reklama

Android zagrożony

Strona główna Aktualności

O autorze

Sprzedaż T-Mobile G1, jednego z pierwszych smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android, przeznaczonego do obsługi zaawansowanych telefonów komórkowych, ruszyła nie dalej jak w środę. Już teraz, znaleziono w nim pierwszą usterkę bezpieczeństwa.

Na ślad luki wpadł parę dni temu Charles A. Miller, były specjalista do spraw bezpieczeństwa sieciowego National Security Agency (NSA). Teraz postanowił opublikować informację o niej, w celu uświadomienia użytkowników o istniejącym niebezpieczeństwie. W odróżnieniu bowiem od innych tego typu urządzeń, takich jak iPhone, działanie systemu Google polega na tworzeniu tak zwanych przydziałów, których zadaniem jest ograniczanie dostępu w ramach pojedynczej aplikacji. Problem dotyczy jednej z nich, ściślej mówiąc - przeglądarki internetowej. W wyniku wizyty na odpowiednio spreparowanej witrynie, istnieje ryzyko instalacji oprogramowania szpiegującego, którego zadaniem jest śledzenie sekwencji klawiszy podczas odwiedzania innych stron, a co w efekcie może posłużyć do wykradzenia loginów i haseł użytkowników.

Zdaniem Google, luka została załatana, a korporacja pracuje nad wdrożeniem stosownej poprawki w zakupionych wcześniej telefonach. Firma chciałaby umieszczać każdą aplikację w tzw. sandboksie, ponieważ nie można dostatecznie ufać każdej z nich. Zarzuca ponadto Millerowi naruszenie przepisów publikowania informacji o tego rodzaju błędach, na co Miller odpowiada, że wiadomość miała charakter ogólny.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama