Android Studio 1.4 to więcej Material Design i krok w stronę optymalizacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Środowisko programistyczne Android Studio doczekało się nowej wersji oznaczonej numerem 1.4. Wprowadzone nowości mają przede wszystkim udoskonalić elementy związane z pracą nad interfejsami aplikacji. Ponadto część nowych funkcji zdaje się być nastawiona na możliwości Androida 6.0 oraz, mimo zwiększenia limitu wielkości aplikacji, optymalizacji programów.

Programistom odpowiedzialnym za nową wersję Android Studio przyświecał najpewniej cel popularyzacji Material Design, a zatem ujednolicenia interfejsów androidowych aplikacji. Istotnie wzbogacono możliwości importowania wektorowych grafik wykorzystywanych jako elementy interfejsu w aplikacjach.

Po dodaniu do studia grafiki SVG i wybraniu jej w menu ikon, wyświetli się nowe okno Vector Assist Studio, w którym wygodnie dostosować można rozmiar czy przezroczystość grafiki. Studio 1.4 oferuje też wsteczną kompatybilność z wcześniej dodanymi grafikami i dokona automatycznej konwersji. Możliwe jest także nieskomplikowane tworzenie tematów kolorystycznych interfejsu aplikacji.

Przygotowano nowe szablony interfejsów aplikacji całkowicie zgodne, a jakże, z manifestem Material Design. W dostępnym kreatorze znaleźć można między innymi takie, powszechnie wykorzystywane, elementy interfejsu jak boczne menu, ekran logowania, pogląd Map Google czy przyciski pozwalające na przeglądanie zawartości w trybie pełnoekranowym. Dostępny jest także podgląd tego, jak interfejs aplikacji będzie prezentował się na ekranach nowych Nexusów.

Szereg nowości jest dostępny w Android Studio także w kwestiach, które nie dotyczą przygotowywania interfejsów. Dla testowania bardziej wymagających aplikacji czy gier przydatna będzie możliwość przeglądania wyników z benchmarków graficznych uzyskanych dzięki emulowaniu konkretnych urządzeń także z uwzględnieniem wersji systemu operacyjnego zainstalowanego. Podobną funkcję przygotowano także w zakresie wykorzystywania przez program pakietu danych.

Zapewniono także kompatybilność ze środowiskiem Firebase pozwalającym między innymi na domyślne wykorzystanie protokołu SSL czy nieskomplikowaną w implementacji weryfikację użytkowników. Jak widać praktycznych nowości w tej wersji jest całkiem sporo. Android Studio 1.4 można już pobrać z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
s