Android Oreo pod kontrolą użytkowników: udało się przenieść Xposed z Nougata

Android Oreo pod kontrolą użytkowników: udało się przenieść Xposed z Nougata

Android Oreo pod kontrolą użytkowników: udało się przenieść Xposed z Nougata
18.12.2017 19:25, aktualizacja: 19.12.2017 09:34

Android mógłby dawać nam znacznie więcej wolności niż daje –ale przecież tego nie chcą ani producenci smartfonów, ani Google,ani producenci aplikacji oferowanych w Google Play. I gdyby niespołeczność niezależnych hakerów Androida, tej wolności nigdybyśmy nie zobaczyli. I mimo tego, że kolejne wersje Androida sącoraz trudniejsze do uwolnienia, ci niezależni deweloperzy w końcudają sobie z nimi radę. Nie inaczej jest z Androidem 8.0 Oreo, naktórym już zaczął działać framework Xposed.

Xposed stanowi najlepszy sposób do zmuszenia Androida izainstalowanych na nim aplikacji do odmiennego niż domyślnezachowania. To rusztowanie, na którym instalujemy niewielkieprogramiki modyfikujące – moduły – które znajdziemy woficjalnym katalogu. Za sprawą takich modułów można np.zlikwidować reklamy w aplikacji YouTube (YouTube AdAway), uruchomićna potoku dźwiękowym korektor i sterownik ViperFX czy odwiedzić inne miasta w Tinderze bez kupowaniakonta premium (Fake My GPS).

Od wydania Androida Oreo minęło niespełna cztery miesiące,niewiele urządzeń póki w ogóle dostało aktualizację do tejwersji, ale gdy już dostaną, Xposed będzie gotowy. rovo89, uznanyczłonek społeczności xda-developers i autor tego frameworkapoinformował, że podstawowa funkcjonalność Xposed działa już wemulatorze Genymotion z Androidem Oreo, 95% kodu zostałoprzeniesione z Nougata, a pozostałe 5% (co prawda najtrudniejszaczęść) powinno zostać ukończone już niebawem – deweloperwreszcie uaktualnił swój smartfon do Androida 8.1.

Tymczasem wszyscy użytkownicy Androida w wersji od 5.0 do 7.1mogą sięgnąć po najnowszą wersję Xposed, v89. Przynosi onaprzede wszystkim poprawki związane z awariami aplikacji, w tymmogącymi wynikać z błędów w samym Androidzie. Wprowadzono teżzmiany w procesie uprawnień, co ma ułatwić instalację wsystemach, które resetują uprawnienia katalogu aplikacji po każdymresecie.

Xposed w wersjach na architektury arm64, arm i x86 znajdziecie nastronach projektu.Odpowiedni plik .zip instalujemy z poziomu menu Custom Recovery (np.TWRP czy clockworkmod). Do tego w samym systemie należy zainstalowaćplik .apk – instalator Xposed, który znajdziecie w naszej bazieoprogramowania na Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)