Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ewolucja i naprawa błędów - Windows 8 podejście drugie (Win8.1)

Microsoft jak każdy duży gracz sektora IT stara się stworzyć swój własny ekosystem usług (ostatnio taka moda panuje, iż każdy chce mieć swoją własną chmurę i w miarę możliwości jak najwięcej usług wokół niej zebranych) i bardzo się stara by zrobić to na poziomie Apple (choć na razie im to miernie, aczkolwiek nie najgorzej wychodzi). Chociaż w mojej opinii nigdy nie osiągnie takiej „perfekcji” jak firma z Cupertino (a przynajmniej dopóki nie zmienią modelu biznesowego – „Jabłuszko” projektuje zarówno sprzęt jak i oprogramowane), to jest on już na zadowalającym poziomie do względnie bezproblemowej pracy. Jednakże programiści nie spoczywają na laurach i stale ulepszają oraz ujednolicają już istniejące produkty – XboX, Windows, Windows Phone, SkyDrive etc.

Taka droga rozwoju spowodowała „spłaszczenie” interfejsu każdej z usług oraz wprowadzenie tu i ówdzie żywych kafelków, które pełnią funkcję centrum powiadomień, a także szybkiego podglądu pewnych treści (przykładowo kafelek „Zdjęcia”). Styl ten stał się obecnie wizytówką Microsoftu – widząc go, wielu od razu myśli o tej firmie. Styl „flat” (który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników) powoli toruje sobie drogę do „serca” internautów, powoli wypierając „niemodne” i powolne Aero, które zawitało do nas wraz z Windows Vista.

Aktualnie „przechodzimy” przez okres będący pod znakiem Microsoftu - udostępnienie aktualizacji do Win8.1 (Ku zgrozie hejterów – za darmo) oraz konferencja Nokii, na której przy okazji zostanie zaprezentowana aktualizacja GDR3 dla Windows Phone 8. Najzabawniejsze jest jednak to, iż Apple – firma, którą Microsoft stara się naśladować – zapowiedział swoją konferencję na ten sam dzień co Nokia, co nie jest przypadkiem gdyż o prezentacji Finów było wiadomo już od dawna. Wygląda to tak jakby firma, która dla wielu jest wzorem jeśli chodzi o marketing, tym razem nie dawała rady się wybić w szumie wokół Microsoftu i dlatego organizuje „spotkanie” tego samego dnia.

Myśli wciąż „płyną”, kolejne litery układają się w wyrazy, a one w zdania – jednakże gdzie podział się główny temat tego „wpisu”, czyli Windows 8.1 będący najnowszym produktem Microsoftu. Niby jest to „zwykła” aktualizacja (darmowa dla każdego użytkownika Win8) przypominająca zwyczajny Service Pack, a jednak ilość zmian jest na tyle „ogromna”, iż wielu ludzi nazywa go po prostu nowym systemem. Niezależnie jednak od tego jak traktują go inni, niezależnie od powszechnej opinii mam prawo do swojego zdania – a według mnie Win8.1 zasługuje na miano nowego systemu, gdyż jest tym samym, czym Win7 był dla Visty.

Zapewne wielu z was zapyta – „no ale jakie to zmiany zostały wprowadzone względem Win8?” i właśnie tym osobom postaram się przybliżyć to zagadnienie. Oczywiście zmiany pod „maską” nas nie interesują, więc je pominiemy – ogólnie zwiększona szybkość i stabilność jest już standardem przy wydawaniu nowych wersji oprogramowania, nie ma co się nad tym rozpisywać. Tym co nas będzie interesować w przypadku Windows są aplikacje Metro/Modern. Poprawiono ich szybkość działania i uruchamiania (przynajmniej w teorii - choć jak na razie tego nie odczuwam, baa większość mi się nawet nie chce uruchomić xP) oraz poprawiono/zwiększono możliwości podziału ekranu przez nie (zadowolone będą szczególnie osoby z monitorami o dużej rozdzielczości – będą mogły uruchomić kilka aplikacji Modern jednocześnie). Dodatkowo możemy uruchomić dwa oddzielne okna Internet Explorera obok siebie, a gdy klikniemy w jakiś link z maila to automatycznie otworzy nam się IE, lecz nie pełnoekranowo jak dotychczas, a w proporcji 1:1 obok okna Poczty.

