Amerykanie chcą wojskowego oprogramowania, które przeżyje swoich twórców

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz gorętsza sytuacja międzynarodowa skłania mocarstwa do podwyższania wojskowych budżetów do poziomów pamiętanych z czasów Zimnej Wojny. W tamtych czasach informatyka nie odgrywała jednak aż takiej roli jak dziś, gdy dodatkowe pieniądze idą nie tylko na rozwój myśliwców czy laserów, ale też oprogramowania. Przejawem tej wojskowej ambicji jest bardzo ciekawy projekt amerykańskiej agencji DARPA, który doprowadzić ma do samoulepszającego się software'u, którego cykl życia może sięgnąć nawet stulecia.

Dla Microsoftu dwunastoletnie Windows XP było już zbyt przestarzałe, by dalej zapewniać mu wsparcie. Tymczasem amerykańskie lotnictwo wojskowe wciąż z zadowoleniem eksploatuje mające już ponad sześćdziesiąt lat bombowce B-52. Nie inaczej jest w wypadku Rosjan, którzy na służbie utrzymują z powodzeniem bombowce Tu-95 – konstrukcję z początku lat pięćdziesiątych. Cały ten wojskowy sprzęt, by mógł wciąż spełniać wymogi współczesnego pola walki, przeszedł oczywiście liczne modernizacje, których koszta przekroczyły początkowe koszty maszyn. By zapewnić podobną długowieczność współczesnym konstrukcjom, należy zapewnić efektywny sposób rozwijania i aktualizowania oprogramowania, którego cykl życia będzie liczony nie w latach, lecz w dziesięcioleciach.

Takie wyzwanie postawiła przez informatykami amerykańska agencja badań nad obronnością DARPA. Projekt rozwijany pod nazwą kodową BRASS (od Building Resource Adaptive Software Systems) ma doprowadzić do opracowania metod tworzenia oprogramowania nowego typu, które będzie w stanie wykorzystywać innowacje w sprzęcie komputerowym i nowych technikach programistycznych bez konieczności jego przepisywania od podstaw czy dodawania kolejnych software'owych hacków.

Departament Obrony USA wyłoży więc pieniądze na innowacyjne prace badawcze w zakresie językowych abstrakcji, metod formalnych, analizy kodu, projektowania kompilatorów, implementacji maszyn wirtualnych i środowisk uruchomieniowych, które pozwolą na tworzenie długowiecznych, niezawodnych, skalowalnych i ewoluujących systemów software'owych. Innowacyjne – a więc nie będące po prostu przyrostowym usprawnieniem istniejących metod i narzędzi. Suresh Jagganathan, kierownik projektu w DARPA wyjaśnia, że dziś w miarę nieuchronnego postępu techniki, zmiany w bibliotekach, formatach danych, protokołach, charakterystykach wejścia i modelach komponentów prowadzą do popsucia działania aplikacji. Niezdolność do płynnego dostosowania się do nowych warunków operacyjnych szkodzi cyberbezpieczeństwu i wydajności oprogramowania, a jednocześnie wiąże się z długoterminowym ryzykiem niekompatybilności między systemami.

W oprogramowaniu nowego typu należałoby więc odejść od wykorzystywanych dziś warstw abstrakcji, do których dostęp możliwy jest poprzez rozmaite interfejsy, często jedynie częściowo i nieformalnie udokumentowane. Jagganathan zauważa, że z tego powodu brakuje możliwości zrozumienia systemów w całości, co prowadzi do sytuacji, w której wprowadzanie ulepszeń wymaga ręcznej pracy i trudnych dociekań. Zaniedbanie tego grozi powstawaniem technicznie zawodnych i podatnych na cyberataki systemów – z drugiej strony brak możliwości automatycznego ulepszania i transformacji aplikacji oznacza ogromne koszty utrzymania i przedwczesne starzenie się systemów bojowych, które mogłyby w innym wypadku posłużyć jeszcze wiele lat.

Docelowo BRASS ma pozwolić na pisanie oprogramowania, które bez problemu będzie działało stulecie i dłużej bez konieczności ręcznego wprowadzania do niego znaczących poprawek. Można sobie wyobrazić, że ludzie tacy jak Elon Musk czy Stephen Hawking, snujący koszmarne wizje zniewolenia czy zniszczenia ludzkości przez sztuczne inteligencje, muszą czuć się jeszcze bardziej niepewnie – AI pisane z wykorzystaniem rozwiązań tworzonych w ramach BRASS będzie jeszcze trudniejsze do okiełznania. Z drugiej strony, jak uzyskać dominację na współczesnym polu walki, gdzie coraz częściej wymagany jest milisekundowy czas reakcji, bez posiadania takich efektywnych wojskowych AI?

Jeśli chcecie pomóc amerykańskiemu Departamentowi Obrony w pracach nad Skynetem, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym wprowadzeniem do BRASS.

© dobreprogramy
s