Anonimowo w Google dzięki GoogleSharing

Anonimowo w Google dzięki GoogleSharing

Wojciech Cybulski
20.01.2010 17:58

W sieci został uruchomiony serwis GoogleSharing pozwalający na anonimowe wyszukiwanie treści w Google - cały ruch między komputerem użytkownika a wyszukiwarką jest kierowany na dodatkowy serwer proxy, który nie zapisuje logów z informacjami o działaniach Internautów. Aktualnie GoogleSharing działa w oparciu o wtyczkę dla Firefoksa.

Opisywany projekt został utworzony w celu ochrony użytkowników przed działaniami Google, które prowadzi wysoce kontrowersyjną politykę prywatności. Przypomnijmy, że na podstawie adresów IP i plików cookies Google tworzy każdemu użytkownikowi osobny profil i analizuje jego zapytania, by dopasować wyniki do indywidualnych potrzeb Internauty.

Dzięki skorzystaniu z wtyczki GoogleSharing całość komunikacji między naszym komputerem a serwerami wyszukiwarki będzie się odbywać za pośrednictwem serwerów proxy, przez co Google nie będzie w stanie nas zidentyfikować i powiązać zapytania wysyłane przez poszczególnych użytkowników z ich komputerami. Co ważne, GoogleSharing automatycznie wykrywa każdą próbę wywołania wyszukiwarki Google i kieruje je na serwer proxy - wszelkie inne strony ładowane są standardowo, co pozwala uniknąć niepożądanych opóźnień. Wtyczka GoogleSharing przeznaczona jest do współpracy z przeglądarką Firefox w wersji 3.0 i nowszych.

Warto zauważyć, że temat prywatności w sieci staje się coraz bardziej popularny. Wraz ze wzrostem świadomości Internautów wzmacnia się potrzeba dbania o dane, które użytkownicy powierzają serwisom i usługom sieciowym. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom wiele firm decyduje się na modyfikację prowadzonej polityki prywatności, by była bardziej przyjazna użytkownikom. Dobrym przykładem są tutaj niedawne deklaracje Microsoftu, który zapowiedział zmiany w polityce prywatności wyszukiwarki Bing. Wśród nowych procedur znalazł się zapis o skróceniu czasu przechowywania powiązań pomiędzy adresami IP a zapytaniami Internautów - w myśl nowych regulacji będą kasowane po 6 miesiącach, a nie jak do tej pory, po 1,5 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)