Pod „ostrzał” programistów poszła również aplikacja Sklep oraz Kontakty – zostały one przebudowane w taki sposób, iż wreszcie nadają się do jakiegokolwiek użytku. Niestety całkowicie usunięto aplikację Wiadomości, a w zamian niej „wciśnięto” nam Skype, który teraz jest głęboko zintegrowany z systemem (działa cały czas w tle i można odbierać połączenia z poziomu ekranu blokady). Dla tych którzy korzystali z „Wiadomości” Microsoft przygotował „niespodziankę” – Facebook udostępnił wreszcie swoją aplikację, która działa w trybie Modern (i trzeba przyznać iż robi to bardzo dobrze). Prócz integracji ze Skype zintegrowano w systemie wirtualny dysk SkyDrive oraz wyszukiwarkę Bing, a to sprawia iż system jeszcze bardziej promuje chmurę oraz inne rozwiązania firmy z Redmond. SD obsługuje funkcję Smart Files, dzięki czemu na komputerze nie są przechowywane „całe” pliki, a jedynie ich „fragmenty” (czy jakoś tak bo nie znam się na tym – mniej więcej tak to wygląda) –oczywiście takie rozwiązanie wymusza stałe łącze, jednakże można zdefiniować które foldery mają być cały czas offline dostępne (w moim przypadku całość „waży” 16gb, a z tą funkcją raptem 4gb dysku zajmuje). Natomiast Bing został wkomponowany w wyszukiwarkę obecną w trybie Modern, dzięki czemu prócz wyszukiwania lokalnego, możemy z jej poziomu przeszukiwać internet.
To by było na tyle jeśli chodzi o zmiany w aplikacjach. Kolejne są bardziej „wizualne” i dotyczą głównie (że tak to ujmę) „oddziałującej na umysł kosmetyki.” Przywrócono przycisk Start, który przenosi nas do Modern (a nie tak jak wielu chciało, by otwierało menu start znane z Win7 i poprzednich) oraz umożliwiono ustawienie praktycznie dowolnej tapety mieszczącej się pod kafelkami (a prócz tego jest dostępna opcja zmiany kolorystyki już tych dostępnych w systemie). Wszyscy Ci co cenią sobie porządek na pewno się ucieszą – w Win8.1 dodano 2 nowe rozmiary kafelków, dzięki czemu np. aplikacje pogodowe mogą wyświetlać jeszcze więcej, a te będące zwykłymi skrótami do trybu desktop, nie będą już „zajmować” tak wiele miejsca.
Tak w skrócie prezentuje się nowy produkt Microsoftu, będący zwykłą ewolucją tego co powstało wraz z Win8. Dzięki tej aktualizacji zlikwidowano wiele bolączek poprzedniej wersji, a to powinno się przełożyć na cieplejsze jej przyjęcie przez internautów.

A jak wy uważacie? Win8.1 naprawia błędy poprzednika i się przyjmie lepiej niż on, czy wręcz przeciwnie? 

windows inne

Komentarze

0 nowych
dzikiwiepsz   13 #1 22.10.2013 22:44

W Windows 8.1 szybkie uruchamianie jest jak by jeszcze szybsze :)
Windows 8.1 naprawia błędy poprzednika z tym się zgodzę, ale jednocześnie sam sprawia wiele problemów szczególnie przy przechodzeniu na niego

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 22.10.2013 22:50

Windows 8.1 to spory krok do przodu i jak już ktoś wspomniał tak powinien wyglądać Windows 8 w dniu premiery. Mi Windows 8 przypadł do gustu, co można zobaczyć, chociaż po moich wpisach. Jednak wiele bolączek Modern UI, często zauważanych pod dłuższym kontakcie sprawiało, że z tym środowiskiem na klasycznym desktopie spędzałem kilka % czasu przy komputerze. Korzystałem tylko z aplikacji poczta, kalendarz, pogoda i chyba to wszystko. W latopie Modern UI uważałem za pełno ekranowe Menu Start z widgetami. Czy Windows 8.1 to zmieni, możliwe, że tak, może zacznę używać jeszcze jakiś aplikacji, może o wiele lepiej będzie korzystało się z Modern UI. Ostatnio po problemach z Google Chrome przesiadłem się na IE10, dlatego niecierpliwie czekam na możliwość dokładniejszego przetestowania nowej przeglądarki Microsoftu, tym bardziej, że opinie są wyjątkowo pozytywne, Sporym plusem dla mnie jest lepsza synchronizacja z SkyDrive. Z chęcią zacząłbym już pisać wpis o Win 8.1, ale laptop trafił do serwisu.

