Android oficjalnie trafi na Raspberry Pi, by podbić Internet Rzeczy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Lista systemów operacyjnych działających na Raspberry Pi wygląda całkiem imponująco – oprócz rozmaitych dystrybucji Linuksa znajdziemy tam takie osobliwości jak Windows 10 for IoT czy Plan 9. Brakowało tu do tej pory jednak najpopularniejszego systemu operacyjnego planety. Co prawda grupy fanów zdołały przenieść Androida na Malinę, ale były to raczej eksperymenty, nienadające się do codziennego użytku. Wygląda jednak na to, że wzięło się za to teraz samo Google.

W repozytorium kodu źródłowego Android Open Source Project, na podstawie którego budowane są kompilacje Androida dla poszczególnych urządzeń, pojawiła się nowa gałąź – android/device/pifoundation/rpi3. To rzadka rzecz, świadcząca o poważnym zaangażowaniu Google'a. W /devices/ niewiele jest konkretnych urządzeń, te które są, to przede wszystkim google'owe Nexusy. Widać więc, że komuś „na górze” zależy, by oficjalnie na Malinę wprowadzić Androida.

Nie ma co ukrywać, że jak na nasze czasy Raspberry Pi 3 możliwościami nie oszałamia. Dostajemy komputerek z procesorem Broadcom BCM2837 (cztery 64-bitowe rdzenie ARM taktowane do 1,2 GHz oraz GPU Videocore IV), zaledwie 1 GB RAM, czipem radiowym z Wi-Fi 802.11n i Bluetoothem 4.1 oraz kontrolerem I/O z czterema portami USB 2.0 i jednym gniazdkiem Ethernetu 100 Mb/s. Do tego oczywiście wyjście HDMI, 40-pinowa szyna GPIO i kilka innych złączy. Oficjalna cena płytki – 35 dolarów. Tymczasem za 50-60 dolarów możemy kupić dziś chińskie smartfony z wydajniejszymi procesorami i nawet 2 GB RAM, a do tego dochodzi przecież wyświetlacz, kamera, modem komórkowy, akumulator itp.

Porównanie to jednak nie ma za dużo sensu – może i Malina nie jest wydajna, ale jest bardzo uniwersalna, cieszy się niezrównanym wsparciem społeczności a liczba projektów software'owych i sprzętowych na niej zrealizowanych idzie już w tysiące. Minimalistyczna wersja oficjalnie wspieranego Androida otwiera dla niej dodatkowo ponad milion aplikacji, a jeśli niezależni programiści się postarają, również takie projekty jak Android TV czy Android Auto.

Przede wszystkim jednak będzie chodziło o androidowy Internet Rzeczy. Oprócz /pifoundation/rpi3 w repozytorium znajdziemy kilka innych gałęzi do popularnych komputerków deweloperskich, w tym np. Intel Edison. W nich jednak znajdziecie kod Brillo, google'owego systemu Internetu Rzeczy dla urządzeń o małej ilości pamięci, który powstał na bazie Androida i którego najważniejszą innowacją jest protokół Weave, mający ułatwić konfigurację urządzeń i komunikację na trasie urządzenie IoT-smartfon-chmura. A przecież właśnie spośród tych komputerków deweloperskich Raspberry Pi jest najpopularniejsze.

© dobreprogramy