyciu zewnętrznych raytracer'ów, obsługa dla bardzo dużych bitmap z edycją na podglądzie, a także więcej funkcji wspomagających edycję.

Ten niezwykle interesujący program to tak naprawdę dzieło jednego człowieka - Pavla Kanzelsbergera, naszego sąsiada zza południowej granicy. Zaskakujące jak wiele dobrych programów potrafią wypuścić Czesi - przypomnijmy, że to właśnie od naszych południowych sąsiadów pochodzą tak popularne programy jak Avast! (ponad 1,1 mln pobrań tylko w naszym vortalu), AVG Anti-Virus, czy mniej popularne ale rozbudowane AuditPro, 602PC Suite czy dodany ostatnio PCinfo MagicEYE.

Niestety Pixel nie jest programem bezpłatnym. Jednak cena programu ustalona przez polskiego dystrybutora na poziomie 129 zł wydaje się atrakcyjna w stosunku do oferowanych przez program możliwości. Zainteresowanych zapoznaniem się Pikselem odsyłamy na stronę producenta. Warto też odwiedzić polską stronę programu (można na niej m.in. zakupić licencję). Ze względu na fakt, iż Pixel jest jeszcze w fazie beta testów, zgodnie z naszą polityką nie publikujemy w chwili obecnej jego wersji instalacyjnej na łamach działu Programy w vortalu. Pojawi się ona z chwilą wydania przez autora finalnej wersji 1.0.

© dobreprogramy
s