Rosyjskojęzyczni Programiści/Hakerzy
liczba publikacji: 10pierwszy wpis: 28 Grudnia 2017ostatni wpis: 28 Lutego 2021
Przestawiony tutaj rosyjski przedsiębiorca, programista i bogacz jest odpowiedzialny za olbrzymi sukces serwisu społecznościowego VK oraz komunikatora Telegram. Durow dokonał tego w bardzo niekonwencjonalny sposób, co budzi zachwyt, jak i oburzenie milionów ludzi na całym świecie. To zaś najlepiej pokazuje z jaką nieszablonową postacią mamy do czynienia. Dlatego biografia Durowa jest nie tylko historią życia człowieka wielce zasłużonego dla rozwoju Runetu
Dawno, dawno temu niejaki Władimir Lewin stał się głównym sprawcą największej serii cyberataków na znany bank w XX wieku (chodzi tutaj o amerykański Citibank). Od tego czasu wokół Rosjanina krąży tak wiele mitów i półprawd, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób tego się dopuścił. Zresztą to tylko jedna z niewiadomych w powikłanym życiu Lewina. A jak chcecie poznać pozostałe z tych sekretów, to przeczytajcie resztę tego tekstu. Myślę, że nie pożałujecie, gdy dobrniecie do końca.
Jurijowi Niestierience pomimo jego kontrowersyjnych poglądów i różnych dziwactw nie można zarzucić, że jest nieaktywną postacią, gdyż od wielu lat udanie łączy karierę pisarza i programisty będąc przy tym zadeklarowanym działaczem ruchu antyseksualistów i antyputinowskim opozycjonistą. Ta wielowymiarowość uzdolnień i radykalizm postaw powoduje, iż jego działania często przyciągają uwagę w Rosji i Stanach (coś jak u nas w przypadku Janusza Korwin-Mikkego). Bacząc na tę niesamowitość, postanowiłem opisać najważniejsze fakty z życia tego zamerykanizowanego Rosjanina.
Twórca najpopularniejszego darmowego programu do kompresji plików to postać tak zakamuflowana, jak można tylko sobie wyobrazić. Przez co znalezienie w internecie zdjęcia przedstawiającego Igora Pawłowa albo odszukanie jakichś informacji dotyczących jego życia osobistego jest w 100 procentach niewykonalne. W tym tekście skupię się zatem na najważniejszych dokonaniach tego programisty — a trzeba przyznać, że jego działania umożliwiają darmową archiwizację danych milionom użytkowników internetu.
Zapewne kojarzycie program WinRAR, który jest najpopularniejszym archiwizatorem plików w historii. Wszakże nawet teraz ma go zainstalowane na swoich komputerach wiele milionów ludzi. Jednak pomimo globalnej popularności WinRAR-a mało kto kojarzy jego twórcę Jewgienija Roszala. O tyle to nie dziwne, że ten rosyjski programista jest enigmatyczną osobą i bardzo mało wiadomo co się z nim dzisiaj dzieje. Ten nimb tajemniczości tym bardziej zachęca do zapoznania się z losami tej wielce zasłużonej persony dla kompresowania danych z internetu.
Bohater tej biografii, mimo iż na Białorusi jest uznawany za postać niemal mityczną, w Polsce jest prawie nieznany. Wynika to z tego, że chociaż Białoruś jest naszym sąsiadem, w praktyce mało co o niej wie statystyczny Polak, odbierając ten kraj tylko przez pryzmat całkowitego podporządkowania wobec Rosji. Fakty są jednak takie, że na Białorusi coraz więcej młodych ludzi sprzeciwia się temu dyktatowi i chcą, żeby ich ojczyzna była wolnym i demokratycznym krajem. Niewątpliwe głównym miejscem tej walki jest Internet.
Są postacie, które zyskały sławę pod przybranym pseudonimem i tylko nieliczni kojarzą ich z prawdziwego nazwiska. Przykładem takiej „zaliasowanej” persony jest bohater owego wpisu — Aleksandr Pieslak — powszechnie znany jako Solar Designer. Uchodzi on za jednego z najbardziej szanowanych rosyjskich ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego. Na to miano zasłużył jako autor, kładącej duży nacisk na bezpieczeństwo dystrybucji Openwall GNU/*/Linux (potocznie zwanej Owl) oraz wyspecjalizowanego programu do łamania haseł — John the Ripper.
Gdyby ogłosić w naszym kraju plebiscyt na najbardziej znienawidzoną postać światowej branży IT — to Jewgienij Kasperski miałby spore szanse na wygraną. Jest on przecież autorem okrytego niesławą antywirusa Kaspersky, stąd awersja polskich internautów do jego osoby nie powinna nikogo dziwić. Tym bardziej, iż w mediach od kilku lat jak mantrę powtarza się im, że antywirus Kasperskiego jest „narzędziem” rosyjskich służb specjalnych, służącym do wykradania danych z milionów komputerów na całym świecie.
Ilja Żytomirski — był genialnym rosyjsko-amerykańskim programistą i przedsiębiorcą, który stał się powszechnie znany z bycia współzałożycielem sieci społecznościowej Diaspora. Żytomirski napisał również darmowe oprogramowanie Diaspory, będące „kołem napędowym” tego projektu. Diaspora jako open-source'owa alternatywa dla Facebooka — miała być pierwszym serwisem społecznościowym, o którego sile decydują tylko użytkownicy. Niewątpliwie był to bardzo szczytny cel, ale ostatecznie nie wypalił.
Historia życia Krisa Kasperskiego — światowej sławy programisty, zważywszy na niespotykane koleje losu, mogłaby posłużyć jako scenariusz dla najlepszych reżyserów kina psychologicznego. Kris Kaspersky był postacią zaiste niepowtarzalną, której nie da się porównać z żadną inną personą świata IT. Utalentowany dziennikarz, pisarz i haker, który odmówił pracy w Google, pomógł rządowi USA w zwalczaniu pornografii dziecięcej, a w miejscu pracy trzymał naładowany pistolet i paczkę marihuany.