Android Oreo pod kontrolą użytkowników: udało się przenieść Xposed z Nougata

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Android mógłby dawać nam znacznie więcej wolności niż daje – ale przecież tego nie chcą ani producenci smartfonów, ani Google, ani producenci aplikacji oferowanych w Google Play. I gdyby nie społeczność niezależnych hakerów Androida, tej wolności nigdy byśmy nie zobaczyli. I mimo tego, że kolejne wersje Androida są coraz trudniejsze do uwolnienia, ci niezależni deweloperzy w końcu dają sobie z nimi radę. Nie inaczej jest z Androidem 8.0 Oreo, na którym już zaczął działać framework Xposed.

Xposed stanowi najlepszy sposób do zmuszenia Androida i zainstalowanych na nim aplikacji do odmiennego niż domyślne zachowania. To rusztowanie, na którym instalujemy niewielkie programiki modyfikujące – moduły – które znajdziemy w oficjalnym katalogu. Za sprawą takich modułów można np. zlikwidować reklamy w aplikacji YouTube (YouTube AdAway), uruchomić na potoku dźwiękowym korektor i sterownik ViperFX czy odwiedzić inne miasta w Tinderze bez kupowania konta premium (Fake My GPS).

Od wydania Androida Oreo minęło niespełna cztery miesiące, niewiele urządzeń póki w ogóle dostało aktualizację do tej wersji, ale gdy już dostaną, Xposed będzie gotowy. rovo89, uznany członek społeczności xda-developers i autor tego frameworka poinformował, że podstawowa funkcjonalność Xposed działa już w emulatorze Genymotion z Androidem Oreo, 95% kodu zostało przeniesione z Nougata, a pozostałe 5% (co prawda najtrudniejsza część) powinno zostać ukończone już niebawem – deweloper wreszcie uaktualnił swój smartfon do Androida 8.1.

Tymczasem wszyscy użytkownicy Androida w wersji od 5.0 do 7.1 mogą sięgnąć po najnowszą wersję Xposed, v89. Przynosi ona przede wszystkim poprawki związane z awariami aplikacji, w tym mogącymi wynikać z błędów w samym Androidzie. Wprowadzono też zmiany w procesie uprawnień, co ma ułatwić instalację w systemach, które resetują uprawnienia katalogu aplikacji po każdym resecie.

Xposed w wersjach na architektury arm64, arm i x86 znajdziecie na stronach projektu. Odpowiedni plik .zip instalujemy z poziomu menu Custom Recovery (np. TWRP czy clockworkmod). Do tego w samym systemie należy zainstalować plik .apk – instalator Xposed, który znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Androida.

© dobreprogramy