Amerykańskie eliminacje do Imagine Cup rozstrzygnięte

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft w Stanach Zjednoczonych zakończył właśnie krajowy etap Imagine Cup 2006 - międzynarodowego konkursu dla studentów-programistów. Zwycięzcy lokalnych eliminacji otrzymują zaproszenie do reprezentowania własnego kraju na finałach, które tym razem odbywają się w sierpniu w Delhi, stolicy Indii. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmi: wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala nam żyć zdrowiej.

W USA wygrał projekt, którego autorami są William Calder, Joanne Cunningham, A. Brooks Hollar i Brandon Saunders z Virginia Commonwealth University. Stworzyli oni aplikację PocketDoc, która pracując na urządzeniach przenośnych aktywnie łączy lekarzy i pacjentów, udostępniając im wszelkie potrzebne dane i, w razie potrzeby, generując rozmaite alerty. Drugie miejsce zajął projekt klucza USB przechowującego zaszyfrowane informacje o pacjencie i historii choroby. Oczywiście klucz ten współpracuje z innymi urządzeniami, takimi jak stacja robocza pacjenta - dzięki synchronizacji możliwe jest np. przypominanie o konieczności zażycia leku. Trzecia nagroda przypadła twórcom domowego systemu monitoringu pacjentów GenkiNet. Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej dane można łatwo wymieniać i przetwarzać, zarówno do celów prywatnych, jak i medycznych. Do systemu można podłączyć urządzenia takie jak glukometr. Dostęp poszczególnych osób do bazy danych da się również łatwo konfigurować.

Przypomnijmy, że w Polsce finał krajowy odbył się już jakiś czas temu (pisaliśmy o tym 23 kwietnia) - wygrała wtedy drużyna Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w składzie Marcin Ignac, Mieszko Stelmach, Bartosz Rapp i Wojciech Świtała. Ich projekt - HeartBIT - służy do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Dane otrzymuje oczywiście bezprzewodowo z urządzeń EKG podłączonych do PocketPC. Polacy pomimo zwycięstwa lokalnego nie kwalifikują się do finału światowego automatycznie - czeka ich jeszcze finał Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się już 8-10 maja w Słoweni. Tam spośród dziewięciu drużyn tylko trzy zapewnią sobie wyjazd do Delhi.

Nagrodą główną w finale w Indiach jest 25 tysięcy dolarów. Oprócz tego zespoły mogą liczyć na mniejsze nagrody pieniężne w kolejnych eliminacjach - w Stanach Zjednoczonych drużyny wygrywały odpowiedno osiem, cztery i dwa tysiące dolarów.

© dobreprogramy
s