Android wreszcie poinformuje o stanie naładowania urządzeń Bluetooth

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W Android Open Source Project (AOSP) już niebawem pojawi się możliwość informowania użytkownika o stanie naładowania sparowanych ze smartfonem urządzeń łączyących się po Bluetooth. Dla użytkowników tworzonych przez społeczność ROM-ów, takich jak LineageOS, to nic nowego, ale tzw. czysty Android był do tej pory pozbawiony tej bardzo użytecznej funkcji.

Te niestandardowe rozwiązania były jednak w zakresie swoich możliwości raczej ograniczona. To samo można powiedzieć o aplikacjach takich jak BatON, które wspierały jedynie niektóre urządzenia, działały też dość zawodnie. Rozwiązanie wprowadzane do „czystego” Androida będzie znacznie lepsze. To implementacja standardu opracowanego przez Bluetooth Special Interest Group – nowej usługi o nazwie BAS (Battery Service).

Google wprowadza do AOSP zgodne z BAS interfejsy pozwalające na zdalne odpytanie urządzenia o jego poziom naładowania. Nowa metoda getBatteryLevel() zwróci wartość między 0 a 100 (procentowy odpowiednik stanu naładowania) lub -1, jeśli urządzenie jest niedostępne lub Bluetooth wyłączony. Dodatkowo przygotowana przez Google implementacja pozwala na obsługę zdarzeń, takich jak zmiana stanu naładowania baterii. Dzięki temu łatwo zrobić wskaźnik czy widżet informujący o stanie naładowania urządzenia

Póki co przygotowane rozwiązanie obsługuje tylko urządzenia wykorzystujące Bluetooth 4.0, oraz nie do końca standardowy sprzęt Apple’a. W przyszłości powinno ono objąć także urządzenia korzystające z Bluetooth Low Energy, a więc te wszystkie czujniki fitness czy lokalizatory kluczy.

Prawdopodobnie obsługi stanu naładowania urządzeń łączonych przez Bluetootha nie znajdziemy jeszcze w Androidzie O 8.0 – jego trzecie wydanie deweloperskie miało zawierać wszystkie nowe funkcje przygotowywane dla systemu. Debiutu tej przydanej funkcji prędzej więc należałoby się spodziewać w Androidzie 8.1, ewentualnie backportowania jej do wcześniejszych wersji systemu przez Android Support Library.

© dobreprogramy