Android 5.0 Lollipop śmiga na Windows: nowy AMIDuOS najlepszym emulatorem zielonego robocika

Strona główna Aktualności

O autorze

Zainteresowanie emulacją Androida na PC nie maleje, i to nie tylko wśród deweloperów aplikacji mobilnych. Także zwykli użytkownicy szukają sposobów na uruchomienie na swoich komputerach np. ciekawych gier, dostępnych tylko na system Google'a. Do rozwiązań, którymi warto się zainteresować, dołączył w tym roku AMIDuOS, produkt znanego producenta BIOS-ów, firmy AMI. Teraz ten efektywny i wydajny emulator jako pierwszy zaoferował wsparcie dla Androida 5.0 Lollipop.

AmiDuOS działa jako specjalnie skrojona maszyna wirtualna w środowisku Windows, w której możemy uruchamiać praktycznie dowolne aplikacje dla Androida, w tym korzystające z OpenGL ES gry 3D. Bez problemu w tym środowisku uzyskamy dostęp do osprzętu komputera (w tym kamerki, mikrofonu czy wszelkiego rodzaju czujników), a na urządzeniach z ekranem dotykowym – pełną obsługę dotykowego interfejsu. Co szczególnie istotne, AmiDuOS tam gdzie tylko może, zachowuje się jak Android x86, dzięki czemu androidowe aplikacje skompilowane pod architekturę Intela uruchamiane są bez narzutu emulacji. Gdy dana aplikacja istnieje tylko w wersji na ARM (jak to jest w wypadku większości gier), wykorzystywany jest emulator, dokonujący translacji z listy rozkazów armeabi-v7a na x86.

Instalacja w Windows zajmuje chwilę, a połączenie z dostępnymi w komputerze-hoście urządzeniami sieciowymi przebiega automatycznie. Po uruchomieniu i skonfigurowaniu wirtualnego Androida pozostaje zainstalować w nim samodzielnie Sklep Play – AMI nie ma licencji na jego dystrybucję. Nie jest to jednak trudne, firma przygotowała pakiet gapps, który jako archiwum ZIP można pobrać na Windows, a potem zainstalować w Androidzie, wybierając z menu kontekstowego opcję Apply to AMIDuOS.

Plusem rozwiązania jest niezła integracja z Windows, w tym możliwość współdzielenia katalogów, sterowanie skrótami klawiaturowymi, niezawłaszczanie wskaźnika myszy, co ułatwia jednoczesną pracę z aplikacjami obu systemów, a także możliwość włączenia trybu root w wirtualnym Androidzie. Szybkość tak uruchomionego zielonego robocika na współczesnych PC z Core i5 czy i7 jest oszałamiająca, nietrudno w benchmarku AnTuTu uzyskać wynik ponad stu tysięcy punktów.

Teraz AMIDuOS doczekał się wersji drugiej, dostępnej na razie jako beta, ale wysoce stabilnej. Najważniejsza w niej nowość to wprowadzenie obsługi Androida 5.0 Lollipop (linia 1.x zapewniała wsparcie Androida 4.2.2). Dodano też możliwość uruchamiania 64-bitowych aplikacji i zadbano o lepszą synchronizację odtwarzanego audio i wideo. Deweloperzy powinni być zainteresowani też nowym API dla Bluetooth LE, obsługą wielu urządzeń sieciowych czy krótkozasięgowej komunikacji radiowej NFC.

Na koniec informacja o licencji. To nie jest ani wolne, ani darmowe oprogramowanie. AMI liczy sobie 10 dolarów za dożywotnią licencję na AMIDuOS-a, w ramach której będziecie otrzymywali wszelkie aktualizacje do kolejnych wersji tego środowiska wirtualizacyjnego. Aby jednak użytkownik mógł przekonać się, że nie jest to kot w worku, firma oferuje okres testowy. Do tej pory wynosił on 30 dni, jednak wraz z wydaniem AMIDuOS-a został wydłużony do 60 dni. Nie zostaje więc nic innego, niż pobrać go z naszej bazy oprogramowania – i pograć w najlepsze androidowe gry, których na Windows raczej nie uświadczymy.

© dobreprogramy
s