Android Native Development Kit

Strona główna Aktualności

O autorze

Google udostępniło Android Native Development Kit, zestaw narzędzi, które pozwolą pisać aplikacje w językach C i C++ na platformę Android.

Do tej pory dedykowaną dla Androida platformą była Java. Programy napisane w tym języku są na Androidzie uruchamiane w maszynie Javy o nazwie Dalvik. Dzięki C/C++ będzie można np. przyspieszyć działanie niektórych operacji. NDK ma jednak swoje ograniczenia i nie ma być pełnym zamiennikiem dla Javy. Pomyślano go raczej jako narzędzie do tworzenia bibliotek wykorzystywanych przez aplikacje javowe. Nie ma np. dostępu do API systemu. Ponadto zmniejsza przenośność aplikacji i ma kilka innych negatywnych implikacji. Programista powinien więc sam ocenić czy wstawki C/C++ w aplikacji Java będą opłacalne. NDK zawiera cross-kompilator, który pozwala na tworzenie binariów dla architektury ARM, które mogą być instalowane za pomocą pakietów APK.

Przy okazji Google wydało nową wersję Android Scripting Environment (ASE), w której dodano obsługę języków Python i Lua.

© dobreprogramy