Amsterdam przetestuje Open Source

Strona główna Aktualności

O autorze

Amsterdam, stolica Holandii zapowiada, że w bieżącym roku rozpocznie proces ewaluacyjny otwartego oprogramowania w dwóch wydziałach administracji miejskiej. Na ten cel urząd miasta przeznaczy prawie 400 tysięcy dolarów. Miasto liczy, że po przystosowaniu infrastruktury i przeszkoleniu pracowników docelowo koszt utrzymania aplikacji Open Source będzie niższy, a same rozwiązania bardziej elastyczne.

Nie oznacza to, że Amsterdam chce odciąć się od Microsoft. Jego oprogramowanie również będzie wykorzystywane, ale władze chciałyby się od niego uniezależnić. W związku z tym następny kontrakt z Microsoft ma być niższy - bieżący wygasa w 2008 roku. Do tego momentu testy mają być zakończone w dwóch wydziałach i jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, Linuksy zawitają na desktopach całej administracji.

Razem z Amsterdamem oprogramowanie Open Source zamierza testować jeszcze dziewięć miast holenderskich, takich jak Haga czy Eindhoven. Plany migracji są obecne także w innych europejskich miastach, na przykład w austriackim Wiedniu czy niemieckim Monachium (ostatnie planuje zmigrować 80% komputerów na Linuksa do 2009 roku).

© dobreprogramy
s