reklama

Android atakowany częściej od Symbiana, Symantec chce go zabezpieczyć

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Z raportu opublikowanego przez McAfee wynika, że Android w końcu przegonił Symbiana w niechlubnym rankingu najczęściej atakowanych platform mobilnych.

Raport obejmuje drugi kwartał 2011 roku i według danych zebranych przez McAfee Security złośliwe programy na Androida rozprzestrzeniają się na nim o 76% skuteczniej, niż w poprzednim kwartale. Jest to oczywiście konsekwencja ogromnego wzrostu popularności Androida w ciągu ostatniego roku i, w niemal równym stopniu pobłażliwej polityki firmy Google w sprawie kontroli aplikacji w Android Market. To wszystko sprawia, że Android jest nie tylko relatywnie łatwym celem ataków, ale również łakomym kąskiem dla zorganizowanych grup cyberprzestępczych.

Niestety stworzenie Androidowego botnetu wysyłającego dane użytkowników do organizacji, która je wykorzysta przeciwko nam, w tych warunkach nie jest niczym trudnym. Ale ponieważ każda akcja budzi reakcję, firmy zajmujące się bezpieczeństwem pracują nad odpowiednim oprogramowaniem dla systemu firmy Google. Obok produktów firm AVG, Dr.Web do Android Market trafiła nowa aplikacja firmy Symantec — Norton Mobile Security LITE. Antywirus na telefonie może próbować ostrzegać i bronić użytkownika, ale nie zastąpi zdrowego rozsądku. Aplikacjom pochodzących z nieznanych źródeł lepiej nie ufać i nie dawać im zbyt szerokich uprawnień w systemie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić