Andrzejkowe wróżby: dziś poznaj jutro za pomocą tych aplikacji mobilnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Wieczór wróżb w wigilię świętego Andrzeja na dobre wpisał się w polską świecką tradycję, choć przecież tak bardzo niezgodny jest z naukami najważniejszych w naszym kraju religii. Dziś jest on czymś więcej niż tylko zabawą dla panien, chcących wywróżyć losy swojego zamążpójścia. Andrzejki stały się zabawą dla wszystkich, podczas której wróżby i obrzędy magiczne są dla wszystkich zainteresowanych. A skoro takie zmiany względem tradycji zachodzą, to czemu nie pójść dalej, i nieco nie unowocześnić wróżebnego wieczoru? Przygotowaliśmy więc dla Was niewielkie zestawienie najciekawszych mobilnych aplikacji, dzięki którym będziecie mogli w gronie znajomych i przyjaciół zabłysnąć, jako wyrocznie i wróżbici.

Palm Reader – Scan Your Future

Chiromancja, czyli wróżenie z dłoni, jest stare jak cywilizacje Indii, Chin i Egiptu. Badając układy linii na dłoni starożytni dostrzegli w nich podobieństwo do linii na niebie, więc posiłkując się astrologicznymi analogiami zaczęto na tej podstawie wróżyć. Oglądając zarówno kontur obu dłoni (bo znaczenie ich jest odmienne, lewa mówi o tym co w człowieku ukryte, prawa o jego postawie i woli), jak ich wnętrze, z wzgórkami, liniami i znakami, według zwolenników chiromancji będziecie mogli powiedzieć coś o zdrowiu, szczęściu, pracy, romansach, potomstwie i długości życia, jakie przyniesie los. W najgorszym razie – po prostu będziecie mieli dobry pretekst, by podotykać dłużej dłonie osób, które was interesują. W końcu wypukłość tego wzgórka Wenery sama się nie zbada.

Niewtajemniczonym w arkana chiromancji pomóc może aplikacja Palm Reader – Scan Your Future. Ten zrobiony w stylu Modern UI programik sam co prawda dłoni nie przeanalizuje, ale posłuży jako podręczny przewodnik po najistotniejszych aspektach wróżenia z dłoni. Krok po kroku będziemy mogli przejrzeć poszczególne typy danej części dłoni i na tej podstawie coś mądrego powiedzieć. Aplikacja wyświetla przy tym użyteczne podpowiedzi i pozwala łatwo wrócić do ostatnio przeglądanych elementów.

Co prawda istnieją aplikacje, które skanują dłoń i na tej podstawie próbują coś powiedzieć, ale ich jakość jest raczej tragiczna. Palm Reader – Scan Your Future robi przynajmniej to, co obiecuje.

Niestety aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, jednak opisy są zrobione w przystępnym języku, który powinien być zrozumiały nawet dla licealistów. Znajdziecie ją w naszej bazie aplikacji, w wersjach na Androida i iOS-a.

Galaxy Runes

Wróżenie z runów, znaków podarowanych ludzkości przez boga Odyna, to kanoniczna część germańskiej mitologii, której wpływu na literaturę fantasy, a za nią gier i filmów z tego nurtu nie można przecenić. Współcześni poganie i neopoganie wierzą, że te znaki potrafią przywołać okultne energie kosmosu, inni, bliżsi psychoanalitycznemu spojrzeniu na świat, powiedzą zapewne, że służą do uaktywnienia w człowieku skrytych w nim sił psychicznych. Używając kamyków z wyrytymi na nich znakami alfabetu Futhark, Wikingowie zapytywali swoje wyrocznie o wszelkie ważne dla nich pytania, a uzyskane odpowiedzi często prowadziły do dramatycznych konsekwencji.

Dzisiaj, zamiast samemu robić kamyki runiczne, możecie skorzystać z aplikacji Galaxy Runes. W swojej darmowej wersji oferuje ona podstawowe rozkłady dla jednego, dwóch i trzech kamieni, w wersji płatnej dostaniemy wiele dodatkowych, bardziej skomplikowanych rozkładów. Dla każdej z wersji otrzymujemy jednak pełne objaśnienia znaczeń wylosowanych runicznych kamieni oraz symulację odwróconych i pustych runów.

Aplikacja próbuje w jak największym stopniu oddać przebieg wróżebnego procesu, więc możemy tutaj potrząsnąć smartfonem na wzór potrząśnięcia woreczkiem z runami, a trzy boginie przeznaczenia zadbają o to, byśmy dostali właściwą odpowiedź na nasze pytanie.

