Android Auto w Twoim aucie, o ile kupisz sobie stację multimedialną Pioneera

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy smartfonów i tabletów z zielonym robocikiem mogą już wykorzystać swoje urządzenia do przejęcia kontroli nad stacją multimedialną samochodu. Android Auto, czyli odpowiedź Google na CarPlay Apple'a zadebiutowało właśnie w sklepie Google Play – i podobnie jak w wypadku oprogramowania z Cupertino, pozwala na strumieniowanie interfejsu androidowych aplikacji na dotykowy ekran stacji.

Z Android Auto niestety jednak mało kto będzie mógł skorzystać. Choć zainteresowanie wśród producentów aut jest spore, żaden model fabrycznie nie obsługuje jeszcze tego standardu. Jedynym autoryzowanym sposobem na zastąpienie zwykle kiepskiego oprogramowania samochodowego czymś strumieniowanym ze smartfona jest obecnie wykorzystanie stacji multimedialnych Pioneera.

Ten znany producent systemów car audio przygotował bowiem kilka modeli zgodnych z Android Auto urządzeń. To typowe, niewyróżniające się niczym specjalnym stacje 2DIN, dostępne oficjalnie póki co tylko na rynkach USA, Wielkiej Brytanii i Australii. By je zamontować, musimy oczywiście usunąć z auta fabryczne radio. Ceny nie są specjalnie zachęcające, szczególnie w porównaniu do stacji multimedialnych z Androidem chińskich producentów. Za sprzęt Pioneera przyjdzie w USA zapłacić od 700 do 1400 dolarów.

Sama aplikacja Android Auto działa tylko na Androidzie 5.0 i nowszych. Podobnie jak CarPlay pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie interfejsu odtwarzacza muzyki, nawigacji, wyszukiwarki czy wiadomości tekstowych, a także wykonywanie połączeń telefonicznych. Bez kompatybilnego odbiornika niewiele jednak o niej można powiedzieć, poza tym, że po kilkukrotnym pacnięciu w grafikę ekranu startowego zostaniemy przełączeni w tryb deweloperski, oferujący rozmaite opcje debugowania.

Jednym z pierwszych samochodów, które mają otrzymać aktualizację firmware pozwalającą na obsługę Android Auto ma być Volvo XC90. Już jednak w przyszłym roku sytuacja ma się znacząco zmienić, wsparcie zapowiedzieli wszyscy najważniejsi producenci aut, zrzeszeni w Open Automotive Alliance. Niebawem Android Auto zyska też zupełnie nowe, znacznie ciekawsze możliwości – oprogramowanie Google'a będzie mogło komunikować się z komputerem pokładowym samochodu, odczytując dane o parametrach pracy silnika i innych części.

© dobreprogramy
s