Angielska policja boi się zabezpieczeń w Viscie

Strona główna Aktualności

O autorze

Brytyjscy urzędnicy ogłosili, że zabezpieczenia, które mają wejść w skład systemu Vista, mogą stać się narzędziem dla terrorystów. Sprawa dotyczy funkcji zwanej BitLocker, która ma umożliwić użytkownikowi szyfrowanie wszystkich danych, w tym także plików systemu i bootsektora. Ma to służyć lepszemu zabezpieczeniu danych użytkownika, także w przypadku np. kradzieży laptopa.

Firma Microsoft poinformowała, że system BitLocker został stworzony w celu zapewnienia, że dane pozostaną bezpieczne nawet wtedy, gdy intruz będzie próbował uzyskać do nich dostęp z pominięciem systemu operacyjnego. Dodatkowo, technologia ma uniemożliwić instalowanie złośliwego oprogramowania bez wiedzy użytkownika.

Ross Anderson, profesor z uniwersytetu Cambridge zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa twierdzi, że w związku z tym, angielski rząd powinien porozumieć się z Microsoftem i producentami sprzętu w celu stworzenia "tylnej furtki", pozwalającej organizacjom rządowym uzyskać dostęp do zaszyfrowanych w ten sposób danych. Sprawa ta budzi wiele kontrowersji, gdyż z jednej strony prywatność użytkowników jest prawem, które nie powinno być naruszane, zaś z drugiej, taka furtka może pomóc w łapaniu terrorystów. Jak jednak zapewnić, że podczas używania jej nie będzie dochodziło do nadużyć?

© dobreprogramy
s