Android L przyniesie elastyczny system kont użytkowników, tak na telefonach jak i na tabletach

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwsze popularne telefony i tablety z Androidem były urządzeniami o niezbyt wyśrubowanych parametrach sprzętowych, z powolnymi procesorami, niewielką ilością pamięci operacyjnej i masowej. Trudno więc było oczekiwać, by ich system operacyjny zapewniał porządną obsługę izolowanych kont użytkowników. Dzisiaj na półkach supermarketów trafić można na wielordzeniowe monstra z ilością pamięci, jakiej nie powstydziłyby się laptopy sprzed kilku lat. Urządzenia takie często używane są przez wiele osób w rodzinie na wiele różnych sposobów. Rodzic może czytać newsy i e-maile, by potem dać tablet czy telefon dziecku do grania. Obsługa wielu kont jest Androidowi więc potrzebna bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej – i najwyraźniej pojawi się już niebawem.

Na łamach wiki android-developer-preview pojawiła się kilka dni temu propozycja dotycząca sposobu działania mechanizmu wielu kont użytkowników w Androidzie. Według jej autora, tablety i telefony powinny oferować możliwość uruchamiania wielu kont z opcją instalowania aplikacji wyłącznie w ramach danego konta.

Powinien też istnieć specjalny typ konta „dla dzieci”, którego uprawnienia mogłyby być ograniczane, np. poprzez zablokowanie dostępu do sklepu Google Play, czy zakładanie konta pocztowego. Konfigurując takie konto, opiekun mógłby też wybrać typ i dopuszczalną kategorię wiekową aplikacji dostępnych do instalacji z Play oraz zablokować dostęp do Google+ (przynajmniej do osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wieku).

Propozycja jak propozycja – pomysłów na wiele kont w Androidzie było już trochę. Odpowiedź zespołu deweloperskiego Google'a była jednak bardzo ciekawa. Zespół programistów już zaimplementował tę funkcjonalność – będzie ona częścią następnej publicznie wydanej kompilacji – czytamy na łamach wiki.

Następna publicznie dostępna kompilacja nie jest określeniem zbyt precyzyjnym, ale można się spodziewać, że chodzi o znanego już z wersji testowych Androida L. Można mieć nadzieję, że tym razem mechanizm wielu kont użytkowników okaże się lepiej dopracowany, niż to, co pojawiło się w Androidzie 4.2 dla tabletów i co raczej zniechęcało brakiem opcji konfiguracyjnych i ślamazarnością działania.

Warto też uzmysłowić sobie, że obsługa wielu kont na telefonach z Androidem będzie miała znaczenie nie tylko dla rodziców małych dzieci. Coś takiego jest przydatne dla każdego, kto korzysta z tego samego telefonu w życiu zawodowym i prywatnym, borykając się z całym wiążącym się z tym zamieszaniem i ryzykiem. Problem ten próbował już rozwiązać Samsung ze swoim mechanizmem izolacji Knox, a także Citrix i VMware z Receiverem i Horizonem, ale są to opcje raczej dla pracowników większych firm, z własnymi działami IT i sformalizowanymi politykami bezpieczeństwa. Integralny mechanizm wielu kont z zarządzaniem ich uprawnieniami pomógłby tymczasem każdemu.

© dobreprogramy
s