Android 5.0 publicznie dostępny. Karty microSD wracają do łask

Strona główna Aktualności

O autorze

Od pierwszej publicznej prezentacji Androida Lollipop minęło niemal pół roku. Nazywany wówczas Androidem L system operacyjny, wnosił powiew świeżości do ekosystemu, który nie zmieniał się znacząco od czasów ostatniego dużego wydania, czyli Androida 3.0 Honeycomb. Android 5.0 powinien jednak już wkrótce trafić na starsze urządzenia, gdyż Google upubliczniło właśnie kod źródłowy, który może zostać wykorzystany zarówno przez producentów sprzętu, jak i domorosłych deweloperów.

Wraz z premierą kodu źródłowego zostały wydane również obrazy systemu dla Nexusa 9 oraz Nexus Playera. Dla tego ostatniego, Google upubliczniło również pliki binarne, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia zmodyfikowanego oprogramowania. Zainteresowani użyciem kodu Androida mogą pobrać źródła, używając następującej komendy w terminalu Linuksa lub Apple OS X.

repo init -u https://android.googlesource.com/platform/manifest -b android-5.0.0_r1

Android Lollipop przynosi nie tylko liczne zmiany wizualne, jak wszechobecny Material Design. Programiści z Mountain View skupili się również na jednej z bardzo ważnych funkcji, mianowicie kartach microSD. Obsługa kart microSD była marginalizowana od czasów Android 4.0, kiedy to Google postanowiło zrezygnować z umieszczania slotu na karty w swoich Nexusach. Nie zraziło to jednak producentów sprzętu, którzy montowali i ciągle montują owe sloty w swoich najnowszych słuchawkach. Twórcy Androida ugięli się jednak wraz z premierą KitKata, kiedy to udostępnili API umożliwiające wykorzystywanie zewnętrznych kart pamięci przez aplikacje. Owe aplikacje mogły jednak wykorzystywać tylko jeden folder. Wraz z premierą Lollipopa, poszczególne aplikacje będą miały dostęp do całej karty pamięci.

Rozwiązanie, które zostało zaprezentowane przez Google będzie szczególnie użyteczne dla aplikacji służących do robienia zdjęć lub nagrywania materiałów audiowizualnych. Inne programy będą miały bezproblemowy dostęp do materiałów zgromadzonych na karcie, gdyż będą one dostępne przez usługę MediaStore. Nowe podejście do kart SD powinno zlikwidować problemy z aplikacjami powodowane przez zewnętrzne karty pamięci.

Android 5.0 to nie tylko karty pamięci. Nowa wersja systemu operacyjnego powinna również zlikwidować opóźnienia związane z aktualizacjami. Na chwilę obecną przed publikacją nowej wersji systemu, operatorzy dodają swoje aplikacje, umieszczając je na partycji systemowej. Google postanowiło zmienić strategię i od teraz tzw. Crapware, będzie wgrywany na urządzenie bezpośrednio po wykryciu karty SIM. Aplikacje, gry i inne treści reklamowe mogą tym samym zostać odinstalowane bez konieczności rootowania urządzenia.

Zapewne musi minąć trochę czasu, aby zaczęły pojawiać się nowe wersje systemu oparte na Lollipopie. Jednak już wkrótce będziemy mogli przekonać się, czy Android Lollipop jest systemem udanym, czy należy go raczej traktować jako wstępniak do kolejnej dystrybucji Androida, która skutecznie pozwoli na zneutralizowanie iOS-a oraz Windowsa Phone.

© dobreprogramy
s