Android mniej rozdrobniony niż sądzono

Strona główna Aktualności

O autorze

Google udostępnił informacje na temat popularności poszczególnych wersji systemu operacyjnego Android - z przestawionych danych wynika, że mobilny system internetowego giganta nie jest wcale tak rozdrobiony, jak sądzono.

Choć w badaniu uwzględniono aż sześć wersji Androida, trzy z nich już niemal w zupełności wyszły z użycia. Mowa tu o wydaniach oznaczonych numerem 1.1, 2.0 i 2.0.1, z których korzysta mniej niż 1% wszystkich użytkowników. W powszechnym użyciu jest zaś Android 1.5 z 37,2% udziałem, 1.6 zainstalowany w 29,4% smarfonów z systemem Google oraz szybko zyskujące na popularności wydanie 2.1, z którego korzysta już 32,4% użytkowników. Powyższe dane zostały zebrane między 19 kwietnia a 3 maja i pochodzą od użytkowników, którzy w tym czasie korzystali z Android Market.

Porównując udostępnione statystyki do danych z grudnia zeszłego roku widać dużą skłonność użytkowników do migracji ku najnowszej wersji Androida. Jeszcze 6 miesięcy temu z wydania 1.5 i 1.6 korzystało 86% właścicieli smarfonów z systemem Google, podczas gdy obecnie jest ich blisko 20% mniej. Wrósł za to odsetek osób używających najnowszej dostępnej w danym momencie wersji wersji Androida - z około 15% w grudniu 2009 r. do 32,2% obecnie.

Przedstawione dane mają pomóc deweloperom tworzącym aplikacje dla Androida w planowaniu rozwoju swoich produktów i wdrażaniu nowych funkcji oferowanych przez kolejne wersje oprogramowania.

© dobreprogramy