Android - Google stworzy system dla komórek?

Strona główna Aktualności

O autorze

Google jest już gotowe zaprezentować swój najnowszy projekt, tym razem w telefonii komórkowej. Android, bo taka jest nazwa kodowa przedsięwzięcia, to specjalny system operacyjny bazujący na komponentach ze świata Linuksa przeznaczony do obsługi zaawansowanych telefonów komórkowych. Najprawdopodobniej już jutro odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa.

Android to nazwa firmy produkującej oprogramowanie na telefony komórkowe, jaką Google przejęło w 2005 roku. Do niedawna trudno było powiedzieć, czym tak naprawdę ona się zajmuje, ale teraz powód jej przejęcia jest już dość łatwy do stwierdzenia - firma z Mountain View zamierza po prostu wydać swój własny system (a co za tym idzie, także i telefon - może GPhone?) konkurujący z takimi gigantami na rynku jak Symbian, Windows Mobile czy ostatnio Apple iPhone. Inicjatywa ta zapowiada się tym bardziej obiecująco, że wspiera ją ponad 30 poważnych firm, między innymi Qualcomm, Broadcom, HTC, Intel, Samsung, Motorola, Sprint oraz Texas Instruments.

Jest jednak jeszcze coś interesującego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Android zostanie udostępniony na licencji Apache 2.0. Otwartość projektu może zatem mieć tu kluczowe znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że konkurencja raczej nieprędko otworzy swój kod. Przy dobrej współpracy ze środowiskiem open-source szanse na szybką ekspansję oprogramowania są więc spore.

Niemniej czy Google może być jednocześnie wyszukiwarką, dostawcą hostowanych aplikacji, producentem oprogramowania i operatorem bezprzewodowym? Czas pokaże, czy Android spotka się z uznaniem konsumentów i czy znajdzie dla siebie miejsce na dość ciasnym już rynku.

© dobreprogramy

Komentarze