Amazon walczy z Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Google ma kolejnego po Microsoft poważnego przeciwnika. Od pewnego czasu dostępna jest wyszukiwarka książek online z możliwością podglądu treści. Projekt trafia w rynek do tej pory zmonopolizowany przez Amazon, co nie pozostało bez echa ze strony największego internetowego sklepu z książkami. W porozumieniu z uniwersytetami w Michigan, Stanford, Harvard, oraz New York Public Library i Oxfordem, Google udostępnia szereg publikacji i tytułów za darmo na swojej stronie Google Print. Mimo zapewnień Google, że materiały tam znajdujące się są całkowicie legalne i od dawna nie mają prawnych właścicieli, kwestie legalności treści wciąż jeszcze nie zostały do końca rozwiązane.

Gdzie w tej historii miejsce dla Amazon? Wraz z eksplozją treści na Google Print, Amazon postanowił uderzyć z cyfrowymi wersjami książek dostępnych w sklepie. Zdaniem Amazon opłata rzędu jednego dolara za 20 stron z możliwością podglądu do 5% treści książki za darmo będzie korzystna zarówno dla wydawców jak i samego Amazon, który zdaje się być znakomicie przygotowany do takiej funkcjonalności - od dłuższego czasu blisko połowa książek dostępnych na stronach Amazon jest przetwarzana na postać cyfrową, by umożliwić wyszukanie słów i fraz w książce przed zakupem. Zdaniem Amazon możliwość elektronicznego przejrzenia książki zwiększa sprzedaż o 8%. Skoro książki już są dostępne w postaci elektronicznej, zapowiedziana nowa forma sprzedaży powinna pojawić się niebawem (zdaniem Amazon już w przyszłym roku, to jednak dosyć rozległy termin).

Dzięki umowom z poszczególnymi wydawcami obejmującymi precyzyjnie określone tytuły Amazon chce uniknąć jakichkolwiek problemów prawnych związanych z elektronicznymi publikacjami. Tak oto mamy kolejną walkę na wyszukiwanie i udostępnianie, tym razem w elektronicznych książkach. Na ringu stają największa wyszukiwarka i największy sklep z książkami online ale jak zawsze w przypadku zdrowej konkurencji to klienci będą zwycięzcami.

© dobreprogramy
s