reklama

Amarok 2.0 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się nowa stabilna wersja Amaroka 2.0, popularnego odtwarzacza muzyki dla systemów uniksopodobnych.

Główne nowości w wersji 2.0 to nowy interfejs graficzny użytkownika oraz pełna kompatybilność z czwartą odsłoną środowiska graficznego K Desktop Environment (KDE). Rozbudowano obsługę urządzeń przenośnych, dzięki czemu możliwe stało się zarządzanie i odtwarzanie utworów w różnych trybach. Aplet widoku kontekstowego oferuje możliwość przeglądania albumów. Możliwe jest uruchamianie wielu instancji programu jednocześnie, a także wykonywanie operacji na plikach, takich jak kasowanie i edycja nazw poprzez przeglądarkę listy odtwarzania za pomocą klawiatury.

Skrypty usług umożliwiają pokazywanie źródeł informacji na pasku stanu, nie przeszkadza im też wbudowany serwer proxy KDE, w uzyskaniu dostępu do Sieci. Framework usług internetowych pozwala dodawać do listy odtwarzania repozytoria i integruje się z serwisami takimi jak Magnatune, Last.fm, Jamendo, Ampache, czy MP3Tunes. Dokonano także migracji z systemu zarządzania bazami danych SQLite do tzw. wbudowanej odmiany MySQL, co powinno wpłynąć na dokładniejsze wyniki wyszukiwania, szczególnie w przypadku dużych kolekcji muzycznych.

Oparty na Plasmie, widok kontekstowy umożliwia wyświetlenie wybranych przez użytkownika, z kolei moduł PopUp Dropper znacząco ułatwia pracę z plikami. Wprowadzono nowy interfejs skryptowy wykorzystujący bibliotekę qtscript, wraz z mechanizmem śledzenia plików Amarok File Tracking (AFT) i obsługą QtBindings. Nowy Amarok automatycznie wykrywa znaki nie zapisane w formacie UTF-8 w metadanych natomiast skaner kolekcji obsługuje grafiki w formacie BMP.

Więcej informacji na temat nowego Amaroka na stronie twórców, pakiety instalacyjne wkrótce powinny być dostępne w odpowiednich repozytoriach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama