Amazon Chime – na zatłoczony rynek komunikatorów wchodzi konkurent Skype i Hangouts

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Od nadmiaru komunikatorów boli nas już głowa, a teraz na ten zatłoczony rynek wchodzi kolejny i to od razu z „przytupem”. Amazon Chime za swoich rywali bierze przede wszystkim komunikatory Skype i Hangouts. Nie bez powodu właśnie te zostały wybrane, nowe narzędzie chce znaleźć zastosowanie przede wszystkim w biznesie, wszędzie tam, gdzie potrzebne są rozwiązania do grupowej komunikacji i rozmów z klientami.

Zakres możliwości nie odbiega od tego, co oferuje konkurencja. Dostajemy więc wiadomości błyskawiczne, rozmowy głosowe, wideokonferencje, ale też udostępnianie ekranu, zestawianie spotkań według kalendarza. Gdyby nie chciwość Amazonu, komunikator mógłby odnieść niemały sukces, jest bowiem świetnie dopracowany, ale cóż, wersja podstawowa, darmowa, jest jednak bardzo okrojona.

Ta Basic Edition pozwala jedynie na rozmowy dwóch osób ze sobą – czy to przez czat, wideo, czy poprzez połączenie głosowe. Wersja Plus, która przyda się w organizacjach, kosztuje 2,50 USD za użytkownika miesięcznie, dodaje możliwość zarządzania z Active Directory, 1 GB miejsca na wiadomości użytkownika i możliwość podpięcia własnej domeny. Wersja Pro wprowadza grupowe wideokonferencje, współdzielenie ekranu oraz nieograniczone połączenia VoIP – ale zapłacimy za to 15 USD za użytkownika miesięcznie.

Rozwiązanie ewidentnie jest adresowane na amerykańskiego użytkownika, Amazon nie postarał się o przygotowanie (póki co) jakichkolwiek wersji językowych – a szkoda, bo komunikator naprawdę jest dopracowany, lekki i chciałoby się go używać. Obecnie można wypróbować wersję Pro nawet bez dodawania swojej karty kredytowej przez 30 dni, po tym okresie zostaniemy przełączeni do wersji podstawowej, albo płacąc abonament pozostaniemy przy możliwościach Pro.

Mocnym punktem Chime jest też na pewno wieloplatformowość. Komunikator znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Androida i Windowsa. Amazon przygotował też wersje na iOS-a i macOS-a. O desktopowym Linuksie czy mobilnym Windowsie nic nie słychać.

© dobreprogramy