video   10 #3 22.10.2013 22:52

Tak. Ja go nazywam zemstą na żebrakach co to kupili go preinstalowanego, a nie w sklepie jako osobny produkt.
http://www.spidersweb.pl/2013/10/windows-8-1-i-problemy-oem.html
Kocham Microsoft i cieszę się że inni kochają ją również...

AntyHaker   23 #4 22.10.2013 23:03

@video
Pech i tyle, niektórzy nie mają takich problemów ^^

AntyHaker   23 #5 22.10.2013 23:04

@Scorpions.B
No to czekam na wpis, ja się nie lubię bawić w dogłębne analizy, wolę pisać bardziej "pospolicie" :D

video   10 #6 22.10.2013 23:12

Osobiście cierpię na ujowe sterowniki do grafiki, jak wszyscy na Atomie Z2760 i znikające sieci wifi.
Jednak na to nie ma rady.
Problem jest z OEM i ewentualną reinstalacją. Wiem że 8.1 to darmowa aktualizacja, ale czemu jedni mogą ściągnąć ISO za friko, a inni muszą szukać go na torrentach...
Nie podoba mi się, bo za to zapłaciłem i ktoś ładuje mnie w trąbę...

Tedeus41   5 #7 22.10.2013 23:15

Ciekawi mnie tylko czemu w tych wpisach o windows 8 nikt nie napisał ze aplikacje metro można wyłączać po ich użyciu nie muszą działać w tle i obciążać ram :)
Wystarczy ściągnąć aplikacje w dół i chwile przytrzymać aż się "obróci" wtedy zostaje wyłączona i nie ma jej jako proces w menadżerze :) można w ten sposób również restartować aplikacje, po "obróceniu" wystarczy podnieść ja do góry

video   10 #8 22.10.2013 23:18

Jak tak zrobisz to IE otworzy się bez kart, które miałeś otwarte. Dziwny to patent i w przypadku IE bardziej szkodzi niż pomaga.

Tedeus41   5 #9 22.10.2013 23:23

@video
Nie tylko IE działa w metro są inne aplikacje które czasem warto wyłączyć :)

msnet   22 #10 22.10.2013 23:28

@Tadeus41 - wiele aplikacji po ściągnięciu w dół (jak to określiłeś) nadal działa w tle i widać je z poziomu Menadżera Zadań.

Tedeus41   5 #11 22.10.2013 23:34

@msnet
A poczekałeś aż aplikacja się "obróci" ? Czasem trzeba poczekać nim znikną z menadżera albo go otworzyć ponownie :) u mnie znika każda z którą tak zrobię nawet pogoda czy sklep, w każdym razie w 8 tego nie było a w 8.1 jest :)

xomo_pl   24 #12 22.10.2013 23:45

"wielu ludzi nazywa go po prostu nowym systemem"
to raczej MS go tak nazywa... to po prostu zwykły update, tylko zamiast go nazwać service czy future pack nazwali go 8.1...

Zmiany na plus, nie mniej schody po aktualizacji zniechęcają do jej wykonania na tablecie- po prostu nie chce mi się potem użerać ze sprzętem, który ma działać..

ze zmian nie podoba mi się wbudowanie skype'a- od dawna z niego nie korzystam bo nie mam takiej potrzeby (minut mam aż nadto do wydzwonienia na telefonie...) i nie podoba mi się, że jest on stale w tle (niby jest trick, żeby go zamknąć ale co z tego jak po byle restarcie "wróci")...

  #13 22.10.2013 23:47

Jak na razie ta "poprawka" została wycofana. Zdaje się że jest większym zonkiem na razie niż "poprawką".

AntyHaker   23 #14 22.10.2013 23:56

@Tedeus41
Ponieważ o tym nie wiedziałem xP Ale raczej to nie jest problemem, apki nie zajmują go zbyt wiele.

