Android KitKat na sprzęt z procesorami Intela i AMD wyrósł na alternatywę dla Windows XP i Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Jednym z lepszych pomysłów na ożywienie starego netbooka jest usunięcie z niego starego Windows XP czy którejś z odchudzanych dystrybucji GNU/Linuksa – i zainstalowanie na nim Androida. Dzięki projektowi Android-x86 dysponujemy odmianą tego mobilnego OS-a, którą bez większych problemów można zainstalować na komputerach z procesorami Intela czy AMD. Jego deweloperzy przedstawili na Nowy Rok drugie wydanie KitKata-x86 (czyli Androida 4.4). Sprawdziliśmy, czy warto się nim bliżej zainteresować.

Najważniejszą zmianą jest zastosowanie ostatniego stabilnego linuksowego jądra 3.18, wraz ze sporą liczbą dodatkowych łatek, mających zapewnić jak najpłynniejsze działanie systemu i obsługę nowego sprzętu. Dzięki temu Android 4.4-x86 R2 uruchamia się poprawnie na komputerkach z procesorami Intel Atom Bay Trail, radzi sobie też z uruchamianiem przez UEFI.

Wykorzystanie nowego jądra pozwoliło też odczuwalnie ulepszyć proces usypiania i budzenia działającego pod kontrolą Androida komputera. Na testowym ThinkPadzie W510 z procesorem Core i5 i dyskiem 500 GB 7200 RPM wystartowanie systemu zajęło ok. 7 sekund, podczas gdy usypianie i budzenie odbywały się niemal natychmiastowo i bezproblematycznie. Podobnie wyglądała sytuacja z komputerem z Athlonem 5350 – tu wcześniej niedziałające usypianie i budzenie zaczęły w R2 działać poprawnie.

Znaczącym plusem jest też naprawienie obsługi Bluetootha, wcześniej na ThinkPadzie nie działającego. Rozpoznane zostały urządzenia takie jak bezprzewodowe głośniki, smartfon i kostka do gry, transmisja dźwięku, plików i losowości działała poprawnie – mimo że sami deweloperzy wciąż ostrzegają przed możliwymi usterkami. Obsługiwane są też bez zarzutu kamerki i klawiatury bezprzewodowe z wielodotykowym gładzikiem. Akceleracja grafiki jest wyraźnie szybsza w porównaniu do korzystającej z jądra 3.10 wersji R1 KitKata x86.

Podczas testów natknęliśmy się na jeden osobliwy problem: nie udało się zalogować do sklepu Google Play (dołączanego przez domyślny instalator). Za każdym razem usługi Google'a stwierdzały, że „wykryto podejrzaną aktywność na koncie” i żądały podania numeru telefonu, na który mogłyby wysłać SMS-a z jednorazowym kodem. Na szczęście świat nie kończy się Google Play, inne sklepy działały bez problemu.

Z kompatybilnością aplikacji jest różnie. Oprogramowanie kompilowane na architekturę ARMv7, którego na Androida jest przecież najwięcej, czasem działa, a czasem nie – wykorzystywane do translacji kodu libhoudini to kapryśny stwór. Nie udało się np. uruchomić mobilnego Firefoksa. Z drugiej jednak strony działa większość gier, nawet tych, które korzystają z grafiki OpenGL. Niekiedy można zobaczyć w nich niestety artefakty i usterki kolorystyczne, ale do stabilności nie można się przyczepić.

Możliwości tego wydania możecie wypróbować sami. Obrazy ISO i EFI dostępne są na stronie domowej projektu. Androida można wypróbować w trybie LiveCD, jak i zainstalować go bezpośrednio na dysk. Uwaga, mimo oferowanego przez instalator wsparcia dla systemu plików EXT3, jeśli chcemy z niego skorzystać, musimy sformatować partycję ręcznie. Instalator automatycznie obsłuży tylko EXT2.

Na pewno taki system nie nadaje się do poważnej pracy, ale trzeba pamiętać, że urządzenia na które Android x86 4.4 R2 został pomyślany, czyli netbooki i tablety x86, też specjalnie nie do tego służą. Bogata biblioteka dostępnego na Androida oprogramowania i długa lista wspieranego sprzętu sprawiają, że projekt ten możemy polecić każdemu zainteresowanemu zarówno ożywieniem starszych komputerów (minimalne wymagania to procesor 1 GHz i 512 MB RAM), jak i rozszerzeniem rozrywkowych możliwości nowszych maszyn.

© dobreprogramy
s