Aplikacja dostępna jest tylko po angielsku, ale podobnie jak i wcześniej, używane słownictwo nie jest trudne. W końcu Wikingowie byli prostolinijnymi ludźmi. Znajdziecie ją w naszej bazie aplikacji, w wersji na Androida.

Galaxy Tarot

Jeśli klimaty nordyckie są Wam obce, to może coś bardziej hermetycznego? Tarot jest od setek lat na dobre wpisany w główny nurt europejskiego okultyzmu i praktyk medytacyjnych, niektórzy doszukują się jego korzeni w egipskich misteriach, zachodni magowie spletli go nierozłącznie z żydowskim mistycyzmem, a w XX wieku stał się inspiracją dla analitycznej psychologii spod znaku Carla Gustava Junga. Jest zarazem jednym z najbardziej kontrowersyjnych systemów wróżebnych, ze względu na jego rzekomo szatańskie konotacje.

Jeśli nie macie swojej talii tarota, to na smartfonie zastąpić ją może aplikacja Galaxy Tarot (zbieżność nazw nieprzypadkowa – obie aplikacje mają tego samego producenta). Także i tutaj mamy do dyspozycji zbiór podstawowych rozkładów kart z Tarota Marsylskiego, dodatkowe rozkłady w wersji płatnej, symulacje realnego procesu wróżbiarskiego (tasowanie i przekładanie kart itp.). Uzyskane wyniki zostaną zinterpretowane, aplikacja pokaże nam też najważniejsze powiązania kart z innymi symbolami.

Jak się pewnie spodziewacie, także i tutaj warto znać angielski na komunikatywnym poziomie. Galaxy Tarot trafił do naszej bazy aplikacji w wersji na Androida.

Visionary I Ching

Starożytna chińska Księga Przemian, którą stworzył pradawny chiński bóg-cesarzy Fuxi, była i jest do dzisiaj jednym z fundamentów kultury Dalekiego Wschodu, klasyką już dla Konfucjusza. W 64 rozdziałach zawiera wykładnie 64 znaków-heksagramów, figur złożonych z sześciu linii ciągłych (yang) lub przerwanych (yin). Znaki te, wygenerowane ze złożenia dwóch z ośmiu możliwych trygramów (kombinacji trzech linii), reprezentują sytuację świata i tkwiący w nim potencjał przemian w nie mającym końca cyklu. Sam proces wróżebny, w którym wykorzystuje się ususzone łodygi krwawnika jest dość trudny i czasochłonny, wymyślono więc wersję uproszczoną, w której wróży się za pomocą sekwencji sześciu rzutów trzema chińskimi monetami.

Zgłębienie Księgi Przemian, używanej zarówno przez świętych władców Chin do kierowania imperium, taoistycznych pustelników do przenikania tajemnic alchemii, jak i zwykłych ludzi do znalezienia właściwej drogi przez labirynt życiowych trudności, to wyzwanie na lata, jednak aplikacja Visionary I Ching może dać nam przynajmniej przedsmak tego, jak Księga Przemian działa.

Dostajemy tu symulację rzutów trzema monetami, w wyniku których powstaje heksagram, po którego wygenerowaniu zobaczyć możemy jego kartę – symboliczny obraz znaczenia, oraz opis sytuacji wraz z wyjaśnieniami. Niestety wersja darmowa pokazuje tylko stan obecny, za przyszłość trzeba nieco zapłacić. W pełnej wersji dowiemy się, które z linii heksagramu zawierają tak dużo energii, że przemieniły się w swoje przeciwieństwo, yin w yang, yang w yin, tworząc w ten sposób zupełnie nowy heksagram, opisujący to, do czego sytuacja dąży.

To też anglojęzyczna aplikacja. Znajdziecie ją w naszej bazie aplikacji na Androida i iOS-a.

Oczywiście co zrobicie z wynikami swoich smartfonowych wróżb zależy już tylko od Was. Przypominamy zarazem, że wszelkie praktyki wróżebne są surowo potępiane przez religie abrahamowe, w tym katolicyzm. Ostatnio w naszym kraju z tego właśnie powodu odwołano nawet zabawę w jednej ze szkół, jako niezgodną z nauczaniem Kościoła.

Bez względu na wszystko, życzymy Wam fantastycznego andrzejkowego wieczoru.

Tytułowy obrazek to kadr z obrazu Noc św. Andrzeja pędzla Henryka Siemiradzkiego z 1867 roku.

© dobreprogramy
s