@zomo_prl
Nie tylko MS, wystarczy posiedzieć na forach czy jakiś blogach ^^

sgj   12 #15 22.10.2013 23:56

@zomo_prl
"to raczej MS go tak nazywa... to po prostu zwykły update, tylko zamiast go nazwać service czy future pack nazwali go 8.1... "

Idąc Twoim rozumowaniem W8 to update W7, a W7 to update Visty....

Tedeus41   5 #16 22.10.2013 23:57

@zomo_prl
jakbyś kupił komunikator za chyba ponad miliard to mało by cię obchodziło czy ktoś go używa :) system twój komunikator twój i koniec pieśni :) , czyżbyś zapomniał ze msn tez był kiedyś zintegrowany z systemem :) czyli to stara sprawdzona metoda

Tedeus41   5 #17 23.10.2013 00:07

60MB ram IE11 Metro z jedną otwartą kartą , jeśli to mało to ile to jest dużo :)

xomo_pl   24 #18 23.10.2013 08:03

@Tadeus41 integracja a automatyczny start aplikacji w tle gotowej do działania to mimo wszystko nie to samo.

mrtrymer   4 #19 23.10.2013 11:59

Mija 6 dni od opublikowania W8.1,a w moim sklepie nadal go nie ma.Jest facebook,ale aktualizacji Windows 8 nie ma.Ja za to mam zaktualizowane aplikacje w sklepie I Windows UPDATE.Próbowalem wszystkiego.Aktualizacji nie ma.Może to I lepiej-czytając o setkach problemów z jej instalacją-może to I lepiej.

  #20 23.10.2013 12:32

Mrtrymer - bo masz pirata, MS zablokował aktualizacje dla systemów aktywowanych przez KMS.

Tedeus41   5 #21 23.10.2013 13:58

@mrtrymer
Zrób jazdę po bandzie jeśli Crackowałes system to go od ckrackuj i zarejestruj telefonicznie obalam mit ze to cos strasznego sam miałem 8 pro media center angielską i poszło jak z nut, co do aktualizacji to fakt kilka restartów a sciąganie i konfiguracja trwa DŁUGO ale u mnie zero problemów ze sterownikami czy programami

Tedeus41   5 #22 23.10.2013 14:00

@zomo_prl
Msn tez startował z xp jeśli dobrze pamientam wiec to nic nowego :)

xomo_pl   24 #23 23.10.2013 19:53

@Tadeus41, być może startował (xp na oczy widziałem 7 lat temu ostatnio...) ale na pewno do czasu wprowadzenia danych konta nie łączył się z siecią oraz nie byliśmy od razu online...

  #24 23.10.2013 20:24

mi po aktualizacji nie widzi Wi-Fi, tylko tego domowego,widzi sąsiadów ale nie router z którym łączą się inne urządzenia w domu. Skype po zalogowaniu ładuje sie i wychodzi do kafelków. tragedia :(

przemor25   14 #25 23.10.2013 22:43

@silvax
Jeśli nie działają Ci aplikacje w modern to wykonaj ich aktualizację poprzez Sklep. Powinna się pojawić informacja o konieczności ich zaktualizowania. U siebie świeżo po aktualizacji Windows 8.1 sprawdziłem profilaktycznie czy wyszły w międzyczasie jakieś aktualizacje modern appek i wyszło na to, że wszystkie musiałem zaktualizować ;p

AntyHaker   23 #26 24.10.2013 19:52

@przemor25
Nie to było problemem, tylko jakiś program co mi je blokował ... Tak czy siak dzięki za sugestię ^^

mrtrymer   4 #27 24.10.2013 20:44

ad@gimzo45.ani nie mam pirata,ani nie cracowałem.Jeśli chcesz zaistnieć wypisując bzdety,to zmień forum-może na babol.pl.

edelmann   12 #28 27.10.2013 22:04

@mrtrymer bo musisz sobie ściągnąć aktualizację o nazwie: Windows8-RT-KB2871389-x86.msu do ściągnięcia tutaj: http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=40076
Potem otwórz sklep i zainstalujesz bez problemu. Powodzenia!

  #29 05.11.2013 10:12

Po aktualizacji na 8.1 na samsung ogólnie syf brak sterowników

AntyHaker   23 #30 24.11.2013 22:22

@pre (niezalogowany)
Samsung to szit zarówno na fonach jak i laptopach ^^